Шведска прегазила Мексико 3:0, али га потоп Немачке одвео у 1/8 финала (фото)

© Sputnik / Павел Лисицын / Уђи у базу фотографијаШвеђани прослављају гол против Мексика
Швеђани прослављају гол против Мексика - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Ф групе Мексико — Шведска. Стадион „Јекатеринбург арена“ у Јекатеринбургу.

Шведска је показала да уме да игра када мора. А морала је. Одавно није било овако добро организоване игре Шведске. Затворили су све прилазе својој мрежи. Чували гол са 7-8 играча малтене цео меч, а у нападу били конкретни. Скоро свако истрчавање су завршавали шутом… И на крају заслужено славили. Можда 3:0 и није баш резултат који најбоље описује стање на терену, јер је и Мексико имао своје шансе, трудио се, посебно Чичарито, на све начине да дође до гола, али није се дало овај пут. На срећу њихову, Јужна Кореја направила историјски подвиг и Немачку, актуелног светског шампиона, послала кући са огромних 2:0. Шведска са првог места иде у осмину финала, док је Мексику припала друга позиција.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

81' Шанса за Мексико, добар ударац с леве стране о земљу, Чичарито не стиже на време до ње.

© Andrew Couldridge Стрепња навијача Мексика
 Стрепња навијача Мексика  - Sputnik Србија
Стрепња навијача Мексика

На овом мундијалу видели смо већ 7 аутоголова, што је рекорд СП.

74' АУТОГОЛ АЛВАРЕЗА! ШВЕДСКА ВОДИ 3-0

70' Солидан ударац Чичарита главом после корнера, завршава преко гола.

62' ГОЛ! Гранквист сигуран из пенала!

© Sputnik / Павел Лисицын / Уђи у базу фотографијаОчоа прима гол из пенала
Очоа прима гол из пенала - Sputnik Србија
Очоа прима гол из пенала

61' ПЕНАЛ ЗА ШВЕДСКУ

56' Себастијан Ларсон излази из игре, имао је проблема са вртоглавицом и медицинска екипа га је изнела са терена. Замениће га Јане Андерсон.

50' ГОЛ! Некако лопта долази до Августинсона, шутира јако, Очоа близу одбране, али лопта завршава у мрежи.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаАвгустинсон прославља погодак
Августинсон прославља погодак  - Sputnik Србија
Августинсон прославља погодак

46' Почело је друго полувреме.

Шведска се брани невероватно, са 8-9 играча, а онда контранападима угрожава Мексиканце. Судија је и поред ВАР система пропустио да досуди пенал, и то је ситуација која је у најмању руку дискутабилна. Мексико је такође играо нападачки, створио неколико добрих прилика, али без реализације. Гледамо заиста добру такмичарску утакмицу.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45'+ Брза контра Шведске кроз средину, Берг је добро прошао, шутирао је јако, али замало непрецизно.

40' Гаљардов ниски центаршут, лопта прелеће преко целог шеснаестерца, али није било никог да је покупи.

39' Вела у прилици за Мексико, лопта далеко преко гола.

30' После корнера, лопта на 3 метра долази до Берга, који шутира из тешке позиције под пречку, Очоа сигуран. Нови корнер за Швеђане.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Уђи у базу фотографијаГолман Мексика Гиљермо Очоа на утакмици против Шведске
Голман Мексика Гиљермо Очоа на утакмици против Шведске - Sputnik Србија
Голман Мексика Гиљермо Очоа на утакмици против Шведске

29' Након консултације са ВАР системом, судија је остао при својој првобитној одлуци и показао да једанаестерца за Шведску нема.

28' Руком је играо Чичарито у шеснаестерцу, судија је одмахнуо руком на протесте Швеђана и свирао корнер.

18' Форсберг је шутирао из шеснаестерца али далеко изнад гола.

17' Шут Веле ка голу Шведске, завршава поред стативе.

12' Корнер за Шведску. Маказицама је покушао Берг након што му је један од играча спустио главом у петерцу, лопта завршава поред гола.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаНавијачи Мексика
Навијачи Мексика - Sputnik Србија
Навијачи Мексика

5' Скраћени корнер, шутирао је Форсберг директно на гол, Очоа одлично реагује и боксује лопту, на гол-аут.

4' Слободан ударац за Шведску због играња руком Очое ван шеснаестерца.

1' Одмах жути картон за Мексико — Гаљардо је записан.

1' Почиње утакмица трећег кола групе Ф између Мексика и Шведске.

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Још један узбудљив дан је за нама. Прилично досадан меч је виђен између Француске и Данске, где су оба противника освојила по бод и пласирала се у осмину финала. У другом мечу смо видели сјајне Перунаце, којима није потребан већи мотив за победу од дреса који носе. Савладали су изузетно борбену Аустралију са 2:0 и часно се опростили од Русије, иако су „кенгури“ могли победом да се надају проласку даље. У ноћним терминима смо гледали две сјајне утакмице. Аргентина је после трилер завршнице успела да обезбеди друго место у групи и играће са Француском. Хрватска је лако могла бити поражена од Исланда, али добар напад и голман Калинић су ипак осигурали три нова бода, и са 2:1 кући су послали веома добре „викинге“.

Очоа за сада брани све што иде ка њему - Sputnik Србија
Закомпликовало се у групи Ф: Историјска победа Мексика, шампион нокаутиран (видео, фото)

Поново ћемо гледати сјајни Мексико који за противника има Шведску. У овој групи су се ствари закомпликовале. Мексико се пласирао у нокаут фазу, али још не зна са ког ће места. Да остане на првом потребан му је бар бод. После победе над Немачком, јасно је да има велике шансе и против Шведске. Питање је само да ли ће калкулисати са саставом. Вечина играча је била прехлађена и болесна ранијих дана, бар према изјавама из мексичког штаба, па се можда може очекивати и мало измењен састав на старту меча.

Мексико свакако неће одустајати од своје игре. Доброг кретања лопте, пробијања са стране по крилима. Веома су брзи, што им је велика предност, посебно у овом мечу.

Шведска - Јужна Кореја - Sputnik Србија
Шведска 1 — 0 Јужна Кореја: Много борбе, шанси и промашаја, ВАР одлучио победника (фото)

Шведска има јасну рачуницу и нема простора за калкулације. Мора да победи и да се нада да јој наруку иде резултат са друге утакмице. Одиграли су Швеђани одлично утакмицу против Немаца, били на прагу великог изненађења, али им је срећа окренула леђа у одсудном тренутку. Можда им се све то врати данас. Постали су јако чврста екипа, која расте у последње време. Иако немају више Златана Ибрахимовића, постају тим који игра. Није их било на мундијалима последњих 16 година, и сада желе да ту остану што дуже. Берг их је одвео у Русију, са 8 погодака у квалификацијама, и од њега се надају да би могао да их ту и задржи. Иако ће бити тешко да се поклопе све коцкице, они ће покушати да ураде оно што је до њих. Да победе Мексико.

Биће ово занимљива утакмица. Шведска мора да јури победу, а није нападачка екипа. Играће „дубинским“ лоптама, тражити у нападу Берга или Тоивонена, који умеју да се одлично сналазе у шеснаестерцу противника. Са друге стране, Мексико није екипа која зна да се брани. Мексиканци ће покушавати да нападају, чак и ако не буду у најјачем саставу. Можда је, поред свих жеља једних и других, најреланије да се овај меч заврши поделом бодова. Али већ смо видели да предвиђања на овом СП нису нимало захвална.

Погледајте каква очекивања од ове утакмице има легендарни тренер Жозе Морињо:

Стадион „Јекатеринбург арена“, на коме се игра ова утакмица, споменик је архитектуре стаљинистичког неокласицизма. Како би се очувао његов историјски облик, искоришћени су стари зидови, али су дограђене додатне трибине. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 35.696 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо вам водич кроз Јекатеринбург, руски „прозор ка Азији“, ризницу Урала, капију Сибира, град чувен по злату.