Дан трећи: Разгоропађена Србија, Пољска на продужетке, Скола исписао историју, Шпанија сигурна (видео)

© Фото : fiba.basketballМатеуш Понтика, главни играч Пољске у победи над Кином
Матеуш Понтика, главни играч Пољске у победи над Кином - Sputnik Србија
Трећи дан Мундобаскета донео је разрешења за чак шест екипа које су коло пре краја обезбедиле пролазак у другу фазу такмичења. Следи преглед трећег такмичарског дана.

Група А:

Венецуела 87 – 71 Обала Слоноваче

Венецуела се од разочаравајућег пораза на старту првенства опоравила највише захваљујући фантастичној партији плејмејкера Гиљента против репрезентације Обале Слоноваче.

Гиљенте је победи своје репрезентације допринео са 31 поеном (6 тројки), након што је у првој утакмици против Пољске успео да убаци само пет поена. Пратили су га Замора са 14 поена и Руиз са 10 поена и 8 скокова.

У табору „слонова“ најефикаснији је био Абуо са 19 поена, а пратио га је Томпсон са 15 поена и 5 скокова.

Поразом од екипе Венецуеле, репрезентација Обале Слоноваче остала је без шанси да се пласира у други круг Светског првенства у Кини.

Кина 76 – 79 Пољска

Другом узастопном победом, Пољска је већ обезбедила пролаз у наредну фазу такмичења, у првој утакмици на овом првенству која је отишла у продужетке.

Пољска је била најбоља кад је било најтеже — Матеуш Понтика предводио је свој тим са 25 поена и 9 скокова, док га је Еј-Џеј Слотер одлично пратио са 22 поена.

Кина није успела да дође до своје друге победе упркос одличној партији Ји Ђианлијана, који је дао 24 поена, уз 8 скокова. Кина је већ у трећој четвртини због пет личних грешака остала без свог главног плејмејкера Гуо Ајлуна, што ју је довело у проблем.

На 4,2 секунде до краја, изгледало је као да ће Кина добити утакмицу, јер је имала поен предности и посед лопте. Међутим, расположени Понтика украо је лопту и одмах добио фаул, па је половичним учинком са линије пенала одвео утакмицу у продужетке. Иако се наставило са тесном игром, на крају је Понтика са линије пенала донео победу својој екипи.

За пролаз даље домаћин ће се борити са Венецуелом.

Група Б:

Нигерија 81 – 94 Аргентина

Аргентина је на искуство у другом полувремену успела да „преломи“ утакмицу и савлада Нигерију, која се и у свом другом мечу показала као тврд орах.

И поред двоцифреног вођства јужноамеричке екипе на старту меча, Нигеријци су успели да на паузу оду у егалу — 43:43. Из свлачионице су Аргентинци изашли мотивисани и намерени да обезбеде победу, што им је и пошло за руком.

О борбености Нигерије сведочи и податак да је њених 10 блокада на данашњој утакмици рекорд за један афрички тим у 21. веку. Више од тога је у истом периоду на једној утакмици имала само Шпанија — 13 против Сенегала 2014. године.

У данашњој утакмици између Аргентине и Нигерије пао је и један рекорд. Легендарни кошаркаш „гаучоса“ Луис Скола (39) постао је други најбољи стрелац у историји светских првенстава, са погођених 611 поена.

На утакмици против Нигерије, сјајни ветеран Скола имао је своје вече. Постигао је чак 23 поена и дошао до укупно 611 постигнутих на светским првенствима. Добром игром у редовима Аргентине истакли су се и Патрисио Гарино, са 17 поена и 7 скокова и Факундо Кампацо, са 14 поена и 8 асистенција.

У редовима поражене екипе, најефикаснији је био Џош Окоги са 18 поена и 5 асистенција, а двоцифрени су били још и Нвора (12), Винсент (11) и Ироегбу (10 поена).

Јужна Кореја 73 – 87 Русија

Русија је победом над Јужном Корејом обезбедила место у наредној фази такмичења.

До победе је „зборнаја команда“ дошла управо тимском игром, са четири двоцифрена играча. Најефикаснији су са по 13 поена били Андреј Воронцевич, који је имао и 7 скокова и четири асистенције, и Витали Фридзон, који је имао и три украдене лопте. Поред њих су се истакли и капитен Зубков, са 11 поена, четири скока и три блокаде, и Кулагин, са истим бројем поена и четири асистенције.

С друге стране, Јужна Кореја је имала проблем са стартном петорком — само је један од играча који су почели утакмицу успео да постигне више од 10 поена — Гуна Ра (како је у Кореји познат Американац Рикардо Ретлиф) дао је 19 поена и имао 10 скокова, а пратио га је Даесунг Ли, који је ушао са клупе, са 17 поена.

У групи Б очекује нас борба за прво место између Аргентине и Русије.

Група Ц

Тунис 79 – 67 Иран

Утакмица у којој је екипа са севера Африке довела себе у позицију да у последњем колу сама одлучује о својој судбини.

Тунис је на крилима сјајног Салаха Межрија (22 поена, 15 скокова, три асистенције, пет блокада) победио Иран, па ће у последњем колу у директном дуелу са селекцијом Порторика одлучивати ко ће од ове две селекције у други круг такмичења.

Најбољи у екипи Ирана која се, овим поразом, опростила од даљег такмичења (изузимајући утакмицу последњег кола са Шпанијом) био је, по обичају, сјајни Хамад Хадади са 13 поена, 11 скокова и осам асистенција.

Порторико 63 – 73 Шпанија

Интересантна утакмица коју је „фурија“ преломила у другој и трећој четвртини. Кренули су снажно Порториканци и прву четвртину добили са 21:17. Мећутим, Шпанија је додала гас, па је другу четвртину решила у своју корист са 14:19, а трећу са 10:21. Четврти део утакмице добио је Порторико са 18:16. Недовољно за било шта више од часног пораза од 10 поена разлике. Најефикаснији и најбољи у тиму „фурије“ био је Марк Гасол (19 поена, седам скокова, две асистенције). Рики Рубио је постигао 17 поена. У селекцији Порторика најбољи је био Клавел са 13 поена, пет скокова и четири асистенције.

У овој групи је јасно једино да ће Шпанија у следећи круг са прве позиције и да Иран нема више никакве шансе за пролазак у следећу рунду.

Тунис и Порторико имају скор 1/1 и у директном дуелу ће одлучити ко је друга репрезентација, која ће, поред Шпаније, ићи на мегдан Србији и Италији у другом кругу.

Група Д

Италија 92 – 61 Ангола

Очекивана победа „азура“.

Од самог почетка су наметнули жесток темпо који Ангола није могла да прати, па је полувреме завршено резултатом 44:21. У другом полувремену Италијани су само додали гас и увећали предност за коначан резултат 92:61.

„Азуре“ је до победе предводио Марко Белинели са 17 поена, пратио га је са 11 поена и 11 скокова Џеф Брукс. По 11 поена су дали и Хекет и Абас. Најефикаснији у репрезентацији Анголе био је Јаник Мореира са 15 поена.

Србија 126 – 67 Филипини

Још једна убедљива победа „орлова“ која ни у једном моменту није долазила у питање. О томе како је Србија играла најбоље говори и то да је оборен рекорд у броју асистенција на једном мечу — Ђорђевићева чета их је остварила чак 37, што је највише од 1994. године, откада се прати ова статистика.

Доминирао је опорављени Немања Бјелица са 20 поена, Богдановић је дао 17, Радуљица 13, Гудурић 12, Јокић 11 (уз седам скокова и седам асистенција), а Милутинов је постигао 10 поена. Најбољи у репрезентацији Филипина био је Перез са 16 поена.

Расплет у групи Д је познат, знају се две репрезентације које ће ићи у други круг, а о томе са које позиције – одлучиће Србија и Италија у директном дуелу у среду од 13 сати и 30 минута.

Од 9 сати и 30 минута ће копља, за престиж, укрстити Ангола и Филипини.