Аргентина — Хрватска: Меси и екипа почишћени са 3:0, „ватрени“ славе. Имају и шта! (фото)

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаСлавље хрватских фудбалера
Славље хрватских фудбалера - Sputnik Србија
Дан 8: Светско првенство у Русији. Утакмица другог кола Д групе Аргентина – Хрватска. Стадион „Нижњи Новгород“ у Нижњем Новгороду.

Оно што смо и најављивали као могућност да се деси, то се и десило. Невероватно зрела утакмица Хрватске. Модрић је докторски одиграо читав меч, са Ракитићем господарио средином терена, док је цео тим гинуо у сваком дуелу терена. Перишић је правио огромне проблеме својим чуварима. Аргентина је била потпуно размонтирана, екипа састављена од изузетних асова није показала ништа на овој утакмици. Меси се није видео малтене читаву утакмицу, а није имао ни помоћ саиграча.

Хрвати су обезбедили пласман у осмину финала, Аргентинци пред паковањем кофера. Једно од највећих разочарања првенства је управо екипа „гаучоса“.

Хрвати су били храбри, искусни, борбени, и потпуно заслужено славили убедљивим резултатом.

После мајсторије Модрића и ударца са 25 метара, у 91. минуту су се поиграли са одбраном Аргентине и малтене утерали лопту у гол. Стрелац је био Ракитић. Хрватска слави. Има и шта!

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаХрвати славе велику победу
Хрвати славе велику победу  - Sputnik Србија
Хрвати славе велику победу

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ ГОЛ! Хрвати нањушили крв.

86' Слободан ударац Ракитића са средине, завршава на пречки гола Аргентине.

85' Чарке на терену после старта Отамендија над Ракитићем, који је делова као да је имао намеру да га повреди.

80' ГОЛ! Лука Модрић показује какав је играч! Ослобађа се чувара и бомбом са 25 метара „буши“ мрежу немоћног Кабаљера.

80' Опасан напад Хрватске, шут Ракитића изблокиран.

76' Иван Ракитић је остао на трави, Аргентинци нису желели да избаце лопту. На крају је судија прекинуо игру.

67' Врсаљко добија жути картон након грубљег фаула.

63' Најбоља прилика за „гаучосе“, три шута и ништа. За главу се хватају Аргентинци на трибинама.

© REUTERS / Murad SezerМеси у неверици гледа „у празно“ после гола Ребића
Меси у неверици гледа „у празно“ после гола Ребића - Sputnik Србија
Меси у неверици гледа „у празно“ после гола Ребића

56' Повреда Ребића, хрватски селектор не жели да ризикује и мења га дефанзивцем Крамарићем.

© Михаил Сербин / Уђи у базу фотографијаОвим шутом Ребић је закуцао лопту под пречку и довео навијаче у делиријум
Овим шутом Ребић је закуцао лопту под пречку и довео навијаче у делиријум - Sputnik Србија
Овим шутом Ребић је закуцао лопту под пречку и довео навијаче у делиријум

53' ГОЛ! Ребић након несхватљиве грешке Кабаљера хладнокрвно закуцава лопту под пречку за огромних 1:0

51' Жути картон Меркада због грубог фаула.

46' Почело је друго полувреме.

Гледамо одличну утакмицу, високог ритма. Лопта је мало више у ногама Аргентине, али само једна велика прилика, коју је на невероватна начин промашио Перез. Меси је још једно полувреме одиграо лоше, није га било много на терену, док су Хрвати веома опасни по гол Кабаљера кад крену у напад. На обе старне се игра прилично грубо, мада у томе предњаче „ватрени“.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45'+ Ребић на сјајно додавање Модрића по земљи шутира преко гола, иако је имао отвореног Перишића.

38' Жути картон за Ребића после безобразног ударања Салвија.

Огроман је притисак на овом човеку:

33' Прилика за Маџукића, није успео да је добро захвати главом.

30' Невероватна шанса за Аргентину, Перез је шутирао после грешке Ловрена и Врсајка, поред гола.

27' Агверо се сјурио ка шеснаестерцу Хрватске, дошао до гол-аут линије, центрирао, али Хрвати избацују лопту у корнер.

21' Пречка Маркоса Акуње после покушаја центаршута.

Гледамо, како се и очекивало, одличан почетак утакмице. Нападају и једни и други, Хрватска преко Перишића ближа голу. Голман Кабаљеро је спречио изненађење већ на старту утакмице.

Чувени Дијего Армандо Марадона уживо бодри Месија и екипу на кључној утакмици против Хрватске:

© Sputnik / Михаил Сербин / Уђи у базу фотографијаМарадона прати меч са Хрватском и здушно навија за своју репрезентацију
Марадона прати меч са Хрватском и здушно навија за своју репрезентацију - Sputnik Србија
Марадона прати меч са Хрватском и здушно навија за своју репрезентацију

5' Перишић у опасној прилици

1' Почела је прва утакмица другог кола групе Д између Аргентине и Хрватске на стадиону „Нижњи Новгород“ у Нижњем Новгороду.

© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаЕкипа Аргентине
Екипа Аргентине - Sputnik Србија
Екипа Аргентине
© SputnikЕкипа Хрватске
Екипа Хрватске - Sputnik Србија
Екипа Хрватске
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Аргенитна Хрватска
Почетак меча Аргенитна Хрватска - Sputnik Србија
Почетак меча Аргенитна Хрватска

УОЧИ УТАКМИЦЕ:

Гол Агвера у мечу против Исланда - Sputnik Србија
„То је срамота“: Марадона „оплео“ по Месију и екипи

Прво коло у групи Д донело је неочекивани реми Аргентине са Исландом и рутинску победу Хрватске над Нигеријом. Пред дерби ове групе, а може се рећи и пред други велики дерби досадашњег дела првенства (после дуела између Португалије и Шпаније), ствари су прилично јасне. За Хрватску је ово можда формално најтежа, али суштински најлакша утакмица у групи. Не постоји пресија, све осим пораза је сјајан резултат који „ватрене“ приближава првом циљу — проласку групе. Са друге стране, Аргентина након кикса у првом колу ову утакмицу једноставно мора да добије.

Како ће играти Сампаолијеви пулени? Очекује се неколико промена у односу на утакмицу са Исландом. Тактичка промена везана је пре свега за парирање моћном везном реду Хрватске. Аргентина ће зато вероватно почети утакмицу у формацији 3-4-3 са појачаном средином терена, али и неким новим играчима у односу на оне који су играли против „викинга“. У задњој линији би, уместо Роха, предност добио Меркадо, док се на средина терена, уз Маскерана, очекује Перез, а уместо Мезе и Ди Марије би од првог минута шансу могли да добију Акуња и Павон.

Меси је, наравно, неупитан, а од тога како ће развити сарадњу са везним играчима неће зависити само његова игра, већ врло вероватно и крајњи исход утакмице. Уколико Меси буде добијао употребљиве лопте у зони испред шеснаестерца окренут лицем ка голу и не буде морао да троши снагу враћајући се по њу до центра, што је често радио против Исланда, „гаучоси“ су у овој утакмици много ближи циљу.

Хрватски фудбалери славе победу - Sputnik Србија
Зашто су Хрвати љути на ФИФА?

Хрватска победа против Нигерије је прва победа ове репрезентације у првом колу Мундијала још од Светског првенства у Француској 1998, на коме су „ватрени“ освојили треће место. Та три бода пред дерби са Аргентином Хрватској дају извесну мирноћу, јер би, без обзира на резултат, у последњем колу против Исланда и даље све зависило од њих самих.

Као и код Аргентине, и овде ће игра зависити искључиво од једног човека. Наравно, ради се о Луки Модрићу. Везиста Реала је већ у зрелим играчким годинама, али иза себе има још једну сјајну сезону, и он је тај који ће разигравати Перишића, Ребића и Манџукића правовременим пасовима. У односу на утакмицу са Нигеријом, и у репрезентацији Хрватске се очекују промене, али, за разлику од Аргентине, ради се о једној јединој. Пошто се очекује тотална офанзива Аргентине, Крамарића ће, врло вероватно, од првог минута заменити нешто повученији Милан Бадељ.

Очекује нас веома занимљива утакмица на чији исход ће утицати много фактора. Са једне стране је Меси који у репрезентацији и не пружа неке баш блиставе партије. Мислимо да је време да се коначно пробуди и да почне да личи на оног Леа из Барселоне. Са друге стране, кључ доброг резултата за Хрватску су, поред Модрића, Ребић и Перишић, који би вршили притисак на аргентинске бекове и у нападу и у одбрани.

И, за крај, не очекујте неки много ефикасан меч. Обе репрезентације ће, на првом месту, чувати свој гол, а на претходну тврдњу указује и статистика из претходних квалификација. Наиме, Аргентина је у јужноамеричким квалификацијама на 18 утакмица дала свега 19 голова. Са друге стране, Хрватска је на 10 утакмица постигла 15 голова, од тога чак 6 у једној утакмици, против најслабијег противника у групи.

Дерби дана и целог другог кола прогнозирао је и легендарни тренер Морињо, који Србију не види у осмини финала:

А предвиђање у свом стилу дао нам је и Бора Ђорђевић.

Стадион „Нижњи Новгород“, на коме се игра овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу. Овде ће бити одржане утакмице у групама, утакмица осмине финала и четвртфинала. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.331 гледалац, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Нижњи Новгород, престоницу Поволжја, град мистичне прошлости и спортске будућности.