2-2 Мароко за част и памћење, Аспас и ВАР спасли Шпанију (фото)

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаЕл Несери слави погодак
Ел Несери слави погодак - Sputnik Србија
Дан 12: Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Б групе Шпанија — Мароко. Стадион „Калињинград арена“ у Калињинграду.

Видели смо утакмицу какву нико није очекивао. Нико није могао да претпостави да ће отписани Мароко, без икаквих шанси да прође даље, изаћи на терен и на први начин се „потући“ са одличним Шпанцима. И не само потући, већ заиграти озбиљно, дисциплиновано, организовано. Све су то урадили Мароканци. И први су повели на мечу. Брзо су изједначили Шпанци, личило је на брзо преокрет, али то нису помислили играчи Марока. Створили су „атласки лавови“ још неколико шанси, погодили пречку после сјајног шута из даљине, али ни ту нису стали. Поново је жеља да победе Шпанију, и поред тога што им не значи ништа, превагнула. После једног корнера, закуцали су лопту главом у мрежу, за неочекиваних 2:1.

Играо се 82. минут. Требало је издржати још десетак минута. Ни тада се Мароко није повукао, иако се очекивала тотална офанзива „фурије“. Играли су храбро као и до тада. Али Шпанија тренутно игра можда најлепши фудбал на свету. То су показали у 90. минуту, када је лопта са стране убачена у шеснаестерац Марока, а Аспина, маестрално петом у трку, постиже прелеп гол, о ком је због евентуалног офсајда морао да одлучује ВАР. Памтићемо овај сјајни Мароко, иако је завршио последњи у групи.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ ГОЛ! Мајсторија Аспаса за изједначење! ВАР пресудио да није било офсајда!

Чека нас изузетно занимљивих десетак минута, пошто у овој ситуацији пролаз Шпаније зависи и од исхода утакмице Иран —Португалија.

82' ГОЛ! После корнера, Ел Несири закуцава лопту главом преко Рамоса! Де Хеа ју је испратио само погледом.

© REUTERS / Christian HartmannДе Хеа само погледом прати лопту коју улази у гол
Де Хеа само погледом прати лопту коју улази у гол - Sputnik Србија
Де Хеа само погледом прати лопту коју улази у гол

80' Још једна шанса Марока.

Мароко нема никакву намеру да се преда. Мучи одличну Шпанију, напада чим се укаже прилика, а није имао ни среће у 55. минута, кад је феноменално шутирао Амрабат. Лопта је као пројектил протутњала поред Де Хее, који је само погледом успео да је испрати, али је пречка спасла „фурију“.

Утакмицу Шпанија — Мароко у Калињинграду прати 33.937 навијача. Претходне две утакмице Светског првенства у фудбалу између репрезентација Хрватске и Нигерије (2:0) пратило је 31.136 навијача, а између Србије и Швајцарске — 31.167 навијача. Званичан капацитет стадиона у Калињинграду током турнира је 33.973 људи.

63' Пике удара главом поред леве стативе након центаршута из коренера који је извео Иско.

55' Пречка Амрабата! Мароко нема среће, погодио је само место где се спајају пречка и статива.

© REUTERS / Mariana BazoВелика шанса за Мароко против Шпаније
Велика шанса за Мароко против Шпаније - Sputnik Србија
Велика шанса за Мароко против Шпаније

46' Почело је друго полувреме.

Пратимо неочекивано добру утакмицу. Шпанија игра своју игру, са сталним поседом лопте, много кратких додавања, али ју је Бутаиб шокирао голом за вођство Марока 1:0. На срећу, вратила се Шпанија врло брзо сјајном акцијом и изједначила голом Иска. Лако је могао да се деси нови „хладан туш“ за Шпанце. Сам се поново пред голом нашао Бутаиб, али је Де Хеа сјајно скратио угао и спасао „фурију“ нове јурњаве за голом. Оно што још издваја ову утакмицу је број подељених жутих картона. Досад смо их видели четири, и све су добили играчи Марока.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

30' Серхио Рамос изувен је из копачки — буквално! Амбрабат је зарадио жути картон.

© Sputnik / Елена Руско / Уђи у базу фотографијаИнијеста додаје копачку Рамосу коју је "изгубио" у дуелу са Амрабатом
Инијеста додаје копачку Рамосу коју је изгубио у дуелу са Амрабатом - Sputnik Србија
Инијеста додаје копачку Рамосу коју је "изгубио" у дуелу са Амрабатом

25' Бутаиб после аута избија испред Пикеа и Рамоса и у пуном трку улази у шенаестерац, али Де Хеа спасава Шпанију новог резултатског минуса.

© REUTERS / Mariana BazoТренутак када Инијеста додаје Иску који постиже гол
Тренутак када Инијеста додаје Иску који постиже гол - Sputnik Србија
Тренутак када Инијеста додаје Иску који постиже гол

20' ГОЛ! ИСКО ИЗЈЕДНАЧАВА НАКОН ДОДАВАЊА ИНИЈЕСТЕ! Шпанија у свом стилу са неколико кратких додавања и феноменалним завршним пасом Инијесте до Иска завршава акцију.

14' ГОЛ! Бутаиб кроз ноге шпанског голмана, након грешке капитена Серхија Рамоса.

© REUTERS / Gonzalo FuentesПрослава гола Мароканаца
Прослава гола Мароканаца - Sputnik Србија
Прослава гола Мароканаца

6' Корнер за Шпанију извео је Давид Силва, одбрана Марока то рашчишћава.

1' Почела је утакмица трећег кола групе Б између Шпаније и Марока.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Од 20 часова нас чека расплет у Б групи. Фаворизована Шпанија против отписаног Марока. Рачуница је јасна. „Фурија“ мора по три бода, Мароко да се не обрука. Када игра Шпанија, увек гледамо добар фудбал, биће тако и вечерас, колико год се Мароко трудио да јој поквари игру.

Едисон Кавани прославља свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Уругвај 3—0 Русија: Акинфејев није довољан, Суарез и Кавани напокон прорадили (фото)

Репрезентација Шпаније је у првом колу ремизирала са Португалијом, у другом је веома тешко победила Иран и сада дели прво место са Роналдом и екипом. Да би освојили прво место у својој групи, Шпанци ће морати веома озбиљно да одиграју овај меч јер је гол разлика вероватно та која ће на крају одлучивати о поретку у групи Б. И поред свих проблема у које је „фуријав упала пред само првенство са селектором, показало се да се Фернандо Јеро сасвим солидно снашао на клупи и да добро предводи ову веома искусну групу фудбалера. Шпанци пред овај меч немају кадровских проблема, па очекујемо да ће „гристи“ од самог почетка јер јој једино висока победа гарантује да такмичење у Б групи заврши на њеном врху.

Саудијски репрезентативци прослављају свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Свака част, аутсајдери! Салах без победе, гол Саудијаца у 94. минуту за 2:1 (фото)

Мароко је можда и непријатно изненађење у овој групи јер се од ове северноафричке екипе очекивало далеко више. Кикс против Ирана у првом колу је, у неку руку, и одредио даљу судбину Мароканаца, па је било мало очекивано и готово немогуће да се за тај пораз искупљују против Португалије или Шпаније. Међутим, чињеница је да су против Роналда и екипе одиграли један сасвим солидан меч и да је победа Португалије била све само не лака. А са обзиром на то да су сада ослобођени резултатског императива и више немају никакве шансе за пролазак у наредну рунду, није немогуће да Мароканци одиграју један добар меч и намуче Шпанију, јер једноставно немају шта да изгубе.

Меч између Шпаније и Марока нам доноси борбу за престиж и борбу за прво место. Шпанија је апсолутни фаворит, али ће морати да „гризе“ ако жели прво место у групи. Енглези и Белгијанци су показали на одличан начин како се играју овакве утакмице. Јеро ће имати исти задатак — да напуни мрежу противника, како би и послао поруку да је Шпанија спремна за високе домете. Мароко, што је сигурно, неће изаћи на терен да изгуби. Они немају често прилику да играју са најбољима, и то ће искористити да се презентују на што бољи начин. Ако им се укаже прилика, неће пропустити и да изненаде. Али за све се пита Шпанија. Екипа са севера Африке је изгубила све шансе за даљи пласман, па ће играти само за престиж, док ће „црвена фурија“ морати да „гризе“.

Стадион „Калињинград“, на коме ће се играти ова утакмица, познат и као „Арена Балтика“, изграђен је специјално за СП. Налази се на острву у самом центру града. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 35.212 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Калињинград, град ћилибара и центар најзападније области Русије.