Нејмар заслужено на леђима саиграча, Мексико није успео више од часног пораза 2:0 (фото)

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаНејмар на леђима Паулиња после погодка
Нејмар на леђима Паулиња после погодка - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Бразил 2 — 0 Мексико. Стадион „Самара арена“ у Самари.

Није успео Мексико. Све су покушали изабраници Осорија. Напали су од почетка меча, мучили Бразилце, првих 20 минута, створили неке солидне прилике, али без гола.

У наставку су се разиграли Нејмар, Паулињо, Котњио и Вилијан, и било је веома тешко играти против таквог Бразила. После неколико солидних пропуштених прилика, Нејмар користи прву велику и доводи „кариоке“ у вођство.

Напао је тек онда Мексико. Успео је да држи лопту у својим ногама, да не дозволи Бразилцима да доминирају на терену, секли су у одбрани, нападали из контри, Очоа је чинио чуда на голу, али просто, квалитет је однео превагу. Пред сам крај, када је Мексико јурнуо да изједначи и продужи наду, севнула је класична бразилска контра у три потеза, после које Фирмино лако постиже гол са три метра. Частан опроштај Мексика, и сигурна игра Бразила за четвртфинале.

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Неймар (Бразилия) и Роберто Фирмино (Бразилия) радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Нејмар и Фирмино прослављају пролаз у четвртфинале - Sputnik Србија
1/14
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаРоберто Фирмино (Бразилия) забивает гол в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Гол Фирмина против Мексика у утакмици осмине финала. - Sputnik Србија
2/14
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Неймар (Бразилия), Филиппе Коутиньо (Бразилия), Джонатан Дос Сантос (Мексика) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Нејмар, Котињо и Џонатан дос Сантос воде жестоку борбу. - Sputnik Србија
3/14
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаНеймар (Бразилия) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Нејмар лежи на трави после једног дуела - Sputnik Србија
4/14
Неймар (Бразилия) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаВратарь Гильермо Очоа (Мексика) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Очоа фантастичнпо брани дарац Вилијана - Sputnik Србија
5/14
Вратарь Гильермо Очоа (Мексика) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
6/14
Нејмар на леђима Паулиња после погодка
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаБразилци прослављају гол Нејмара
Бразилци прослављају гол Нејмара - Sputnik Србија
7/14
Бразилци прослављају гол Нејмара
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Филипе Луис (Бразилия) и Карлос Вела (Мексика) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Фелипе и Вела у жестоком дулеу - Sputnik Србија
8/14
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Карлос Сальседо (Мексика) и вратарь Гильермо Очоа (Мексика) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Очоа диригује одбраном Мексика, засад одлично. - Sputnik Србија
9/14
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Мексики перед матчем 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
Навијачи Мексика на мечу - Sputnik Србија
10/14
Болельщики сборной Мексики перед матчем 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаНавијачи Бразила
Навијачи Бразила - Sputnik Србија
11/14
Навијачи Бразила
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева: Вратарь Алисон (Бразилия) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Мексики.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Бразил 2 — 0 Мексико

90'+ Гвардадо добија жути картон због расправљања са судијом.

90'+ Последња измена у репрезентацији Бразила — излази одлични Вилијан, а мења га Марквињос.

88' ГОЛ! ФИРМИНО! Брза акција Бразила преко Нејмара по левој страни, у контри три на два. Упошљава Фирмина на десној страни, а њему није било тешко да затресе мрезу. Бразил 2 — 0 Мексико

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаГол Фирмина против Мексика у утакмици осмине финала.
Гол Фирмина против Мексика у утакмици осмине финала.

86' Још једна измена за Бразил: Фирмино је на терену умето Котиња.

80' Фернандињо на терену уместо Паулиња.

77' Још један жути картон за Мексиканце, Роки је убележио и Салседа.

Тренери Мексика и Бразила нашли су се на противничким странама једном, док су обојица водила клубове прве бразилске лиге 2015. Сао Пауло Хуан Карлоса Осорија је играо нерешено (1:1) против Титеовог Коринтеанса.

71' Солидна акција Мексика за нову прилику за изједначење. Убачена лопта на петерац Бразила, коју Тијаго Силва панично избацује напоље, а на њу налеће Гвардадо, који шутира са 25 метара јако, али бива изблокиран.

© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаНејмар, Котињо и Џонатан дос Сантос воде жестоку борбу.
Нејмар, Котињо и Џонатан дос Сантос воде жестоку борбу.

68' Играју Бразилци много растерећеније и прецизније. Одлично комбинују у нападу, што је створило још једну прилику Нејмару, који је шутирао са 15 метара, замало непрецизно.

60' Брза акција Мексика кроз средину, вукао је дуго лопту Хименез, опалио по њој са 25 метара, али је изблокиран. Лопта долази до Веле који је одлично захвата, шутира по средини гола али Алисон на правом месту. Од свега само корнер.

60' Осорио се одлучио и на своју последњу измену у регуларном делу утакмице. Уместо Чичарита на терену је Хименез.

60' Касемиро добија жути картон. Ни он неће моћи да игра у четвртфиналу.

Бразил је материјализовао своју иницијативу. После ће више од пола сата доминације и неколико добрих шанси, Нејмар успева да пробије бедем који предводи сјајни Очоа. Одмах после тога Мексико је кренуо још жешће ка голу. На сјајан начин Мексиканци показују како нема предаје, како се игра и када се губи.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаОчоа фантастичнпо брани дарац Вилијана
Очоа фантастичнпо брани дарац Вилијана  - Sputnik Србија
Очоа фантастичнпо брани дарац Вилијана

58' Фантастична акција Бразила. Као на тренингу комбинују испред шеснаестерца, неколико додавања и одличан шут Паулиња, који Очоа феноменално брани.

Бразилци су непоражени у осам утакмица против екипа зоне КОНКАКАФ на СП, са седам победа и једним ремијем, који је игром случаја био управо против Мексика пре четири године. „Кариоке“ нису примиле гол на седам од тих осам сусрета — једини меч у ком то није био случај јесте победа над Костариком од 5:2 2002.

55' Још једна измена у репрезентацији Мексика, Уместо Алвареза улази Дос Сантос.

55' Жути картон за Ереру. Уколико Мексико прође даље, он неће моћи да помогне својим саиграчима.

51' ГОЛ! НЕЈМАР! Нејмар игра до Вилијана на врху шеснаестрца, утрчава унутра и ниским центаршутом успева да га пронађе на два метра од гола. Нејмар клизећим стартом пласира лопту у небрањену мрежу. Бразил 1 — 0 Мексико

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаТренутак када Нејмар постиже гол за 1:0
Тренутак када Нејмар постиже гол за 1:0 - Sputnik Србија
Тренутак када Нејмар постиже гол за 1:0

48' Корнер за Бразил, Нејмар додаје до Котињо, који соло продором вара двојицу играча и налази се у одличној прилици. Шутира добро, али поново Очоа показује о каквом калибру голмана се ради.

46' Измена у репрезентацији Мексика, улази Лајун уместо Маркеза.

46' Почело је друго полувреме.

Бразил је успео да се ослободи благе иницијативе и опасних напада Мексика са почетка меча, и у наставку преузео господарење тереном. Играју Нејмар и Котињо веома добро у овом мечу, ту је и одлично расположени Жезус… Стварају шансе, имали су неколико слободних удараца са добрих позиција, али Очоа је успевао да сачува свој тим, када то није радила одбрана „сомбрероса“.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Бразил 0 — 0 Мексико

44' Слободан ударац за Мексико, али Гвардадо није успео да нађе никог од својих саиграча у шеснаестерцу.

43' Жути картон добија Филипе Луис након грубог старта.

41' Центаршут Вилијана али преблизу је био Очоа.

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаОчоа диригује одбраном Мексика, засад одлично.
Очоа диригује одбраном Мексика, засад одлично.

39' Слободан ударац за Бразил са тридесетак метара, Нејмар шутира дирекно на гол, али непрецизно.

38' Алварез добија први жути картон на утакмици.

33' Жезус је у шеснаестерцу ослободио себи простор, повукао на леву страну и шутирао у одлично постављеног голмана Очоу.

30' Узвраћа и Мексико, али Вела шутира високо изнад гола.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаФелипе и Вела у жестоком дулеу
Фелипе и Вела у жестоком дулеу  - Sputnik Србија
Фелипе и Вела у жестоком дулеу

26' Слободан ударац извео је Нејмар из велике даљине, убацује лопту на петерац, где један од играча пребацује на другу стативу, где Жезус лоше захвата лопту, која се поново одбија до Бразилаца на врху шеснаестерца. На њу налеће Котињо и шутира преко гола.

25' Одлична акција Бразила. Нејмар са петерца шутира, али Очоа рефлексно скида ударац. У наставку акције, Мексиканци су успели да се организују у одбрани и отклоне опасност.

Мексико је кренуо жестоко од почетка. Без страха, веома храбро, и врло често се игра на половини Бразила. Нису створили неку велику шансу досад јер се „кариоке“ одлично бране.

Мексико је на Олимпијским играма у Лондону 2012. освојио златну медаљу савладавши у финалу управо Бразил. Играчи који су тада учествовали на ОИ, данас су кључни играчи својих репрезентација:

Бразил се квалификовао у нокаут фазу на сваком СП још од 1970. Мексико такође има позитиван низ, будући да је ово седми пут заредом да је прошао групну фазу такмичења.

9' Мексико везује шансе, сада је Чичарито био у офсајду.

5' Нејмар је шутирао из даљине, али је Очоа сигуран на голу Мексика.

2' Добра прилика за Мексико. Шут Лозана боксовао је Алисон у корнер.

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаАлисон брани покушај Мексика
Алисон брани покушај Мексика

1' Почиње утакмица осмине финала између Бразила и Мексика.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Већ сада можемо да кажемо да ћемо памтити СП у Русији, ако ништа друго — баш по Русији, која је јуче, потпуно ван свих очекивања, избацила Шпанију. Наравно, не само по томе. Било је ту много неочекиваних резултата, преокрета, фантастичних голова, невероватних славља навијача, победа „малих“ над „великима“… Много среће и радости код једних и туге и суза код других…

Одлучују ситнице, једна грешка, један шут, један расположен играч… Нема сигурних победника. Док год се игра, стрепи се на обе стране… Видели смо и синоћ колико је пута Хрватска „умрла" и „васкрсла" за само 45 минута… Могуће да ћемо нешто слично гледати и у наредним мечевима.

Навијачи Бразила на Светском првенству у фудбалу - Sputnik Србија
Бразилски „Срећни навијачи“ изненадили децу у болници (видео)

Већ данас нас чека одлична утакмица између Бразила и Мексика. „Кариоке“ су фаворити, што је малтене увек случај, ко год да им је противник. Они деценијама играју препознатљиво, имају огроман таленат који показују на свакој утакмици. Сјајни појединци који и те како умеју да играју тимски. То је оно што чини Бразил петоструким фудбалским прваком света. Тите је успео да их увеже на одличан начин. Серија резултата у којима се налазе најбоље сведочи о томе, иако у прве три утакмице нису показали сав свој потенцијал. Можда смо видели више њихових мана него врлина, али они просто побеђују. Тешко је замисли утакмицу у којој Бразилци не постижу гол. Можда су једина екипа на првенству која игра за гол више, иако је то показала и Француска у сјајном мечу против Аргентине. Котињо, Нејмар, Жезус, Фирмино у нападу, а на голу фантастични Алисон, који је ове године предводио Рому до одличних резултата у Лиги шампиона.

Њихове амбиције су највеће —задовољава их само трофеј намењен најбољем на првенству. За то имају квалитет, али морају да играју боље него досад. Сигурније у одбрани, пре свега, док у нападу морају да поправе реализацију. Мексико им неће пружити много шанси, посебно ако издржи прво полувреме да не прими гол. А и дуел игра у овом мечу може да им прави проблеме, ту морају да буду чвршћи. У сваком случају, они се много више питају од противника.

Швеђани и Мексиканци заједно прославили испадање Немачке са Мундијала - Sputnik Србија
Швеђани и Мексиканци заједно прославили елиминацију Немачке

Мексико је направио велики успех пласманом међу 16 најбољих екипа на свету. Одиграли су све веома добре утакмице, направили једну сензацију, победивши актуелног светског шампиона Немачку када то нико није очекивао. Играју са невероватно много страсти, не плаше се изазова, изузетно су храбри када изађу на терен. И не стају, без обзира на резултат који стоји на семафору. Подршка коју имају од навијача у својој земљи се „чује и до Русије“. Славље због победе над Немачком, кажу сеизмолози, изазвао је земљотрес у суседном Чилеу?! А има их много и на стадионима. Јесу имали среће да их пораз од Шведске не кошта пролаза даље и сада имају прилику да тај поклон искористе и направе још једно чудо, као у првом колу. Биће им изузетно тешко. Али ништа теже него што је то било јуче Русима. Ко верује у чуда, тај их и ствара. Мексико свакако верује.

Сјајни Чичарито, борбени Лозано, неуморни Гвардадо и остали заиста имају менталитет победника, и то показују у свакој акцији, сваком дуелу, сваком трку или скоку са лоптом. Имају веома добру транзицију из одбране у напад, и тога ћемо се прилично нагледати у данашњој утакмици. Ако им се отвори утакмица, ако на неки начин поведу против фаворизованог Бразила, биће много ближе подвигу.

Права је штета што ће једна од ове две екипе овде завршити своје учешће на првенству света. Томе је ближи, наравно, Мексико. Бразил има екипу за највише постоље, Мексико то нема. Али љубав према игри, борба за сваки педаљ терена, улажење у дуеле без калкулисања, без обзира на то ко је противник, сврстава их међу најсимпатичније екипе на турниру. Биће им јако тешко да прескоче Бразил, али да су имали мало више среће са жребом, могли су да буду најпријатније изненађење СП. Овако, шане су им умањене, али далеко од тога да их немају. Мексиканци ће вероватно први да појуре ка голу Бразила, јер играти са „кариокама“ на 0:0 не делује као паметна идеја. Већа је шанса да завршите са великим бројем лопти у својој мрежи. Ако постигну гол и издрже силовите, стихијске нападе Бразила, могли би да играју на карту нервозе, коју би Бразилци тешко контролисали и која би била јако добар савезник „сомбреросима“. Чичарито може да направи много проблема одбрани „кариока“, као и Лозано, али и њима ће бити тешко да зауставе све бразилске нападаче. Оно што још може да буде нада за аутсајдера јесте феноменални Очоа на голу, који уме да бриљира међу стативама. Такође, он може бити и велика шанса за пролаз ако дође до пенала. У сваком случају, уживање у добром фудбалу почиње ускоро. Спремите се.

Стадион „Самара арена“, на коме се игра ова утакмица, један је од нових стадиона и изграђен је за СП. Инспирисан је свемиром, као део традиције региона у ком је развијена космонаутика. Први гол на овом стадиону дао је наш репрезентативац Александар Коларов, који је тим поводом на поклон добио „ладу“. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.807 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Самару, град науке, свемира, трговаца и „частушки“.