После скоро три деценије, Енглеска дочекала полуфинале (фото)

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаЕнгези прослављају вођство
Енгези прослављају вођство - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Четвртфинале: Шведска 0 — 2 Енглеска. Стадион „Самара арена“ у Самари.

Гледали смо неочекивано мирну утакмицу за пласман у полуфинале. Први жути картон додељен је у 87. минуту, када је већ све било готово. Енглези бољи од почетка утакмице, али оно што је битније — прецизнији. Из првог шута у оквир гола, у 30. минуту савладали су Олсена. Ни пре тога ни после тога нису много показали у првом делу утакмице. Швеђани су најбољу шансу да изједначе имали у 45. минуту, када су се спетљали пред голом Пикфорда.

Иако смо у наставку очекивали нападе Шведске, они просто нису уследили. Фалило је свега у шведској игри. И страсти и жеље и знања. Могли да приме бар још један гол, али је Олсен спасао своју екипу убедљивијег пораза. Иако „горди албион“ није бриљирао, нити показао ишта специјално, деловало је да игра колико му треба. Одуговлачили су Енглези игру када год су могли, крали време, посебно после другог поготка, у 59. минуту. То је био и други шут у оквир гола Енглеза. Довољно за велико и сигурно вођство, довољно за први пласман у полуфинале после 28 година и велико славље на Острву.

Шведска је била пријатно изненађење првенства, догурала далеко, али данас је пропустила историјску прилику да направи још једно чудо — да се пласира у полуфинале. Са оваквом игром није могла више.

Сатугејт је успео оно што много већим селекторима Енглеске није полазило за руком — без великих звезда направио је тим који евидентно зна да игра на резултат. Они настављају да живе свој сан, док Швеђани пакују кофере.

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Англии радуются победе в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Репрезентативци Енглеске прослављају победу над Шведском и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
1/18
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Виктор Линделёф (Швеция) и Йон Гвидетти (Швеция) после поражения в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Линделеф и Тоивонен утучени после меча - Sputnik Србија
2/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаНавијачи Енглеске прослављају победу над Шведском и пласман у полуфинале
Навијачи Енглеске прослављају победу над Шведском и пласман у полуфинале - Sputnik Србија
3/18
Навијачи Енглеске прослављају победу над Шведском и пласман у полуфинале
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаЕнглески капитен Хари Кејн извојевао је још једну победу са својим тимом на првенству
Енглески капитен Хари Кејн извојевао је још једну победу са својим тимом на првенству - Sputnik Србија
4/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаЕнглески голма Пикфорд био је несавладив против Швеђана.
Енглески голман Пикфорд био је несавладив против Швеђана. - Sputnik Србија
5/18
Енглески голма Пикфорд био је несавладив против Швеђана.
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаТренутак када Деле Али постиже други гол за Енглезе
Тренутак када  Деле Али постиже други гол за Енглезе - Sputnik Србија
6/18
Тренутак када Деле Али постиже други гол за Енглезе
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаГол в ворота сборной Швеции в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Други гол Енглеске на мечу против Шведске, стрелац је био Деле Али - Sputnik Србија
7/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаВ центре: вратарь Джордан Пикфорд (Англия) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Голман Енглеске Џордан Пикфорд брани покушај Берга. - Sputnik Србија
8/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаОлсен је фантастичано реаговао у два наврата онемогућивши Стерлигу да шутира на гол
Олсен је фантастичано реаговао у два наврата онемогућивши Стерлигу да шутира на гол - Sputnik Србија
9/18
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаДеле Али на утакмици против Шведске
Деле Али на утакмици против Шведске - Sputnik Србија
10/18
Деле Али на утакмици против Шведске
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаВелико славље Енглеза после постигнутог гола
Велико славље Енглеза после постигнутог гола - Sputnik Србија
11/18
Велико славље Енглеза после постигнутог гола
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Джесси Лингард (Англия) и Харри Магуайр (Англия) радуются забитому голу в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Репрезентативци Енглеске Џеси Лингард и Хари Магвајер прослављају гол - Sputnik Србија
12/18
© REUTERS / Dylan MartinezТренутак када Магвајер постиже гол за Енглеску
Тренутак када Магвајер постиже гол за Енглеску - Sputnik Србија
13/18
Тренутак када Магвајер постиже гол за Енглеску
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Кайл Уокер (Англия) и Маркус Берг (Швеция) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Маркус Берг у дуелу са грачима Енгелске - Sputnik Србија
14/18
© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Рахим Стерлинг (Англия) и Себастьян Ларссон (Швеция) в матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Детаљ са утакмице Шведска - Енглеска - Sputnik Србија
15/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Виктор Классон (Швеция) и Эшли Янг (Англия) матче 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
16/18
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаБолельщик сборной Англии перед матчем 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.
Навијач Енглеске - Sputnik Србија
17/18
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаБолельщик сборной Швеции перед началом матча 1/4 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Англии.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Шведска 0 — 2 Енглеска

90'+ Још један жути картон на утакмици, Себастијан Ларсон.

90'+ Последња измена на утакмици за репрезентацију Енглеске. Излази Стерлинг, мења га Рашфорд.

90' Слободан ударац за Шведску са 17 метара, извео га је Августинсон, али веома лоше, лопта завршава далеко изнад гола.

88' Још један жути картон, овога пута на другој страни. Холандски судија Бјорн Којперс бележи и Гвидетија.

87' Први жути картон на утакмици зарадио је Хари Магвајер.

85' Измена и у репрезентацији Шведске. Излази Крафт, улази Јансон.

84' Још једна измена у Енглеској — излази Хендерсон, улази Дајер.

Гарет Саутгејт је трипут играо против Шведске, али је никад није победио. Носио је дрес Енглеске у поразу 2:1 1998, ремију 1:1 2001. и поразу 1:0 2004. Та последња утакмица била је његова 57. и последња за репрезентацију Енглеске  тада је на старту другог полувремена заменио Џонатана Вудгејта а последњих пола сата је носио и капитенску траку, након што је Стивен Џерард напустио терен.

© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаСелектор Енглеске Гарет Саутгејт
Селектор Енглеске Гарет Саутгејт - Sputnik Србија
Селектор Енглеске Гарет Саутгејт

76' Измена у репрезентацији Енглеске. Из игре излази Деле Али, стрелац другог гола, на терену је Фабијан Делф.

72' Још једна обећавајућа акција Шведске, која није завршена голом. Одлично је Ларсон избацио Гвидетија, који проналази Берга на пеналу. Он се окреће, солидно шутира, али Пикфорд крајњим напорима успева да избаци лопту у корнер.

Шведска није напала од првог минута наставка. Опет је пропустила средину терена противнику и то ју је коштало другог гола у мрежи. Енглези фантастично користе скок игру и то их је довело у велико вођство. Шведска је имала обећавајући напад одмах после другог примљеног гола, али мора свим снагама напред ако жели да унесе неизвесност у овај меч.

65' Двострука измена у репрезентацији Шведске, игру напуштају Тоивонен и Форсберг, а на терену су Гвидети и Олсон.

62' После примљеног гола, једна изненадна, брза акција Шведске, која је кренула од Олсена. По десној страни је пробио Клаесон, нашао Тоивонена, који на прву проиграва Берга, који оставља лопту Клаесону на једанаестерац, али он шутира право у Пикфорда.

59' ГОЛ! ДЕЛЕ АЛИ! После неколико покушаја Енглеза да убаце лопту у шеснаестерац, то успева Лингард из прве на додавање Стерлинга. Деле Али је одлично пратио лет лопте и са четири метра је сместио лопту главом иза леђа Олсена. Шведска 0 — 2 Енглеска

54' Ешли Јанг је убацио лопту из велике даљине у шеснаестерац, где је неколико играча играло главом, а Швеђани су имали проблем да ту лопту избаце напоље. У наставку акције, Енглези отварају Стерлинга по десној страни, који успева да добро центрира, али Гранквист на правом месту.

47' Најбоља шанса за Шведску на целој утакмици. Берг је био највиши у скоку након центаршута са леве стране на другу стативу, али Пикфорд одлично брани.

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаГолман Енглеске Џордан Пикфорд брани покушај Берга.
Голман Енглеске Џордан Пикфорд брани покушај Берга.

46' Почиње друго полувреме.

Голом Магвајера, Енглеска је на прагу полуфинала! И то је оно што је најбитније из првог полувремена. Без прекршаја, без много шанси на обе стране, а „албион“ је постигао погодак из првог и јединог шута у оквир гола. Швеђани су извели неколико контри, али су оне заустављене на двадесетак метара од гола Пикфорда. Надамо се да ћемо гледати бољи фудбал у наставку.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Шведска 0 — 1 Енглеска

45' Још једном се Стерлинг после сјајног паса нашао сам пред голманом Шведске, фантастично прихвата лопту, али Олсен невероватно реагује, избија му лопту из ногу. У наставку акције, Стерлинг бива себичан, покушава на силу да постигне гол, али бива изблокиран. Од стопостотне прилике за Шведску, на крају само корнер.

44' Акција у којој је Стерлинг избио сам пред Олсена, који је ситуацију решио у своју корист, али је судија накнадно погидао заставицу због офсајда.

30' ГОЛ! МАГВАЈЕР! После корнера и одличног центаршута Јанга на пеналтик, Магвајер највиши у скоку и сјајно гађа доњи десни угао голмана Олсена, који је остао немоћан. Шведска 0 — 1 Енглеска

29' Енглеска у нападу, покушали су преко леве стране центаршутом Јанга, који Гронквист сече и избацује ван шеснаестерца.

Енглеска је једина екипа у којој сви репрезентативци играју у домаћој лиги. С друге стране, ниједан репрезентативац Шведске не игра у домаћој лиги. Поред Шведске, још само Сенегал има исту статистику.

23' Енглеска је почела акцију са своје половине. После само неколико додавања, лопта долази до Трипијеа по десној страни. Он центрира, али преблизу Олсена, који без проблема хвата лопту.

19' Стерлинг је прошао по десној страни, приликом дриблинга му је побегла лопта на коју је натрчао Хари Кејн. Шутирао је јако добро по земљи са ивице шеснаестерца, али лопта је прозујала поред стативе.

Велика борба већ од старта утакмице:

© Sputnik / Виталий Тимкив / Уђи у базу фотографијаДетаљ са утакмице Шведска - Енглеска
Детаљ са утакмице Шведска - Енглеска

13' Шут из велике удаљености, јако добар покушај Клаесона, али лопта одлази преко гола.

7' Слободан ударац за Шведску са 40 метара, лопта убачена у шеснаестерац, али до ње не долази нико од играча у жутим дресовима.

Ово је први пут да Енглеска и Шведска играју у нокаут фази неког важног такмичења. У групној фази на Европском првенству, Шведска је победила 2:1 1992. а Енглеска 3:2 2012.

1' Почиње утакмица четвртфинала између Шведске и Енглеске.

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Шведске
Екипа Шведске  - Sputnik Србија
Екипа Шведске
© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Уђи у базу фотографијаЕкипа Енглеске
Екипа Енглеске  - Sputnik Србија
Екипа Енглеске
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаПочетак утакмице Шведска — Енглеска
Почетак утакмице Шведска — Енглеска - Sputnik Србија
Почетак утакмице Шведска — Енглеска

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Други дан четвртфинала је пред нама. Након што смо добили први полуфинални пар, гледаћемо борбу за још два места која воде даље.

У првом мечу снаге ће одмерити репрезентације Шведске и Енглеске. Мало ко је очекивао овај дуел у овој фази такмичења.

Швеђани прослављају гол Форсберг - Sputnik Србија
Шаћири, Џака и екипа „лете“ кући, храбра Шведска у четвртфиналу! (фото)

Швеђани су пријатно изненађење првенства, али се нису случајно нашли међу осам најбољих.  У групи су иза себе оставили једну Немачку и одлични Мексико и са првог места се пласирали даље. Иако 12 година нису играли на СП, немају никакав страх од такмичења. Играју веома дисциплиновано, пожртвовано, и оно што од њих можда највише чуди — играју прилично страствено. Најбољу утакмицу су одиграли против Швајцараца, када су изгледали тактички најзрелије. Надиграли су „сајџије“ на свим пољима, потпуно затворили њихове највеће звезде и они били ти који нападају. Реализација им није јача страна, али умеју да буду опасни из свих позиција. Шутирају са дистанце, често центрирају с крила у шеснаестерац, јаки су у скоку… Без иједне велике звезде у екипи, чине тим који функционише веома добро. Нема ничег спектакуларног у њиховој игри, нема луцидности нити превелике брзине, али дефинитивно су јаки на пољу одбране, где се ретко дешава да су погрешно постављени. Фокусиранији су и борбенији него што смо од њих навикли.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Шведске прослављају гол
Репрезентативци Шведске прослављају гол - Sputnik Србија
Репрезентативци Шведске прослављају гол

Против Швајцараца су показали да знају и да нападају. Прилично паметно, без превише срљања, са честим промена стране. Берг је њихов најагилнији играч, покрива велики део терена у нападу и није га лако чувати. Он и Тоивонен се лепо допуњују, укрштају и умеју себи да изграде шансу за шут. Из другог плана се јако добро убацују Форсберг и Егдал, који, ако наместе „нишанске справе“, могу да задају много проблема новом јунаку Енглеза голману Пикфорду.

Енглези прослављају победу после пенал серије - Sputnik Србија
Драма коју решава Пикфорд! Енглези скидају „проклетство“ — на пенале у четвртфинале (фото)

Енглеска дуго није бележила резултате који би задовољили очекивања. Увек има добар тим, али никако да он уради нешто што ће се памтити. Ни на ово првенство Енглези нису испраћени са великим надама, али су сада на прагу полуфинала. Огроман мотив за екипу Гарета Сатугејта да свима покаже да вреди. Оно што ће им много значити — успели су да скину проклетство и напокон победе на пенале. Сада улазе са много више самопоуздања у утакмицу, противник им је по мери и требало би да то искористе. Нису бриљирали у досадашњем току првенства, али су играли колико им је било потребно. Нису имали среће у завршним тренуцима против одличне Колумбије и примили су гол судијској надокнади. То им се, на њихову срећу, није обило о главу, па данас бију нову битку за полуфинале.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаКејн прославља погодак
Кејн прославља погодак - Sputnik Србија
Кејн прославља погодак

Кејн фантастично предводи екипу на терену. У правом смислу је продужена рука тренера и то је одлично за тим. Од њега ће и претити највећа опасност по гол Олсена. Такође, очекује се много и од Стерлинга, који досад није био ефикасан колико се очекивало. Нема боље прилике да покаже шта зна од ове данас.

Велику борбу ћемо гледати на стадиону у Самари. Две сличне школе фудбала. Енглеска има прилику да обележи овај мундијал и после бројних разочарања својим навијачима донесе огромну радост. Већ су енглески репрезентативци урадили много. Сада имају прилику да већ урађено додатно надограде. Саутгејт одлично води екипу, добро их мотивише, атмосфера међу играчима је изузетна, и то је неко ново лице „гордог албиона“. Калкулисали су са костуром жреба, желели да избегну Бразил, „бирали“ су противнике и сада је све на њима. Да докажу да су кадри да победе бар „на папиру“ слабије од себе.

Са друге стране, Шведска нема шта да изгуби, а има огромну прилику да испише неке од најлепших страница своје историје. Полуфинале Мундијала нису смели ни да сањају, а сада их од тога дели једна утакмица. Противник моћан, али не и непобедив. Ако успеју да сачувају мрежу у добром делу меча, врло је могуће да тражити пролаз на пенале.  Биће то тежак меч за обе екипе. Мала је вероватноћа да ћемо видети много голова, а могуће је и да један гол све реши. Обе екипе се јако добро бране, пожртвоване су, и биће занимљиво ако дође до раног вођства. Велики улог, велика очекивања, огромне наде са обе стране… Видећемо ко ће израсти у новог јунака своје нације. Кандидата има много.

Стадион „Самара арена“, на коме се игра ова утакмица, један је од нових стадиона и изграђен је за СП. Инспирисан је свемиром, као део традиције региона у ком је развијена космонаутика. Први гол на овом стадиону дао је наш репрезентативац Александар Коларов, који је тим поводом на поклон добио „ладу“. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.807 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Самару, град науке, свемира, трговаца и „частушки“.