Белгија у ритму самбе прегазила „кариоке“ — Куртоа на крају јунак „ђавола“ (фото)

© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаПрослава репрезентативаца Белгије након гола у утакмици четвртфинала против Бразила
Прослава репрезентативаца Белгије након гола у утакмици четвртфинала против Бразила - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Четвртфинале: Бразил 1 — 2 Белгија. Стадион „Казањ арена“ у Казању.

Још једна утакмица са првенства у Русији коју ћемо памтити. Не само по шокантној елиминацији Бразила већ у четвртфиналу, него и по ономе што смо гледали на терену.

Обе екипе су нападале од самог почетка. Нико није размишљао о томе да чува резултат. Напади су се само смењивали. Висок темпо, много дуела, изванредних додавања али и грешака, фантастичних одбрана голмана… Свега је било на терену стадиона у Казању. Публика је могла да ужива у представи којој су допринели и једни и други.

Белгија је знала да не може да сачува свој гол 90 минута, и зато је покушавала да савлада голмана Алисона. Без страха, са јасним циљем и јасним планом како да то уради. Одлично су реаговали Белгијанци и у нападу и у одбрани. Треба истаћи да је Белгија случајно дошла до вођства, уз пуно среће, аутоголом Фернандиња у 13. минуту, али то нимало не умањује њихов успех. Бразилцима је остављено да покушавају из даљине, што јесте ризик, али су зато све акције Бразила из шеснаестерца „ђаволи“ успевали да изблокирају. Оно што није неутралисала задња линија тима, јесте данас фантастични Тибо Куртоа. Играла је Белгија веома зрело, паметно, јако у дуелу и без страха. Лукаку и Азар су неуморно пробијали, кад год би им се указала прилика. Де Бројне је господарио средином терена, покривао у одбрани, а у нападу био и те како опасан. И из шута и са завршним пасом.

Мартинез је одлично знао шта га чека на овом мечу и како да постави екипу. Бразилски „чаробњаци“ Котињо, Нејмар и Паулињо су били удаљени од гола. Проблем је правио Марсело, који је највећи део меча провео на противничкој страни, али на његове центаршутеве је увек неко каснио. То је и коштало Бразил борбе за медаљу. Док су Белгијанци били тачни у највећем делу меча, Бразилци су били ти који су стално каснили, макар за тај делић секунде. Иако су покушавале са свих страна, имале чак 27 удараца на гол, „кариоке“ нису биле близу победе.

Најближи су Бразилци били изједначењу и новој нади у продужецима у судијској надокнади, када су упослили лоптом Нејмара на 17-18 метара од гола, а он ју је наместио на десну ногу, фантастично гађао саме рашље гола, али попут правог ђавола искочио је Куртоа да угаси све наде петоструким првацима света да могу до још једног трофеја, одбраном која је обележила овај меч. Одбраном коју ће Нејмар сигурно преврати по глави данима, а можда и годинама.

Бразил је дотучен, Белгија хрли ка финалу. Потпуно заслужено. Нису се штедели ни на једној утакмици, савладали су свих пет противника заредом, нису калкулисали ни са Енглеском, већ је храбро победили и „обезбедили“ себи за противника баш Бразил. Нису се уплашили ни тада, као ни данас. Од почетка су знали шта желе и како да дођу до тога. Успели су. Славе велике подвиг. И заслужили су.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаТијаго Силва разочаран након пораза његове репрезентације од Белгије
Тијаго Силва разочаран након пораза његове репрезентације од Белгије - Sputnik Србија
1/26
Тијаго Силва разочаран након пораза његове репрезентације од Белгије
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Бельгии радуются победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Навијачи „црвених ђавола“ прослављају победу против Бразила и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
2/26
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Бразилии после окончания матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Навијачи Бразила разочарани поразом своје репрезентације од Белгије у четвртфиналу - Sputnik Србија
3/26
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Бельгии благодарят болельщиков за поддержку после окончания матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Репрезентативци Белгије прослављају победу над Бразилом и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
4/26
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаМарсело (Бразилия) после матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Марсело разочаран поразом његове репрезентације од Белгије и испадањем из даљег такмичења - Sputnik Србија
5/26
Марсело (Бразилия) после матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаАксель Витсель (Бельгия) радуется победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Аксел Витсел прославља победу против Бразила и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
6/26
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Бразилии после окончания матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
7/26
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Бельгии радуются победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Бразилски голман Алисон разочаран и репрезентативци Белгије срећни због исхода утакмице Бразил - Белгија - Sputnik Србија
8/26
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Белгије прослављају победу над Бразилом и пласман у полуфинале
9/26
Репрезентативци Белгије прослављају победу над Бразилом и пласман у полуфинале
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаРазочарани навијач Бразила након пораза од Белгије
Разочарани навијач Бразила након пораза од Белгије - Sputnik Србија
10/26
Разочарани навијач Бразила након пораза од Белгије
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаРомелу Лукаку прославља победу, док бразилски фудбалери тешко прихватају пораз у четвртфиналу
Ромелу Лукаку прославља победу, док бразилски фудбалери тешко прихватају пораз у четвртфиналу - Sputnik Србија
11/26
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаНеймар (Бразилия) после матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Нејмар разочаран након пораза његове репрезентације од Белгије - Sputnik Србија
12/26
Неймар (Бразилия) после матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Венсан Компани (Бельгия), Томас Вермален (Бельгия), Тоби Алдервейрелд (Бельгия) и вратарь Тибо Куртуа (Бельгия) радуются победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
13/26
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаВратарь Тибо Куртуа (Бельгия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Голман Белгије Тибо Куртоа завршним минутима меча против Бразила - Sputnik Србија
14/26
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаАвгусто и Марсело прослављају гол
Августо и Марсело прослављају гол - Sputnik Србија
15/26
Августо и Марсело прослављају гол
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаАвгусто постиже гол за наду Бразила
Августо постиже гол за наду Бразила - Sputnik Србија
16/26
Августо постиже гол за наду Бразила
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: автор гола Ренато Аугусто (Бразилия) и вратарь Тибо Куртуа (Бельгия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Стрелац гола за Бразил Августо прославља погодак - Sputnik Србија
17/26
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаПаулињио делић секунде касни на лопту да савлада Куртоу
Паулињио делић секунде касни на лопту да савлада Куртоу - Sputnik Србија
18/26
Паулињио делић секунде касни на лопту да савлада Куртоу
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаНавијачи Белгије у трансу после великог вођства
Навијачи Белгије у трансу после великог вођства - Sputnik Србија
19/26
Навијачи Белгије у трансу после великог вођства
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаРомелу Лукаку (Бельгия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Лукаку у сјајном продору после ког је Де Бројне постигао фантастичан погадак - Sputnik Србија
20/26
Ромелу Лукаку (Бельгия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаВратарь Алисон (Бразилия) пропускает гол в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Алисон је био немоћан после прецизног и јаког шута Де Бројнеа - Sputnik Србија
21/26
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Кевин Де Брёйне (Бельгия) и Тома Мёнье (Бельгия) радуются забитому голу в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Де Бројне прославља погодак з авеликих 2:0 - Sputnik Србија
22/26
23/26
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаВратарь Алисон (Бразилия) пропустил гол в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии. Справа: Аксель Витсель (Бельгия).
Трентак када лопта завршава иза леђа голмана Алисона - Sputnik Србија
24/26
© Sputnik / Максим Богодвид / Уђи у базу фотографијаНеймар (Бразилия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
Нејмар са лоптом - Sputnik Србија
25/26
Неймар (Бразилия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Фагнер (Бразилия) и Эден Азар (Бельгия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бразилии и Бельгии.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Бразил 1 — 2 Белгија

90'+ Фантастичан ударац Нејмара са двадесетак метара, гађао је саме рашље, али је Куртоа још бољом интервенцијом успео да избаци лопту у корнер.

90' Још један жути картон за Бразилце, добија га Фагнер.

85' Жути картон добија Фернандињо.

84' Одличан Нејмар враћа до Котиња након продора по левој страни, који из изгледне позиције са пенала шутира невероватно лоше, далеко од гола.

82' Измена у репрезентацији Белгије. Игру због повреде напушта Насер Чадли, уместо њега је на терену Томас Вермален.

80' Свежа крв Рената Августа поново прети голу Белгије. Шутирао је јако са ивице шеснаестерца, голман је већ падао, али лопта је прозујала поред гола.

76' ГОЛ! РЕНАТО АВГУСТО! Котињо прима лопту на двадесетак метара од гола, у шеснаестерцу је Августо и фантастично му центрира директно на главу. Августо, који је на терену провео свега неколико минута, не пропушта прилику да фантастичним ударцем уз саму стативу савлада Куртоу. Тренутни резултат Бразил 1 — 2 Белгија

73' Тите се одлучује и на последњу измену у регуларном делу утакмице. На терен ће Ренато Августо уместо Паулиња.

71' Још један жути картон за Белгију, добија га Томас Меније.

Бразил је са два гола Мексику у претходној утакмици поново преузео прво место на листи репрезентација са највише постигнутих голова на светским првенствима. Сада их има 228, док другопласирана Немачка, која је испала са овогодишњег такмичења, има 226.

62' Одмах је уследио напад на другој страни, у прилици се нашао Коста, који шутира, али Куртоа на правом месту.

62' Фантастичан напад Белгијанаца, у три потеза Де Бројне је избацио за Азара, који из шеснаестерца шутира јако поред гола Алисона.

Бразил је у ову утакмицу ушао са низом од три победе (све три резултатом 2:0) и пре овог аутогола у 13. минуту није примио гол 323 минута.

58' Још једна измена за Бразил, игру је напустио Габријел Жезус, мења га Даглас Коста.

56' Мажић је одлучио, а ВАР потврдио да нема пенала за Бразил.

55' Паулињо касни неколико милиметара на центаршут одличног Марсела. Велика срећа за Белгијанце.

50' Одмах добра прилика на другој страни, Лукаку брзо по десној страни, али га је Миранда одсекао од лопте без прекршаја.

49' Шанса за Бразил. Нејмар је био у шеснаестерцу, али је одбрана Белгије то решила без већих проблема.

47' Први жути картон на утакмици добио је белгијски репрезентативац Тобијас Алдерверлед.

46' Измена у екипи Бразила, игру је напустио Вилијан, а на терену је Фирмино.

46' Почиње друго полувреме.

Једно од најсадржајнијих полувремена је за нама. Од самог почетка утакмице било је јасно да ћемо гледати офанзивни фудбал препун дуела, без великог броја прекршаја, са много промена ритма и додавања, у чему предњаче Белгијанци. Фантастично отварају контре, много проблема праве бразилској одбрани, док на другој страни „кариоке“ покушавају индивидуалним акцијама да постигну гол, што засад спречава сигурни Куртоа, ако већ не успе одлично постављена одбрана „црвених ђавола“. После свега приказаног у првом, можемо да се надамо још динамичнијем другом полувремену. Посебно ако Бразил брзо постигне гол.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Бразил 0 — 2 Белгија

Белгијанци славе у ритму самбе, уз поруку „Никад не потцењуј ђавола, посебно ако се зове Кевин де Бројне!“:

42' После корнера, Компани покушава у стилу „кариока“ да петом савлада Алисона, али је он био добро постављен.

41' Добар покушај Де Бројнеа са 18-19 метара искоса с десне стране голмана Алисона, пребацује живи зид, али лопта завршава у корнеру.

36' Габријел Жезус је покушао главом, али веома непрецизно.

31' ГОЛ! КЕВИН ДЕ БРОЈНЕ! Са велике удаљености закуцава лопту у мрежу. Томе је претходио одличан продор Лукакуа, који је са своје половине успео да задржи лопту у својим ногама, претрчи 40 метара и асистира Де Бројнеу. Тренутни резултат Бразил 0 — 2 Белгија

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаАлисон је био немоћан после прецизног и јаког шута Де Бројнеа
Алисон је био немоћан после прецизног и јаког шута Де Бројнеа
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаЛукаку у сјајном продору после ког је Де Бројне постигао фантастичан погадак
Лукаку у сјајном продору после ког је Де Бројне постигао фантастичан погадак

30' Нови корнер за Бразил после шута Фернандиња из изгледне позиције.

Гледамо фантастичну утакмицу од самог почетка. Смењују се напади невероватном брзином на обе старне. Белгија се не задовољава вођством од 1:0, жели да постигне још један, док Бразил плете мрежу око гола Куртое, и покушава из свих оружја да угрозе гол „црвених ђавола“.

26' Добар покушај Марсела са 18-19 метара, Куртоа одбија ту лопту и његова одбрана је износи ван шеснаестерца.

Бразил и Белгија одиграли су четири утакмице — Бразил је тријумфовао трипут, док је једину победу Белгија остварила у првом сусрету, у пријатељској утакмици одржаној 1963. године у Бриселу, када је славила са 5:1.

19' Бразил ниже акције, овога пута шутирао је Котињо са 17 метара после неколико додавања, право у Куроту.

13' АУТОГОЛ! ФЕРНАНДИЊО! После корнера, у покушају да избаци лопту, она удара Фернандиња у руку и завршава у мрежи Алисона. Тренутни резултат Бразил 0 — 1 Белгија

10' Корнер са друге стране, одличан центаршут Вилијана, лопта долази до Паулиња на 7-8 метара, али га изненађује и не сналази се идеално. Пропада солидна шанса Бразила.

9' Смењују се акције. Паулињо се борио против четворице у петерцу, од свега само корнер.

8' Одмах опасно и на другој страни, повукла је Белгија контру. После Чадлијевог шута, лопта завршава поред гола.

8' Уиграна акција Бразила после корнера, центаршут Нејмара на прву стативу, Миранда спушта главом до Силве, који у трку са 2 метра погађа стативу.

2' Први шут ка голу на утакмици, Де Бројне непрецизан.

1' Почела је четвртфинална утакмица између Бразила и Белгије.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

За утакмицу четвртфинала Мундијала Бразил — Белгија, коју суди наш Милорад Мажић, слободно можемо рећи да је финале пре финала. Пре овог првенства, обе репрезентације су сврставане у круг најужих фаворита који би могли да се оките титулом првака света, али ћемо њихов дуел, нажалост, уместо у финалу гледати много раније. Ниједна од ове две репрезентације нема пораз у досадашњем току првенства, али су ипак показале низ слабости и у утакмицама у групи и у осмини финала. Ипак, вечерас ћемо видети ко је рођен за велика дела и ко ће лакше издржати притисак и бреме пласмана у полуфинале.

Нејмар на леђима Паулиња после погодка - Sputnik Србија
Нејмар заслужено на леђима саиграча, Мексико није успео више од часног пораза 2:0 (фото)

Бразил је, чини се, из утакмице у утакмицу растао. Није то био онај лепршави „селекао“ који су сви очекивали и на који су сви навикли. Селектор Тите је направио екипу која гаји више европски стил игре, па ако изузмемо повремена Нејмарова „дивљања“, можемо рећи да су „кариоке“ ипак постепено дизале форму за најбитнији део Мундијала. У групи су Бразилци прво одиграли нерешено са Швајцарском, гол су примили из дискутабилне ситуације у којој је судија могао да свира и фаул швајцарског фудбалера који је био стрелац. Против Костарике су се мучили до краја утакмице, па постигли два гола у надокнади времена, а једино се за утакмицу са Србијом може рећи да су је одрадили рутински, иако су на почетку другог полувремена имали период игре у коме су лако могли да приме неколико голова. У осмини финала их је чекао незгодни Мексико, али „сомбрероси против традиције нису могли. Вечита муштерија „кариока“ је пала лакше него што је било ко очекивао и Бразил је дошао до осам најбољих.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Бразила прослављају пласман у четвртфинале
Репрезентативци Бразила прослављају пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
Репрезентативци Бразила прослављају пласман у четвртфинале

Сада их, сигурно, чека један од најтежих испита на Мундијалу. Морају да буду најбољи досад како би „скинули скалп“ одличној Белгији. Колико је све подређено победи говори и податак да ће Данило и Марсело, иако имају проблема са повредама, највероватније бити у тиму. Оно што радује и селектора и све навијаче „кариока“ јесте одлична партија Нејмара, од кога се очекује да и данас донесе превагу. Велики је притисак на њему, за шта је и сам донекле кривац, али зато има фантастичну прилику да свим „неверним Томама“ запуши уста.

Белгијанци прослављају гол - Sputnik Србија
Од „самураја“ спектакл за крај, блесак Белгије у 90+ вредан четвртфинала (фото)

Белгија је са епитетом једног од фаворита дошла на ово Светско првенство. Чини се да су Куртоа, Вертонген, Компани, Фелаини, Витсел, Азар и Лукаку коначно сазрели да могу много. Али то морају да покажу против можда и најјачег противника. „Ђаволи“ су једина репрезентација, уз Уругвај, која је победила на све четири утакмице Мундијала, али то није показатељ правог стања ствари. Утакмице против нејаке Панаме и Туниса нису неко мерило, против Енглеске је већ играла друга постава, јер је било јасно да је пласман обезбеђен, а сви проблеми су се видели у мечу осмине финала против Јапана. Прво полувреме са благом иницијативом Белгијанаца, а онда два шокантно примљена гола у првих петнаест минута другог полувремена, показатељ су да ова репрезентација никако није нерањива. А онда је на сцену ступио можда и понајбољи део ове екипе — селектор Мартинез. Са две измене је тотално преокренуо ток утакмице. Све су, дефинитивно, преломили Чадли и Фелаини, који су Белгији и донели ово четвртфинале.

Међутим, ако желе полуфинале и скалп Бразила, грешке из утакмице са Јапаном просто не смеју да им се понове, јер „кариоке“ неће пропустити да их казне. Једина промена у односу на утакмицу са Јапаном могао би да буде повратак Венсана Компанија, који се опоравио од повреде.

Љубитеље фудбала очекује спектакл. Од свих парова четвртине финала, овај је без премца најатрактивнији. Бразил не зна да се брани, није му то у крви… Играће, као и увек, на гол више. Белгија ће од старта кренути офанзивно, можда прва и постићи гол, али то не мора ништа да значи. Нејмар, Жезус, Котињо, Паулињо веома лако и брзо могу једним потезом да преокрену утакмицу. Против Мексика су деловали веома зрело на терену. Показали да знају да одиграју тактички одличну утакмицу. Против Белгије ће морати још боље. Имају брзину и стил игре који „црвеним ђаволима“ не лежи много. Биће у проблему када треба бранити прекиде. Неизвесности пред оба гола неће недостајати. Прштаће на обе стране. Врло је могуће да видимо више голова, и да пресуди тренутна инспирација неког појединца, али не би било необично ни да један од двојице голмана израсте у новог јунака СП, јер ће посла свакако имати.

Последњи дуел ове две репрезентације одиграле су на Светском првенству у Јапану и Јужној Кореји. Бразил је тада славио са 2-0.

Стадион „Казањ арена“, на коме се игра ова утакмица, пројектовала је иста компанија која је била задужена за чувени „Вембли“ у Лондону. У основи дизајна стадиона је локвањ. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.779 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Казањ, један од највећих градова Русије, који се налази на левој обали Волге.