Уругвај 3—0 Русија: Акинфејев није довољан, Суарез и Кавани напокон прорадили (фото)

© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаЕдисон Кавани прославља свој први погодак на СП
Едисон Кавани прославља свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Дан 12: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола А групе Уругвај — Русија. Стадион „Самара арена“ у Самари.

Уругвај напокон заличио на себе. Нису бриљирали у већем делу мечу, али су одиграли зрело, паметно, били сигурни у одбрани, ефектни у нападу. Суарез је сјајно начео екипу Русије из слободног ударца, да би касније несрећно Черишев отерао лопту у своју мрежу, за велико вођство од 2:0. Остала је Русија после тога са десеторицом већ у 36. минуту, тако да је било тешко повратити се. И поред тога, Русија је покушавала, створила неколико полушанси, али није могла више од тога. На крају је и Кавани постигао гол — после сјајне интервенције Акинфејева и одбијене лопте, натрчава на њу и смешта је у мрежу за свој првенац на СП и за великих 3:0.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ Умало Уругвај и до четвртог гола.

90' ГОЛ! ЕДИНСОН КАВАНИ! КОНАЧНО И ЊЕГОВ ГОЛ!

90' Родригез покушава са 17-18 метара искоса, замало непрецизан.

85' Огромна прилика за Русе, после сјајног продора и неколико дриблинга у трку Смолова, уследио је центаршут по земљи који одлично пресеца голман Муслера.

84' После корнера одлична прилика за Уругвај, Касерес је гађао главом, али је изблокиран.

80' Брза акција Уругваја по левој страни, пробио је Суарез, на другој стативи тражио Каванија, који током целог меча касни за тај један корак. Срећом по навијаче Русије.

Одлична утакмица Уругваја. Води 2:0, а никада није изгубио меч у ком су имали ту предност. Русија и са играчем мање покушава да голом унесе неку неизвесност. Успевају „баћушке“ да дођу до шеснаестерца, али ту им се акције и завршавају. Иако бројчано слабији, у наставку добро одолевају противнику у одбрани.

69' Покушај Каванија, преамбициозно поред тројице, снажно је шутирао са ивице шеснаестерца, али поред гола.

52' Самедов је центрирао из слободњака, али из велике даљине, на крају аут.

47' Слободан ударац за Уругвај са тридесетак метара, Кавани погађа живи зид.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаЗабринута навијачица Русије
Забринута навијачица Русије - Sputnik Србија
Забринута навијачица Русије

46' Почиње друго полувреме.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

36' Други жути картон за Смолникова, Русија остаје са 10 играча!

29' Руси су имали среће да не приме и трећи гол, Акинфејев и одбрана су заједно зауставили Суареза и Каванија.

© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаНавијачи Русије у неверици посматрају резулат
Навијачи Русије у неверици посматрају резулат  - Sputnik Србија
Навијачи Русије у неверици посматрају резулат

28' Жути картон за Смолникова.

© REUTERS / David GrayСмолников добија први жути картон
Смолников добија први жути картон  - Sputnik Србија
Смолников добија први жути картон

Уругвај уз пуно среће води 2:0. Русија је напала Уругвај, посебно после првобитног вођства, створила неколико шанси, али их је шокирао Лаксалт на другој страни. Севнула је полуконтра, јак шут који погађа у ногу Черишева и завршава иза леђа Акинфејева. Биће тешко Русима да се врате у игру, иако не стају са нападима ни у наставку.

ГОЛ! 2:0 ЗА УРУГВАЈ! Шут Уругваја са 16 метара погађа Черишева у леву ногу, лопта мења правац и вара Акинфејева за велику предност.

13' Центаршут из корнера за Русе, али лако то хвата Муслера.

12' Фантастична шанса Черишева, од свега корнер. После сјајног додавања Џубе, Черишев се нашао у одличној ситуацији, добро шутирао, али право у голмана.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаАкинфејев је био немоћан после шута Суареза
Акинфејев је био немоћан после шута Суареза - Sputnik Србија
Акинфејев је био немоћан после шута Суареза

10' ГОЛ! СУАРЕЗ ПРЕКО ЖИВОГ ЗИДА У ГОЛМАНОВ УГАО!

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаСлавље Уругваја после гола Суареза
Славље Уругваја после гола Суареза - Sputnik Србија
Славље Уругваја после гола Суареза

10' Слободан ударац са 16 и по метара за Уругвај, шутираће Суарез

9' Газински је добио жути картон.

8' Черишев у солидној прилици за бољи центаршут, али изблокиран.

2' Већ прва прилика за Уругвај, шут Весина из велике удаљености, лопта иде поред гола.

1' Почиње утакмица трећег кола групе А између Уругваја и Русије.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаНавијaчи Русије пред утакмицу против Уругваја
Навијaчи Русије пред утакмицу против Уругваја - Sputnik Србија
Навијaчи Русије пред утакмицу против Уругваја
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаНавијачи Уругваја пред утакмицу против Русије
Навијачи Уругваја пред утакмицу против Русије - Sputnik Србија
Навијачи Уругваја пред утакмицу против Русије

Последњи дан другог кола групне фазе био је сјајан дан за љубитељ фудбала. Три одличне утакмице, у којима смо опет видели много лепих голова. Енглеска је извојевала убедљиву победу над нејаком Панамом од 6:1, а Хари Кејн је избио на прво место листе стрелаца са 5 голова. Онда су мушку утакмицу одиграли одлични Јапан и Сенегал, у којој су подели бодове резултатом 2:2 и сада деле прво место у групи са 4 бода. Као шлаг на торту дошао је меч Колумбије и Пољске, у ком су Колумбијци фантастичном игром показали класу и срушили све амбиције Пољака и пуном мрежом голова (3:0) послали фаворита групе кући.

Ел Нени и Артјом Џуба - Sputnik Србија
Русија слави 3:1: „Баћушке“ из тешке артиљерије, Салах пакује кофере (фото)

Од 16 часова на терен излазе Русија и Уругвај како би директно одлучивали са ког места ће се пласирати у нокаут фазу такмичења. Русија је једно од најпријатнијих изненађења досадашњег тока првенства. Руси играју одлично, брзо, храбро и што је најбитније — ефектно. Постигли су чак 8 голова у две утакмице и имају чему да се надају против, на папиру, бољег противника. Показали су много више него што је ико очекивао и остаје им да то још једном потврде добром игром на терену пред својим навијачима.

Черишев и Головин (кога тражи Јувентус и спреман је да одреши кесу) у сјајној су форми. Од њих много зависи, мада су „баћушке“ екипа која се ослања на тимску игру, без великих звезда, и ако буду играли као у прве две утакмице, биће веома близу победе и првог места у групи.

Репрезентативци Уругваја након гола Суареза - Sputnik Србија
1:0 Бледи Уругвај за 1. место против Русије, Саудијци против Салаха за опроштај (фото)

Уругвај има фантастичне играче и велике звезде, један од најбољих нападачких тандема на првенству, али не приказују то на терену. Постигли су само два гола, и то против доста слабијих противника — Египта и Саудијске Арабије. Сем бројем бодова, немају много чиме да буду задовољни. Дошли су на првенство света са идејом да догурају далеко. Селектор Табарес зна како се постижу добри резултати, ту је већ 12 година, тим врло квалитетан на свим позицијама, али ипак нешто шкрипи.

Први део посла су обавили, прошли су групу, али свакако морају да покажу више. Русија ће им бити добар показатељ где су овом тренутку. Бољи су, то сви знају, али ако не покажу то на терену, уз хук са трибина, биће одувани, а тиме ће и на тежег противника у наставку такмичења. Морају да реализују шансе, које не стварају лако, јер противници веома брзо све кажњавају. Највише се опет очекује од Суареза и Каванија. Морају бити много бољи него досад ако желе да нанесу први пораз Русији.

© REUTERS / Marko DjuricaЛуис Суарез и Единсон Кавани пред утакмицу против Саудијске Арабије
Луис Суарез и Единсон Кавани пред утакмицу против Саудијске Арабије - Sputnik Србија
Луис Суарез и Единсон Кавани пред утакмицу против Саудијске Арабије

Русија је у налету. Тимска игра јој је изнедрила два јунака. Головин и Черишев су испливали у прави план, али и даље се за резултат Русије пита цео тим. Играју пред домаћом публиком, што им даје додатну снагу. Селектор Станислав Черчесов је укомпоновао екипу и то на терену засад делује јако добро. Јасна визија у игри, са доста продора и по боковима и кроз средину, као и шутевима са дистанце, ствара много шанси за гол. Иако је фаворит Уругвај, Русија има чему да се нада на основу свега приказаног. Ово ће им бити најјача провера пред наставак такмичења, где их највероватније очекује или Шпанија или Португалија. Такође и „небескоплавима“ је дуел у ком ће јасно видети где су у овом тренутку. Екипа са таквим нападом иза који су Бетанкур из Јувентуса и Весино из Интера и одбраном коју предводи одлични капитен Годин мора да покаже више него досад. Ово им је прилика да подигну морал и покажу више него у досадашњем делу првенства. Ово им је прилика да подигну самопоуздање и у осмину финала уђу далеко сигурнији и јачи. Можда баш данас прораде и покажу да су на претходне две утакмице само имали два лоша дана.

Стадион „Самара арена“, на коме се игра ова утакмица, један је од нових стадиона и изграђен је за СП. Инспирисан је свемиром, као део традиције региона у ком је развијена космонаутика. Први гол на овом стадиону дао је наш репрезентативац Александар Коларов, који је тим поводом на поклон добио „ладу“. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.807 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Самару, град науке, свемира, трговаца и „частушки“.