Понављања непотребна: 13 судијских грешака на Светском првенству у Русији

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаЕлектронски дисплеј са приказом рада помоћника судија уз помоћ система ВАР на утакмици групне фазе Светског првенства у фудбалу између репрезентација Швајцарске и Костарике
Електронски дисплеј са приказом рада помоћника судија уз помоћ система ВАР на утакмици групне фазе Светског првенства у фудбалу између репрезентација Швајцарске и Костарике - Sputnik Србија
Светско првенство у фудбалу које се одржава у Русији посебно је у поређењу са свим претходним светским првенствима зато што је ФИФА увела систем видео-помоћи судијама (ВАР). Тај систем треба да смањи број судских грешака током утакмице.

Руски портал „Газета“ саставио је избор од 13 случајева из групне фазе Мундијала када су судије погрешно игнорисале ту иновацију.

Португалија-Шпанија, 3:3. Главни судија — Ђанлука Роки (Италија)

Утакмицу првог кола групне фазе у којој су се састале репрезентације Португалије и Француске, судио је познати Италијан Ђанлука Роки. У трећем минуту сусрета он је досудио пенал након прекршаја над Кристијаном Роналдом. Наћо је ударио Португалца по ногама, након чега је овај пао.

Футбол. ЧМ-2018. Матч Португалия - Испания - Sputnik Србија
3-3: Свете, поклони се Шпанцима и Португалцима – Португалци се већ клањају Роналду (видео)

Роки није хтео да користи помоћ видео-помоћника и сам је показао на „белу тачку“. Међутим, после 20 минута италијански судија дозволио је себи грешку која је утицала на резултат. Шпански нападач Дијего Коста је током борбе лактом ударио португалског одбрамбеног играча Пепеа, издејствовао предност, кренуо са лоптом напред, шутнуо у крајњи угао гола и изједначио резултат.

Роки је преко радио-везе попричао са својим помоћником, али није консултовао ВАР и признао је гол.

На крају су репрезентације завршиле утакмицу нерешеним резултатом 3:3. Након групне фазе Шпанија је ушла у осмину финала са првог, а Португалија са другог места групе Б.

Аргентина-Исланд, 1:1. Главни судија — Шимон Марцињак (Пољска)

У 77. минуту утакмице, при резултату 1:1, Марцињак није досудио пенал испред гола исландске репрезентације.

Одбрамбени играч Биркир Мар Севарсон је у свом казненом простору оборио Аргентинца Кристијана Павона, ударивши га у ногу.

Судија није свирао фаул, а његов видео-помоћник Американац Марк Гајгер није дао никакве наговештаје. Као резултат тога, пољски судија није користио поновљени снимак и наставио је утакмицу која се завршила нерешено.

Пенал Месија који је промашио - Sputnik Србија
Исланђанин одбранио пенал Месију

Треба напоменути да је до тог тренутка Марцињак свирао без грешке и није судио пенале након ситуација пред голом Исланда у 42. и голом Аргентине у 51. минуту утакмице. У 63. минуту сусрета судија је исправно показао на „белу тачку“ због фаула Хердура Магнусона над Максимилијаном Мезом. Међутим, Лионел Меси није успео да реализује пенал.

Костарика-Србија, 0:1. Главни судија — Маланг Дедиу (Сенегал)

Сенегалски судија је продужио утакмицу за пет минута, током којих су Костариканци организовали низ напада покушавајући да изједначе резултат и избегну пораз.

У трећем минуту надокнаде српски везни играч Немања Матић намерно је гурнуо једног од помоћника главног тренера Костарике, након чега је уследило мање кошкање. Према правилима, Матић је требало да добије жути картон, али судија то није учинио, а његови помоћници му нису ништа сугерисали.

Иначе, у мечу против Швајцарске Матић је кажњен жутим картоном који је могао да буде његов други на првенству, што би га дисквалификовало за утакмицу против Бразила.

Велико славље играча Србије после последњег судијског звиждука - Sputnik Србија
Сјајан старт Србије, Коларов за битна три бода и велико славље (видео, фото)

Немачка-Мексико, 0:1. Главни судија — Алиреза Фагани (Иран)

У 71. минуту утакмице ирански судијски тим није казнио нападача репрезентације Мексика Хавијера Ернандеса за симулирање. Након паса Мигела Лајуна, Чичарито је ушао у казнени простор и током борбе са Мацом Хумелсом пао је на травњак, захтевајући од судије да досуди пенал.

Линијски судија Реза Сохандан је са великим закашњењем подигао заставицу, означивши офсајд у којем је био мексички нападач.

На поновљеном снимку види се да Ернандес није био у недозвољеној позицији и судија је погрешио што је свирао офсајд.

Због чињенице да није било офсајда и прекршаја над Чичаритом, судија је требало да покаже нападачу жути картон за симулирање. Важно је напоменути да видео-помоћници нису помогли главном судији.

Колумбија-Јапан, 1:2. Главни судија — Дамир Скомина (Словенија)

Скомина је показао први црвени картон на Светском првенству 2018. у Русији и то колумбијском одбрамбеном играчу Карлосу Санчесу, који је у трећем минуту сусрета руком зауставио шут противничког играча испред свог гола. Та одлука судије била је апсолутно исправна, што се не може рећи за ситуацију захваљујући којој су Колумбијци успели да изједначе резултат.

Осако слави гол - Sputnik Србија
2:1 „Самураји“ нови јунаци Мундијала, Колумбија са 10 играча на коленима (фото)

У 37. минуту утакмице словеначки судија је свирао фаул који је направио Јапанац Макото Хасебе. Према мишљењу арбитра, јапански везни играч ударио је у леђа капитена колумбијске репрезентације Радамела Фалкаоа.

На поновљеном снимку види се да је Хасебе једва дотакао Колумбијца.

Скомина је досудио слободан ударац за Колумбију на двадесетак метара од гола Јапана. Хуан Кинтеро је био прецизан и изједначио резултат. Јапан је ипак на крају славио резултатом 2:1.

Тунис-Енглеска, 1:2. Главни судија — Вилмар Ролдан Перес (Колумбија)

Колумбијски судија требало је да досуди два пенала пред голом Туниса: најпре је Сијам Бен Јусеф у свом казненом простору ухватио Харија Магира за дрес, а потом је Фержани Саси оборио Харија Кејна. Међутим, оба пута Перес је дозволио да се утакмица настави.

Треба напоменути да је судија из Колумбије ипак досудио најстрожу казну на овој утакмици, али пред голом Енглеза. Након што је Кајл Вокер ударио руком по лицу Бена Јусефа, Ролдан је одмах приметио фаул и досудио пенал који је Саси реализовао.

Након утакмице, Фудбалски савез Енглеске је оштро критиковао судијски тим.

Русија-Египат, 3:1. Главни судија — Енрике Касерес Виљафанте (Парагвај)

Утакмица која је подигла скоро целу Русију на ноге није прошла без судијске грешке. У 78. минуту сусрета при резултату 3:1 у корист изабраника Станислава Черчесова, Касерес је требало да досуди други пенал за Египат због фаула Иље Кутепова над Марваном Мохсеном. Видео-помоћник није исправио грешку главног судије.

Ектор Купер на утакмици против Русије - Sputnik Србија
Египат улаже жалбу због суђења на мечу против Русије

После меча Фудбалски савез Египта поднео је жалбу ФИФА на рад судија. Према речима председника египатске асоцијације Ханија Абу Реда, парагвајски судија је требало да користи систем ВАР.

Португалија-Мароко, 1:0. Главни судија — Марк Гајгер (САД)

У другој половини првог полувремена, португалски одбрамбени играч Жосе Фонте направио је прекршај у сопственом казненом простору и срушио мароканског нападача Халида Бутаиба. Амерички судија није видео фаул и игра је настављена.

Видео-помоћник није указао Гајгеру да је погрешио што није досудио пенал.

Занимљиво је да је у наредном нападу судија приметио прекршај Мароканаца у сличној ситуацији и досудио пенал за Португалију.

Аргентина-Хрватска, 0:3. Главни судија — Равшан Ирматов (Узбекистан)

Узбекистански судија направио је грубу грешку при резултату 0:0. У 39. минуту сусрета Ирматов није казнио директним црвеним картоном хрватског нападача Анта Ребића због тешког фаула над Едуардом Салвиом.

Славље хрватских фудбалера - Sputnik Србија
Аргентина — Хрватска: Меси и екипа почишћени са 3:0, „ватрени“ славе. Имају и шта! (фото)

Ребић је ногом ударио Салвија, што је довело до повреде Аргентинца, али је он након указане помоћи ипак наставио утакмицу.

Интересантно је да је Ребић био стрелац првог гола за Хрватску на утакмици против Аргентине.

Мексико-Јужна Кореја, 2:1. Главни судија — Милорад Мажић (Србија)

Други гол против репрезентације Кореје екипа Мексика постигла је уз прекршај. Везни играч Мексиканаца Ектор Ерера је у борби са Ки Сун Јуном фаулирао Корејаца и започео напад који је на крају довео до гола.

Главни судија утакмице, Србин Милорад Мажић налазио се одмах поред играча, али није видео прекршај мексичког играча. Видео-помоћник такође није забележио грешку судије.

На крају је репрезентација Мексика победила са 2:1. Стрелац победничког гола био је Хавијер Ернандес.

Немачка-Шведска, 2:1. Главни судија — Шимон Марцињак (Пољска)

И поново је Пољак Марцињак био предмет дискусије. Овог пута судија није свирао пенал у корист Швеђана.

Славље немачких фудбалера након гола у последњим тренуцима утакмице и победе над Шведском - Sputnik Србија
Немачка посла: Последње секунде, играч мање — победа! (фото)

На почетку првог полувремена, Маркус Берг је могао да изађе један на један са голманом „панцера“, али га је у томе спречио одбрамбени играч Жером Боатенг, који је саплео шведског нападача и спречио га да шутира на гол.

У тој ситуацији Марцињак је требало да досуди пенал, али је показао да се утакмица настави.

Видео-помоћник такође није видео прекршај Немца и није помогао свом колеги.

Белгија-Тунис, 5:2. Главни судија — Џејр Маруфо (САД)

У шестом минуту сусрета амерички судија одлучио је да досуди пенал у шеснаестерцу Туниса након што Сијам Бен Јусеф ударио у ногу Едена Азара.

На поновљеном снимку се види да се прекршај заиста догодио, али ван казненог простора.

Маруфо је одбио захтев тунишанских фудбалера да употреби систем ВАР и показао на „белу тачку“.

Азар је извео једанаестерац и постигао погодак.

Едисон Кавани прославља свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Уругвај 3—0 Русија: Акинфејев није довољан, Суарез и Кавани напокон прорадили (фото)

Уругвај-Русија, 3:0. Главни судија — Маланг Дедиу (Сенегал)

Сенегалски судија је имао пропуст током утакмице Србије и Костарике, али је у мечу Уругваја и Русије направио много озбиљнију грешку.

У 70. минуту сусрета при резултату 2:0 у корист Уругвајаца уследио је напад Руса. Лопта је ишла до нападача Артјома Џубе, ког је снажно по лицу лактом ударио одбрамбени играч и капитен Уругваја Дијего Годин.

Маланг Дедиу није видео прекршај и свирао пенал, а одбио је и да прегледа видео-снимак, чиме је дозволио грешку која је утицала на резултат.

Александар Митровић не може да верује да судија Феликс Брих из Немачке није досудео једанаестерац, већ прекршај у нападу. - Sputnik Србија
Зато што је покрадена Србија: Мења се ВАР систем на Мундијалу

Занимљиво је да руски портал у највеће пропусте судија на Светском првенству у Русији није уврстио и грешку немачког судије Феликса Бриха који на утакмици Србије и Швајцарске није свирао очигледан пенал за Србију након фаула двојице швајцарских репрезентативаца над српским нападачем Александром Митровићем.

ФИФА је признала да је Брих погрешио и због тога је донела одлуку да уведе нова правила у коришћење ВАР технологије.