Историја у Манчестеру – Грађани у финалу Лиге шампиона! /видео/

© AP Photo / Dave ThompsonФудбалери Манчестер ситија прослављају гол против Пари Сен Жермена у Лиги шампиона
Фудбалери Манчестер ситија прослављају гол против Пари Сен Жермена у Лиги шампиона - Sputnik Србија, 1920, 04.05.2021
Фудбалери Манчестер ситија пласирали су се у финале Лиге шампиона после победе над Пари Сен Жерменом од 4:1 укупним резултатом.
После 2:1 у Паризу, Грађани су савладали ривала са 2:0 у Манчестеру и заказали дуел са бољим из окршаја Реал Мадрид – Челси (среда 21.00, први меч 1:1).
Сити се пласирао у прво финале Лиге шампиона у историји, док ће њихов тренер Пеп Гвардиола неку екипу у истом водити по трећи пут у каријери.
Утакмица је почела жестоким притиском Парижана, који су константо кружили око гола Ситија, покушавајући да дођу до ране предности.
У првих десет минута виђено је неколико полуприлика, као и један спорни моменат, када је судија Кујперс затражио помоћ од ВАР собе због наводног играња руком Олександра Зинченка.
Поновљени снимак је јасно показао да није било говора о једанаестерцу, па је утакмица настављена, а Сити се од тог тренутка ослободио притиска.
Феноменала пас из свог петерца послао је голман Едерсон ка Зинченку, а он упослио Кевина де Брујнеа.
Белгијанац је шутирао, а лопта се после блока срећно одбила до Махреза, који је матирао голмана Парижана у ситуацији један на један за 1:0.
ПСЖ је наставио да напада после примљеног гола, а офанзива је могла да им се исплати већ у 17. минуту, када је стрелац гола из првог меча Маркињос затресао пречку.
Наредна велика прилика за Парижане виђена је само неколико минута касније, после грешке Бернарда Силве.
Португалац је био неопрезан недалеко од казненог простора свог тима, те поклонио лопту Анхелу Ди Марији, који је пред собом имао слабо брањен гол истрчалог Едерсона, али је на срећу по домаћина шутирао тик поред леве стативе.
После ове ситуације виђен је доста спорији ритам уз много више одмеравања снага него претходно.
И даље се играло нападачки, али су одбране биле на висини задатка, па су готово сваку опасност правовремено отклањали, осим у неколико наврата када су солидно са дистанце шутирали Де Брујне на једној и Ерера на другој страни.
До краја полувремена виђена је једна солидна прилика за домаћина, али промене резултата није било.
​Друго полувреме почело је као и прво, уз велики број напада на обе стране, а прва значајнија шанса виђена је већ у 54. минуту, када је зицер промашио Фил Фоден.
Оба тима су се смењивала у приликама, а одлучујући моменат утакмице десио се у 63. минуту, када је предност Гвардиолине чете дуплирана.
Севнуо је контранапад Ситија преко Де Брујнеа и Фодена, који су одиграли дупли пас, да би млади Енглез феноменално упослио Махреза.
Стрелац првог гола је још једном матирао Кејлора Наваса, и овог пута без икаквих проблема, за 2:0.
Фрустрације су биле јасне на лицима играча ПСЖ-а, а први их је испољио Ди Марија.
У 69. минуту је заслужено добио директан црвени картон, након што је намерно нагазио Фернандиња после вербалне провокације.
Грађани су могли и убедљивије да савладају противника, да је млади Фоден био прецизнији у неколико наврата.
После промашеног зицера на старту другог полувремена, у завршници утакмице је имао нову велику шансу, али је његов ударац зауставила статива.
Утакмица је мирно приведена крају, а Сити се пласирао у прво финале елитног европског клупског такмичења, које је на програму 29. маја у Истанбулу.
​► „Пажња, пажња“: У Европи упаљен аларм – због Србије?!