Иран 0 - 1 Шпанија: Пробијен зид Ирана, Коста нашао рупу, ВАР за спас Шпаније (фото)

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаВелико славље Шпаније после гола Косте
Велико славље Шпаније после гола Косте - Sputnik Србија
Дан 7: Светско првенство у Русији. Утакмица другог кола Б групе Иран – Шпанија. Стадион „Казањ арена“ у Казању.

Завршена је једна од најслабијих утакмица првенства. Шпанија је свакако одрадила своје, освојила три бода и оправдала улогу фаворита, али далеко теже него што се очекивало. Тек у последњих пола сата смо гледали узбуђења на терену. Иран је нападао, створио неколико изгледних прилика, од којих је најбоља била она из 82. минута, када је главом тукао Амири, али преко пречке. Претходно је Иран успео да постигне гол, радовали су се ирански навијачи, али је после коришћења ВАР система, гол поништен због офсајда. Све у свему, није било много тога вредног за памћење у овој утакмици.

Бора Чорба брзопотезно је реаговао на драматичну победу „фурије“. Фронтмен Рибље чорбе наставио је да коментарише догађаје са Мундијала ексклузивно за Спутњик.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

82' Одлична акција Ирана по левој страни, фантастичан центрашут и одличан ударац главом Амири са 3 метра, али мало преко пречке.

77' Слободан ударац са 17-18 метара мало искоса, Иско само до живог зида.

75' Фантастична прилика за Иран, Тареми умало да стигне до лопте и смести је у мрежу Де Хее

64' На крају досуђен офсајд. Гол је поништен.

63' После слободњака убачена лопта у шеснаестерац, Иран постиже гол за изједначење. ВАР одлучује да ли ће бити признат.

55' Одмах корнер за Иран, Де Хеа без проблема хвата лопту

54' ГОЛ! Дијего Коста налази простор у иранској одбрани и савладава голмана Бејранвана

53' После убацивања из аута, Иран се нашао у фантастичној прилици са 7-8 метара. Шутирали су јако, мало је недостајало да

49' Бомба Бускетса са велике удаљености, сјајна интервенција голмана

Занимљив детаљ утакмице: 66 пасова је разменио Иран, од тога 51 прецизан, Шпанија 366, 356 прецизних.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45'+ Поново у прилици Давид Силва, без поготка

39' Дијего Коста је нагазио голмана Ирана приликом његовог убацивања лопте у игру

36' Рамос избацује главом лопту у корнер, после изненадне прилике Иранаца из контранапада

И гледаоци на Твитеру коментаришу чврсту и стпљиву одбрану Ирана:

25' Давид Силва из слободног ударца са двадесет пет метара пребацује живи зид, али је голман Ирана сигуран

23' Посед лопте: 16% Иран, 84% Шпанија, али и поред тога готово изједначени по броју шутева.

© REUTERS / Jorge SilvaНавијачца Шпаније
Навијачца Шпаније - Sputnik Србија
Навијачца Шпаније

20' Шпанци још увек без праве прилике, Иран се формацијски фантастично брани.

15' Још један центаршут на петерац Ирана, али голман Бејранван сигуран​

Сјајна порука о играчима Ирана стиже са трибина у Казању са транспарента на коме пише: „Можда немамо Инијесту или Роналда, али имамо велико срце за још већи сан!“:

13' После слободног ударца Иска, умало прилика за Шпанију. Иранци се успешно бране

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаНавијачи Ирана
Навијачи Ирана  - Sputnik Србија
Навијачи Ирана

10' Слободан ударац за Шпанце, с леве стране. Шут Давида Силве, на крају завршава поред гола

Репрезентативци Шпаније у белим дресовима, Ирана у црвеним

1' Почела је утакмица другог кола Б групе између Ирана и Шпаније на стадиону „Казањ арена“ у Казању.

© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаЕкипе Ирана и Шпаније
Екипе Ирана и Шпаније - Sputnik Србија
Екипе Ирана и Шпаније

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Роналдо слави гол - Sputnik Србија
Португалија 1 – 0 Мароко: Довољан је Роналдо, Мароко има за чим да жали (фото)

Да вам је неко пре почетка Мундијала рекао да ће екипа Карлоса Кеироша друго коло у групи Б чекати са првог места и са 3 бода у групи у којој су Португалија, Шпанија и Мароко, да ли бисте му поверовали?

Репрезентација Ирана је на најбољи могући начин искористила чињеницу да је прву утакмицу играла против, условно речено, најслабије екипе у својој групи. И док су многи очекивали да ће Мароко, који је већи део те утакмице био и бољи противник, добити тај меч, овде се по ко зна који пут показало да је тачна изрека „срећа прати храбре“. Иранци су током великог дела утакмице били у подређеном положају, своју игру су базирали на чврстој одбрани и брзим контранападима, и таква стратегија се на крају исплатила. У надокнади времена су успели да казне промашаје Мароканаца и сада су усамљени на врху групе Б, али, верујемo, не задуго. Јер све осим убедљиве победе Шпаније било би можда и највеће изненађење овог дела Мундијала у Русији.

Након нерешеног резултата против комшија са Иберијског полуострва, Шпанија више нема права на кикс. Ову утакмицу изабраници Фернанда Јера једноставно морају да добију ако не желе да себи додатно закомпликују живот. А с обзиром на то да за противника има Иран који је, и поред остварене победе, надигран од Марока, „црвена фурија“ овде има лепе шансе. Иако је било уврежено мишљење да ће смена Лопетегија изазвати додатне ломове у шпанској екипи, то се, изгледа, није десило. Јеро је на најбољи могући начин искористио то што је и пре смене претходног селектора био уз овај тим и што, очигледно, одлично познаје играче који су му на располагању, а то се видело и када се „фурија“ двапут враћала из резултатског заостатка против Португалије. Веома је могуће да утакмицу против Ирана почне са нешто млађим и бржим играчима (Одриозолом, Нигуезом и Асенсиом), посебно зато што је Карвахал, који игра по десном боку, још увек ровит.

Што се Ирана тиче, Кеирош је у великим проблемима јер су се на утакмици против Марока повредила можда и два најбоља играча — Јаханбакш и Ебрахими, па би њихова места могли да заузму тек опорављени Дејагах и млади Езатолахи. Оно што је сигурно јесте да ће португалски стручњак играти изразито дефанзивно и са појачаним везним редом, јер је за Иран све осим пораза веома активан резултат који му гарантује да у последњој утакмици са Португалијом сам решава своју судбину.

Али то се, на жалост Иранаца, вероватно неће десити.

Све осим победе Шпаније било би равно појави Халејеве комете када јој време није. А три бода против Марока су максималан домет ове иранске екипе на Мундијалу у Русији.