1-1 Драма у завршници: Иран умало послао Роналда кући, Кварежма јунак Португалије (фото)

© Sputnik / Михаил Воскресенский / Уђи у базу фотографијаПортугалци прослављају гол Кварежме
Португалци прослављају гол Кварежме - Sputnik Србија
Дан 12: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Б групе Иран — Португалија. Стадион „Мордовија арена“ у Саранску.

Нема лаких противника, нема сигурних победа. Још један меч који то одлично осликава. Скромних квалитета, али много борбена екипа Ирана је изашла на терен да се такмичи са много већим и скупљим звездама Португалије. И то су Иранци радили од почетка. Без страха, опипавали су снагу са великим фаворитом, играли чврсто, јако, и нису дозвољавали много шанси. Матирао их је феноменални Кварежма, који је мајсторијом подсетио на најбоље дане и пробио бедем Иранца. У наставку меча поново рововска борба. Много прекршаја, чарки на обе стране. Време је одмицало, али Кеирош није одустајао од намере да своје земљаке из Португалије „баци под ноге“. После силних убацивања лопте у шеснаестерац голмана Патрисија, један играч Португалије је играо руком. Уз асистенцију система ВАР досуђен је пенал, из ког је Карим био прецизан. Већ у првом следећем нападу Иран је имао изненадну и невероватну шансу. Малтене сам је пред голмана Патрисија избио Тареми, мало искоса, али јаким шутем погађа само спољни део мреже. Да је погодио, био би јунак ког би славио цели Иран. Овако, памтиће се храбра игра, огромна жеља и добар резултат против великог, великог противника, а и одбрањени пенал најбољем играчу данашњице Роналду, који је зауставио голман Баиранвад.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ Невероватна шанса за Иран, већ су видели лопту у голу!

90'+ ГОЛ! КАРИМ СИГУРАН ИЗ ПЕНАЛА!

90'+ Пенал за Иран после играња руком неког од играча Португалије у шеснаестерцу-

На Светском првенству у фудбалу које се одржава у Русији постављен је нови рекорд светских првенстава по броју досуђених пенала.

83' Жути картон за Роналда, након консултовања ВАР система.

Утакмицу Иран — Португалија на стадиону у Саранску прати 41.685 гледалаца. Претходну утакмицу на овом стадиону између Колумбије и Јапана посетила су 40.842 гледаоца, а прву утакмицу Данска — Перу гледала су 40.502 навијача. Капацитет стадиона је 43.713 гледаоца.

72' Тек што је ушао у игру, Годос се нашао у доброј прилици. После одличног пријема шутирао је солидно по земљи са 17 метара, али поред гола.

Иран све опаснији.

54' Жути картон за Азмуна након Роналдовог промашеног пенала.

53' ПРОМАШАЈ! Кристијано Роналдо није успео да савлада голмана Баиранвада.

© Murad SezerГолман Ирана Баиранвад исписао је своје име златним словима јер је одбранио овај једанаестерац Кристијану Роналду
Голман Ирана Баиранвад исписао је своје име златним словима јер је одбранио овај једанаестерац Кристијану Роналду - Sputnik Србија

52' Хаџисафи добија жути картон након прегледања снимка због старта над Роналдом.

51' ПЕНАЛ ЗА ПОРТУГАЛИЈУ!

50' ВАР одлучује о пеналу за Португалију.

46' Почело је друго полувреме.

Нисмо много видели од ове утакмице, али на крају је све гледаоце одушевио Кварежма. Одигравши дупли пас по десној страни, ослободио је себи простор за ударац, а онда фантастичним шутом подсетио на најбоље дане и на луцидни начин погодио малтене саме рашље гола.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' ГОЛ! РИКАРДО КВАРЕЖМА! Фантастичан дупли пас је одиграо Кварежма, пре него што је спољном шутирао у десне рашље! Неодбрањиво!

Не успева Португалија да пробије бедем Ирана. Игра се између два казнена простора, у највећем делу утакмице. Иранци чак успевају и да нападну, из контранапада и полуконтри, док су више посвећени одбрани свог гола, бар засад.

© Sputnik / Михаил Сербин / Уђи у базу фотографијаКристијано Роналдо без великих прилика за гол у досадашењнм току утакмице
Кристијано Роналдо без великих прилика за гол у досадашењнм току утакмице - Sputnik Србија
Кристијано Роналдо без великих прилика за гол у досадашењнм току утакмице

34' Најбоља прилика за Иран — одличан центаршут из слободног ударца, главом на лопту налеће Езатолахи, али на срећу Португалаца, Патрисио одлично постављен.

29' Корнер за Португалију након продора Кварезме.

Игра се између два шеснаестерца.

© Sputnik / Михаил Сербин / Уђи у базу фотографијаНавијачице Ирана на утакмици против Португалије
Навијачице Ирана на утакмици против Португалије - Sputnik Србија
Навијачице Ирана на утакмици против Португалије

16' Роналдо из слободњака у живи зид, на крају корнер.

9' Марио је шутирао са ивице шеснаестерца, преко гола.

Лопта у ногама Португалаца, Иран покушава из контранапада.

3' Први шут Роналда на гол Ирана, али директно у голмана.

1' Почела је утакмица трећег кола групе Б између Ирана и Португалије.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Од 20 часова у групи Б играју Португалија и Иран. Улог је велики за обе екипе, а пут до циља лакши Роналду и друговима, јер им „игра“ и нерешен резултат. Директан дуел за пролазак у осмину финала. Након прва два кола, Португалија има 4 бода, а Иран је освојио 3, па је стање на табели одлична увертира за утакмицу у којој би победа Иранце водила даље.

Португалски фудбалер Кристијано Роналдо на тренингу у предграђу Москве у оквиру Светског првенства у фудбалу 2018. - Sputnik Србија
Велики играч и велики човек: Роналдо обрадовао клинца и гестом одушевио свет (видео)

Првак Европе у овој утакмици једноставно не сме да изгуби јер би пораз значио и крај такмичења за Роналда и екипу. Португалци су у прва два кола одиграли нерешено 3-3 са „црвеном фуријом“ и веома тешко победили Мароко, а вечерас сасвим сигурно неће играти на нерешен исход, јер они то, једноставно, не умеју. У прва два кола су играли са доста осцилација, а ни против Ирана их не очекује лак меч јер је у овој групи још увек све отворено. Нерешен резултат Португалију води даље, а ако победе тим њиховог земљака Карлоса Кеироша, могу да конкуришу и за прво место у групи, које ће директно зависити и од гол разлике на мечу Шпанија — Мароко.

Роналдо слави - Sputnik Србија
Навијачи Ирана не дају Роналду да спава (видео)

Иако је Португалија фаворит у овој утакмици, Иран у њој има једну велику предност — Португалца Кеироша на својој клупи. Иранци су утакмице против Марока и Шпаније одиграли на готово идентичан начин. У обе су се бранили веома добро и покушавали да ураде нешто из контранапада. И док им је то у мечу са Мароком донело резултат кроз веома срећан гол који су постигли у 95. минуту, против Шпаније нису могли више од часног пораза. Вечерас Иран ипак мора да игра мало рискантније, јер га само победа против актуелног шампиона Европе води даље. А увек је занимљиво гледати аутсајдера који мора да нападне. Ово је за њих битка за велики успех, за остварење снова, а немају шта да изгубе.

Роналдо опет излази на терен. Невероватни Португалац је у сјајној форми. Засад је постигао 4 гола и дели друго место на листи стрелаца са Лукакуом из Белгије. Покушаће да буде убојит и вечерас. Цео тим ће играти за њега и ако буде на истом нивоу као досад, Ирану се не пише добро. Иран је са друге стране показао огромну жељу у игри, на терену сви гину један за другога, а то их је довело у позицију да боре и за резултат. Правиће доста прекршаја, сецкати игру, али то им се може обити о главу, јер су прекиди Португалцима једно од најјачих оружја. А са друге стране, морају да јуре гол и победу. Кеирош ће свакако спремити неко изненађење, а да ли ће то бити довољно да се направи сензација, видећемо!

Свој последњи званични меч ове репрезентације су одиграле у групи на Светском првенству у Немачкој 2006. године. Португалија је тада славила са 2-0.

У дресу Португалије на терен ће истрчати ових 11 играча:

Стадион „Мордовија арена“, на коме ће се играти овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу. Поводом хиљаду година уједињења мордовског народа са народима Русије, овај стадион је у наранџастој, црвеној и белој боји —традиционалним бојама Мордовије. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 44.422 гледаоца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо вам водич кроз Саранск, главни град Републике Мордовије и најмањи град-домаћин овогодишњег Мундијала.