Единсон Кавани закуцао европског првака: После Месија, и Роналдо пакује кофере (фото)

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаКавани прославља погодак
Кавани прославља погодак - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Уругвај 2 — 1 Португалија. Стадион „Фишт“ у Сочију.

Единсон Кавани! Човек чије име слави цео Уругвај. Сјајни нападач ПСЖ-а је са два поготка јунак овог одличног меча и највећи кривац што Роналда и актуелне европске прваке нећемо гледати у наставку такмичења. Оба гола су била маестрална. Први је дао главом, после одличне сарадње са Суарезом, други сјајним шутом из прве са неких 18-19 метара, искоса. Довољно за огромно славље Уругвајаца, за велику радост свих симпатизера „небескоплавих“.

Роналдо је покушао све, имао и подршку саиграча, који су преорали терен, поготово после другог примљеног гола. Сабили су противника у 20 метара, али нису могли да нађу пут до мреже Муслере.

Оно што је занимљиво — иако ниједна од ових екипа не важи за „нежне“, први жути картон је додељен тек у 92. минуту, и то Роналду због приговора. После тога још једна шанса за Португалце, у којој се нашао Кварежма, који добро шутира, али Муслера интервенише и избацује у корнер. Судијским звиждуком пропала је и свака нада у чудо.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаКавани прославља свој други погодак, гол који је Уругвајцима донео победу и четвртфинале
Кавани прославља свој други погодак, гол који је Уругвајцима донео победу и четвртфинале - Sputnik Србија
1/8
© REUTERS / Jorge SilvДва велика играча Кавани и Роналдо у загрљају после повреде уругвајског репрезентативца
Два велика играча Кавани и Роналдо у загрљају после повреде уругвајског репрезентативца - Sputnik Србија
2/8
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаПатрисо није могао ништа после сјајног шута Едисона Каванија
Патрисо није могао ништа после сјајног шута Едисона Каванија - Sputnik Србија
3/8
Патрисо није могао ништа после сјајног шута Едисона Каванија
© REUTERS / Toru HanaiПортугалци прослављају гол Пепеа, којим су изједначили резултат против Уругваја
Португалци прослављају гол Пепеа, којим су изједначили резултат против Уругваја - Sputnik Србија
4/8
Португалци прослављају гол Пепеа, којим су изједначили резултат против Уругваја
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Мануэл Фернандеш (Португалия) и Наитан Нандес (Уругвай) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Португалии.
Фернандеш и Нандес воде жестоку борбу на терену - Sputnik Србија
5/8
© Sputnik / Нина Зотина / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Жозе Фонте (Португалия) и /Мартин Касерес (Уругвай) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Уругвая и Португалии.
Жозе Фонте и Мартин Касерас у дуелу на мечу осмине финала између Португалије и Уругваја - Sputnik Србија
6/8
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаДетаљ са меча Уругвај - Португалија: Кавани у продору
Детаљ са меча Уругвај - Португалија: Кавани у продору - Sputnik Србија
7/8
Детаљ са меча Уругвај - Португалија: Кавани у продору
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаКавани прославља свој први погодак на мечу

КРАЈ УТАКМИЦЕ! Коначни резултат: Уругвај 2 — 1 Португалија

90'+ И Руи Патрисио је кренуо у напад за скок после тог корнера, али није било веће опасности по гол Уругваја.

90'+ Одлична одбрана Муслере након шута Кварежме. На крају корнер.

90'+ Кристијано Роналдо добија жути картон због приговора.

90'+ Судија не досуђује прекршај над Кварежмом, који би био скраћени корнер.

Јужноамериканци су једном играли на СП на данашњи дан и изгубили су 4:2 од Мађара након продужетака у полуфиналу 1954.

90' Покушај Роналда из даљине, веома непрецизан.

88' Контра Уругваја која се чинила опасно, али је мирније завршена. Од свега само корнер.

85' Стихијски напади Португалије се ређају, покушао је Фернандез, али само до Муслере.

84' Переира је можда и фаулиран у шеснаестерцу, али мексички судија Рамос је само одмахнуо руком.

Има још доста да се игра, али нема места за калкулисање. Кратко је трајала радост Португалије. Утишао их фантастични Единсон Кавани, другим својим голом на мечу, за ново вођство. Тек сада Португалци морају нападну свом снагом. У игри је сада и Кварежма. Решио је претходни меч. Може ли опет? Чекамо…

76' После коренера Кварежме, још једна опасна ситуација пред голом Муслере, једна одбијена лопта долази до Рафаела, који са ивице шеснаестерца шутира јако и преко гола.

Португалија није изгубила у последњих 5 утакмица (има две победе и три ремија) а меч против Уругваја јој је 30. утакмица на светским првенствима. Португалци су први пут учествовали на Мундијалу 1966. и на дебију су победили Мађарску резултатом 3:1.

© REUTERS / Toru HanaiРоналдо је и даље оптимистичан
Роналдо је и даље оптимистичан  - Sputnik Србија
Роналдо је и даље оптимистичан

71' Излази двоструки стрелац на овој утакмици Единсон Кавани, који се повредио и неће моћи да настави меч.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаРоналдо помаже двоструком стрелцу за Уругвај Каванију да после повреде напусти терен
Роналдо помаже двоструком стрелцу за Уругвај Каванију да после повреде напусти терен - Sputnik Србија

70' Лопта кружи око шеснаестерца Уругваја. Након грешке Муслере, који је можда у том дуелу и фаулиран и завршава на земљи, лопта долази до Бернарда Силве, који шутира на празан гол, али преко пречке.

62' ГОЛ! ПОНОВО КАВАНИ! Мат у три потеза, Муслера је избацио лопту далеко у поље, Бетанкур одмах додаје до Каванија, који са ивице шеснаестерца с леве стране на прву шутира фантастично. Патрисио је био потпуно немоћан. Уругвај 2  1 Португалија

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаПатрисо није могао ништа после сјајног шута Едисона Каванија

55' ГОЛ! ПЕПЕ! После корнера и одличног центаршута Рафаела Гереира, одлично скаче Пепе и са 5-6 метара закуцава лопту у мрежу. Уругвај 1  1 Португалија

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаМуслера није успео да заустави шут Пепеа после корнера
Муслера није успео да заустави шут Пепеа после корнера - Sputnik Србија
Муслера није успео да заустави шут Пепеа после корнера

Уругвај је победио у последња три меча и није примио гол 310 минута. Последњи играч који је затресао мрежу Уругваја био је Хамес Родригез, када је Уругвај изгубио од Колумбије 2:0 у Бразилу 2014. Најдуже је Уругвај издржао без примљеног гола 390 минута, 2010.

46' Почело је друго полувреме.

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаРоналдо у продору
Роналдо у продору - Sputnik Србија
Роналдо у продору

Трудио се Роналдо да окрене резултат. Свуда га је било на терену. И лево и десно, али сјајно га покривају одбрамбени играчи „небескоплавих“. Нису Португалци успели опасније да запрете, иако су држали лопту дуже у поседу. Имали су чак 8 шутева на гол, али Муслера није био на великим мукама у првом полувремену.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Уругвај 1 — 0 Португалија

Стрелац јединог гола у досадашњем току овог меча, Единсон Кавани, поделио је на Твитеру своје утиске из Сочија.

Пола сата игре пролази у знаку Уругваја, који и води после феноменалне акције нападачког тандема Суарез-Кавани. Иако Португалци успевају да нападну, нисмо досад видели велику прилику за њих. С друге стране, Уругвај се јако квалитетно брани и из те одбране следе веома брзи и опасни напади.

32' Роналдо из слободњака само до живог зида.

31' Слободан ударац за Португалију са 25 метара, мало лево искоса, Кристијано Роналдо је поред лопте.

26' Слободан ударац за Португалију, с десне стране искоса, лопту је у 16 убацио Карваљо, она пада на 6-7 метара од гола, али до ње не стиже нико од његових саиграча. Пропала је још једна прилика за изједначење.

Уругвај је једина репрезентација која на овом првенству није примила ниједан гол.

21' Слободан ударац за Уругвај, са 25 метара централно од гола, Суарез покушава као против Русије, ниско, кроз живи зид, али голман Патрисио фантастично брани.

19' После примљеног гола, Португалија је кренула још офанзивније напред, добар центаршут Гведаса с десне стране на петерац, али одбранили су се Уругвајци.

Детаљ са утакмице:

© Sputnik / Нина Зотина / Уђи у базу фотографијаЖозе Фонте и Мартин Касерас у дуелу на мечу осмине финала између Португалије и Уругваја

14' Суарез у шанси! Шутирао је из шеснаестерца, али је његов шут изблокиран. Од свега само корнер.

7' ГОЛ! ЕДИНСОН КАВАНИ! Коначно је прорадио можда најбољи нападачки тандем на првенству. Кавани у позиционом нападу проналази дугом попречном лоптом Суареза, који вара свог чувара дриблингом, десном ногом центрира оштро на другу стативу, а Кавани у трку иза играча одбране Португалије скаче и закуцава главом лопту у мрежу. Уругвај 1  0 Португалија

Тренутак када Кавани постиже гол за вођство Уругваја од 1:0
Тренутак када Кавани постиже гол за вођство Уругваја од 1:0 - Sputnik Србија

1' Почела је утакмица осмине финала између Уругваја и Португалије.

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаЕкипа Уругваја пред меч осмине финала Уругвај - Португалија
Екипа Уругваја пред меч осмине финала Уругвај - Португалија - Sputnik Србија
Екипа Уругваја пред меч осмине финала Уругвај - Португалија
© Sputnik / Нина Зотина / Уђи у базу фотографијаЕкипа Португалије пред меч осмине финала Уругвај - Португалија
Екипа Португалије пред меч осмине финала Уругвај - Португалија - Sputnik Србија
Екипа Португалије пред меч осмине финала Уругвај - Португалија
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаПочетак утакмице Уругвај - Португалија
Почетак утакмице Уругвај - Португалија - Sputnik Србија
Почетак утакмице Уругвај - Португалија

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Осмина финала Светског првенства нам доноси дуел две екипе који носи низ занимљивих чињеница: састају се, први пут у историји, актуелни европски шампион Португалија и двоструки светски првак и најтрофејнија репрезентација Копа Америка — Уругвај. Кроз своје групе ове две екипе су прошле на различите начине. Уругвај је имао све три победе и то без примљеног гола, док је Португалија на крилима Кристијана Роналда дошла до другог круга Мундијала.

Едисон Кавани прославља свој први погодак на СП - Sputnik Србија
Уругвај 3—0 Русија: Акинфејев није довољан, Суарез и Кавани напокон прорадили (фото)

Уругвај је једина репрезентација која на овом Светском првенству није примила ниједан гол. Неко ће рећи да су имали релативно лаку групу са Египтом, Саудијском Арабијом и Русијом, али… У прва два кола Јужноамериканци нису били на свом нивоу, па су са доста муке дошли до минималних победа, а онда су се, у дуелу са домаћином, распуцали Суарез и Кавани. Додуше, утакмица последњег кола је и њима и Русима дошла у моменту кад се знало да су обе репрезентације обезбедиле пласман у други круг, па су јој, вероватно, приступиле доста лежерно.

То свакако не умањује победу Уругваја, али ће утакмица са Португалијом бити нешто потпуно другачије — јер се више нема права на кикс. Зато ће Оскар Табарез, вероватно, извести нешто затворенију поставу, са више играча на средини терена.

Репрезентативац Португалије Кристијано Роналдо на тренингу пред утакмицу осмине финала против Уругваја на Светском првенству у Русији - Sputnik Србија
Роберто Карлос: Роналдо је ванземаљац

Португалија је пласман међу 16 најбољих обезбедила теже него што је било ко очекивао. Чињеница је да су, када је Роналдо играо и давао голове, Португалци или побеђивали или играли бар нерешено. Након 3-3 у првом колу против „црвене фурије“, изабраници Фернанда Сантоша су доста тешко победили Мароко са 1-0, а онда, када се очекивало да ће против Ирана потврдити пласман у наредну рунду, десило се да им је пролазак даље висио у ваздуху.

A post shared by Portugal (@portugal) on Jun 25, 2018 at 12:17pm PDT

Роналдо је прво промашио једанаестерац, а онда су Иранци при резултату 1-1 имали неколико прилика за гол који би актуелне европске прваке већ после првог круга послао кући. На срећу Роналда и екипе, то се није десило, па ће сада изаћи на црту изузетно незгодном Уругвају.

Ако Роналдо буде на нивоу као против Шпаније, Португалци у овом мечу имају чему да се надају. Све остало дебело „вуче на воденицу“ Уругваја. Тандем Суарез—Кавани је почео да постиже голове. То само охрабрује и навијаче и целу екипу. Имају више бољих појединаца, и са те стране су можда благи фаворити. Али видели смо много пута досад да је Португалији често довољно то што има невероватног Роналда. У сјајној је форми и сигурно ће се питати око крајњег резултата. Биће занимљиво гледати га против тренутно најбоље одбране на Мундијалу.

Стадион „Фишт“, на ком ће се играти ова утакмица, изграђен је специјално за зимску Олимпијаду и Параолимпијаду 2014. године. Управо на овом стадиону су биле одржане грандиозне церемоније отварања и затварања игара у Сочију. Накнадно је стадион реконструисан како би на њему могле да се одржавају фудбалске утакмице. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 47.700 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо вам водич кроз Сочи, град топлог мора и високих снежних планина. Захваљујући јединственим климатским условима, Сочи је постао један од главних спортских градова Русије.