Енглези терају Американце, чуде се шеику, али Русу морају да скину капу

© AFP 2023 / ADRIAN DENNISРоман Абрамович
Роман Абрамович - Sputnik Србија, 1920, 30.05.2021
Челсију је свануло откако је 2003. године руски олигарх Роман Абрамович купио клуб! Ниједан тим са Острва није освојио више трофеја од лондонских „плаваца“, а последњи у низу стигао је у суботу увече победом над Манчестер ситијем, освојена је по други пут Лига шампиона.
Фудбалери Челсија славе гол против Манчестер ситија у финалу Лиге шампиона - Sputnik Србија, 1920, 29.05.2021
Чета Романа Абрамовича је на крову Европе! /видео/
И док на Острву влада хаос пред утакмице Манчестер јунајтеда чији се навијачи боре да отерају власнике због суше трофеја - америчке бизнисмене породицу Глејзер, присталице Манчестер ситија се чуде политици коју води шеик јер је, пре свега дозволио Гвардиоли да потроши 925 милиона евра на појачања, а да не донесе трофеј, у Челсију слављеничка атмосфера.
Не само што је у великом финалу у Порту на колена бачен управо фаворизовани Сити голом Каја Хаверца, већ је клуб из Лондона под командом Руса Романа Абрамовича стигао чак до 17. трофеја од 2003. године, па у том најважнијем сегменту ниједан енглески клуб не може да им парира.
Роман слави пунолество на Стамфорд бриџу, а токог поменутих 18 година његове владавине Челси је освојио пет трофеја ФА Купа, исто толико пута био је најуспешнији на крају сезоне у Премијер лиги, освојена су три Лига купа, две Лиге Европе и као шлаг на торти две Лиге шампиона.
​Невероватних 17 трофеја у ери руског милијардера Романа Абрамовича. Ипак, ове сезоне нису у плавом делу Лондона текли 'мед и млеко'. Далеко од тога. Потрошена је можда и највећа клупска легенда Френк Лампард, који је добио отказ, а на његово место, на место менаџера доведен је Томас Тухел.
Немац је најурен из Париза, ПСЖ није имао стрпљења и слуха за његов прецизни и педантни рад, па су ангажовали Маурисија Поћетина и распали се. Остали су без Лиге шампиона која је била императив, извисили су и за практично загарантовани трофеј Лиге 1, титулу им је испред носа украо Лил.
Стигао је Тухел 26. јануара у Лондон и то усред кишног периода, а као што изрека каже после кише дође сунце! И тако је и било. Немац је добио одрешене руке од председника Абрамовича, моментално је у тим вратио фудбалере које је његов претходник Лампард отписао и стигли су резултати.
Можда су изгубили финале ФА Купа од Лестера, али су ону најважнију утакмицу, онај најважнији трофеј - „клемпавка“ освојили на фантастичан начин. Играо је Челси фудбал у финалу на стадиону Порта „Драгао" и успео је да заустави до тог тренутка незаустављиви Манчестер сити.
Директан кривац за маестралну тактику и за то што су „грађани“ деловали немоћно пред Кантеом, Вернером, Хаверцом и осталим асовима Челсија, био је управо Томас Тухел.
Рус Роман Абрамович који се за све консултује са својом „десном руком“ извршном директором Марином Грановскајом, знао је шта ради и кога доводи на место тренера. Таква одлука му се експресно исплатила.
И док црвени део Манчестера тера Американце Глејзере који у свему виде само профит и не улажу у клуб онолико колико би требало, док Сити плаче због новог неуспеха на путу ка остварењу сна зван Лига шампиона, Челси слави Руса и Немца!
► „Звездина кобра“ за Спутњик: Ревакцинација на годишњицу Барија
► Ексклузивно: Камера Спутњика на улицама Порта пред финале Лиге шампиона /видео/