Лајовић од сјаја до очаја, без повратне карте – пораз Србије!

© REUTERS / JAIMI JOYДушан Лајовић
Душан Лајовић - Sputnik Србија, 1920, 05.02.2021
Душан Лајовић, српски репрезентативац, поражен је од Јан-Ленарда Штруфа, немачког играча, у првом мечу дуела репрезентација Србије и Немачке на АТП купу, после велике борбе у три сета – 3:6, 6:3, 6:4.

Члан српског тима је изгледао добро на терену до средине другог сета, када је пропустио три брејк шансе и омогућио ривалу да добије енергију која га је на крају понела до преокрета и велике победе.

Лајовић је сјајно отворио меч, далеко боље него у претходном дуелу са Канађанином Милошем Раонићем и од старта је наметнуо свој ритам.

Српски тенисер је лепо диктирао темпо, форхендом је освајао директне поене и није дозвољавао ривалу да се разигра.

Ипак, у прва два сервис-гема за немачког тенисера Лајовић није успевао да стигне до брејк шансе, па је резултат био 2:2.

У петом гему Дуци је стигао до прве шансе за брејк, одлично је ритернирао на 30:30, натерао Штруфа да изађе на мрежу, послао диван пасинг-шот иза леђа противнику који је затим промашио па је Лајовић повео са 4:2.

​Вођство је опустило српског тенисера, одмах је дозволио ривалу прилику за реванш, али је Лајовић поново пласирао изванредан форхенд који Штруф није успео да врати у терен.

Српски репрезентативац је потврдио брејк, повео са 5:2 и наставио да доминира у поенима, стигавши до 30:0, Немац успео да преокрене и остане у сету, али и да у деветом гему стигне до брејк шансе.

Бриљантним бекхендом Лајовић је отклонио опасност, а директним поеном из сервиса и до прве сет лопте коју је и искористио, после 34 минута игре, за 6:3.

У трећем гему другог сета српски тенисер је стигао до три везане брејк шансе, али је пропустио све три и бес искалио ударивши рекетом о подлогу.

То је навело Лајовића да изгуби фокус, пропустио је смеч, погрешио из волеја, те дозволио Немцу да освоји гем, али је у следећем успео да врати сигурност и да сјајним сервисом изједначи на 2:2.

После лаког сервис-гема, у седмом је Лајовић стекао нову брејк шансу још једним сјајним ритерном, али је Штруф одлично сервирао и отклонио опасност.

Лајовићев ривал је у тим тренуцима пронашао ритам, освојио је следећи гем и потпуно преузео контролу над ритмом, брејком „са нулом“ у осмом гему стекао је предност од 5:3, где је било евидентно да српски тенисер има велике потешкоће.

Два ас ударца су Немцу у деветом гему омогућила три везане сет лопте, прву је и искористио за 6:3 и изједначење у сетовима, да би затим Лајовић морао да потражи медицинску помоћ због великог жуља на палцу десне ноге што је Србину направило огроман проблем и јаке болове.

​Врло важан гем добио је Лајовић на старту трећег сета, у трећем је већ дозволио Немцу да стигне до брејк прилике, али је успео да се извуче из тешке ситуације.

Ипак, у тим тренуцима је било јасно да српском тенисеру недостаје енергија са трибина, пошто на стадиону у Мелбурну није било публике, али је без обзира на све Лајовић завршио тежак гем и повео са 2:1.

Штруф је био у ритму, сервис је функционисао перфектно, па је до 2:2 стигао у гему који је трајао свега 61 секунду, у наредном је повео са 30:0 и угрозио Лајовића, али је српски тенисер повезао четири поена и одбранио свој сервис за 3:2.

У шестом гему је деловало да је Немац изгубио ритам у сервису, Лајовић је стигао на корак од прилике за брејк, али је велико оружје Штруфа поново прорадило па је резултат опет враћен на нерешен ниво.

Проблеми за Лајовића су настављени и у седмом гему, Штруф је сјајним ритером приморао српског играча да пошаље лопту у мрежу, тиме је стекао брејк шансу, а затим је репрезентативац Србије испалио бекхенд у аут.

Притисак је навео Штруфа на грешке, Лајовић је у осмом гему стигао до првих брејк лопти у трећем сету и до прилике да се искупи за лош претходни гем, што је и учинио сјајним дубоким лоптама, за 4:4.

На његову жалост, девети гем је донео нови брејк, Штруф је користио предвидивост Лајовићевог другог сервиса, показао је већи ниво концентрације и повео са 5:4, што му је дало шансу да сервира за освајање меча.

Штруф је променио ритам сервиса што му није донело добро, направио је две дупле сервис грешке и омогућио Лајовићу брејк шансу, али је успео да је неутралише феноменалним почетним ударцем који српски тенисер није могао да врати у поље.

Лајовић је бриљантним ритерном изненадио ривала у наредном поену и добио је нову прилику за брејк, али се Немац поново извукао из непријатне ситуације, те новим ас ударцем стигао до прве меч лопте коју је искористио и донео победу Немачкој, са 6:4 у трећем сету.