Новак освојио Монте Карло: Има ли кога јачег?

© AFP 2023 / VALERY HACHE Новак Ђоковић са трофејем у Монте Карлу
Новак Ђоковић са трофејем у Монте Карлу - Sputnik Србија
Новак Ђоковић је нови шампион турнира у Монте Карлу. У финалу је савладао Чеха Томаша Бердиха са 2:1 у сетовима (7:5, 4:6 и 6:3). Тиме је исписао нове странице историје тениса, јер је постао први тенисер који је у сезони освојио прва три турнира Мастерс 1000 серије.

Новак је везао 17. узастопну победу, а 30. од почетка године. Ово му је био јубиларни 300. меч на турнирима Мастерс серије и 23. титула, чиме се изједначио са легендарним Роџером Федерером. Иако није бриљирао као претходног дана против Надала, одиграо је сасвим довољно да савлада 8. тенисера на АТП листи.

Почетак меча је подсетио на Новаков полуфинални меч. Одмах је изгубио свој сервис, а Бердих повео са 2:0, а потом и са 3:1 у гемовима. Иако је у тим тренуцима Бердих играо готово без грешке, Ђоковић је успевао да остане на само брејк заостатка и поред прилично лошег процента првог сервиса. У шестом гему при резултату од 3:2 за Чеха, Новак је искористио другу брејк лопту и поравнао резултат на 3:3.

Ноле је тада подигао ниво своје игре, а на другој страни Томаш је потпуно посустао, правио много неизнеђених грешкака, које су довеле до потпуног преокрета у мечу и резултата 5:3 у гемовима за нашег тенисера. Чех је успео да се врати у меч и изједначи на 5:5, али је то било све што је урадио у првом сету. Новак осваја два наредна гема за 7:5 и 1:0 у сетовима.

У другом сету играчи су држали свој сервис, до 3:2 у  гемовима. Киша која је ромињала, постала је све јача и судија је донео одлуку да прекине меч.

После паузе од сат времена и десет минута меч је настављен сервисом Бердиха. Сигурном игром он је изједначио резултат на 3:3, а потом је направио и брејк. До краја сета играо је непогрешиво и одвео је меч у трећи сет.

То као да је наљутило Новака, који је у наставку меча за петнаестак минута, уз два брејка, дошао до великих 4:0, решен да не дозволи било какву шансу противнику да се на крају утакмице радује. Сигурном игром и препознатљивим бекхенд паралелама је разоружао Чеха, који је све чешће грешио. Бердих је почео и да показује знакове нервозе, што је првом тенисеру света само олакшало нови пут у историју.

Успео је Бердих да врати један брејк, уз освојена два своја сервиса, али то је било све од њега у овом мечу. На крају, још бољом кретњом и јаким ударцима, Ноле је стигао до великих  6:3, односно 2:1 у сетовима, после два сата и 40 минута игре. Славље је могло да почне!

Ово је било 11 узастопно финале које је Новак освојио, што такође никоме до сада није пошло за руком. Надал и Федерер су успели да вежу по 9 узастопних победа на мастерс турнирима.

После слушања српске химне у част победника турнира, играчи су се обратили публици.

„Честимам Новаку на овом изутеном успеху. Урадио сам све што сам могао да коначно освојим свој први трофеј ове сезоне, али то није било довољно, на моју жалост. Захвалан сам свима који су овако добро огранизовали турнир и учинили све да се ми тенисери овде осећамо овако добро“, рекао је Томаш приликом уручивања утешног пехара.

„Добро вече. Честитке Томашу на сјајној недељи. Није ово био лак пораз, али ово је била сјајна борба. Дуг меч. И ти си заслужио ову титулу колико и ја“, обратио се Бердиху на енглеском језику, а потом наставио на француском.

„Желим да се захвалим мојој екипи, мом тиму, који је свакодневно са мном, и који се жртвују за моје успехе. Захваљујем се организаторима на успешном турниру, сакупљачима лоптица, публици која нас је пратила из дана у дан. Велико хвала свима на подршци“, завршио је Ђоковић.