РУСИЈА ЈЕ У ЧЕТВРТФИНАЛУ! Акинфејев је нови руски бог (фото)

© REUTERS / Russia Picture ServiceПресрећни Руси и тужни Шпанци после одбране Акинфејева
Пресрећни Руси и тужни Шпанци после одбране Акинфејева - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Шпанија 1 — 1 Русија (пенали 3 — 4). Стадион „Лужники“ у Москви.

Шпанија на коленима, Русија слави Акинфејева. Веровали су у чудо и успели први пут од распада СССР-а да обезбеде четвртфинале. После 120 минута са бољим, са искуснијим, са квалитетнијим противником, али мање срчаним, мање срећним и противником који није имао Акинфејева!

Све што смо могли да очекујемо од меча — видели смо. Шпанију која има невероватан број пасова (1.114 од чега 90% прецизних), која плете мрежу око гола, која надиграва противника, али која је само једном шутнула у оквир гола за 90 минута. Једном! Русија није могла са њима да се надиграва. Сулудо би, вероватно, било и Немцима, а не „баћушкама“. Али могла је Русија са њима да се рве, да изађе на мегдан и да храброшћу, вољом, дисциплином до последње секунде, која се десила тек у 120 и неком минуту, разори противника, да му не дозволи „дише“. Стално су шпанске звезде имале неког од играча Русије на леђима, и врло често још једног испред. Број њихових изблокираних шутева је невероватан. Као и сам успех. Нико, али нико им није давао шансе. Ни кад је почело првенство, ни када су прошли даље, ни када су изашли на терен против Шпаније. Ни навијачи у Русији нису очекивали успех. Али су се надали. Сви до једног.

Играче су подржали на почетку меча заставом: „Рођени сте да бајку претворите у стварност“. И претворили су је! За огромну радост целе Русије. Од Калињинграда до Владивостока. У Русији је све стало. Зауставивши пенал Аспасу, Акинфејев је зауставио Русију. На неколико тренутка је све стало. Главна и једина вест је Он, победа Русије и пораз Шпаније. И никако не смемо да заборавимо Черчесова, који је дошао да нешто покуша, да среди мало екипу, да она заличи мало на тим, а он је створио — тимчину. Скуп играча који су спремни да погину за свој дрес, за своје другове, без обзира на све. И то их је довело до подвига. Огромног подвига. Који ће се памтити. Који ће се дуго славити.

Шпанија је опет успела да разочара своје навијаче. На прошлом првенству је завршила такмичење у групи, сада је отишла корак даље, али то није ни близу задовољења њихових амбиција. Али, за тако нешто би требало и неки пут шутнути на гол. Јер, поред свега, као да су Шпанци заборавили оно главно, да се фудбал игра за голове, да се само голови пишу, и да је победник онај који их да више, а прими мање. Ако то науче, биће лако и светски прваци. До тада… Уживајмо у победама аустајдера.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаВратарь Игорь Акинфеев (Россия) радуется победе в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Голман руске репрезентације Игор Акинфејев радује се победи над Шпанијом у осмини финала - Sputnik Србија
1/19
© Sputnik / Алексей Куденко / Уђи у базу фотографијаРуски репрезентативци прослављају победу над Шпанијом у осмини финала
Руски репрезентативци прослављају победу над Шпанијом у осмини финала - Sputnik Србија
2/19
Руски репрезентативци прослављају победу над Шпанијом у осмини финала
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаАкинфејев зауставља шут Кокеу
Акинфејев зауставља шут Кокеу - Sputnik Србија
3/19
Акинфејев зауставља шут Кокеу
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной России радуются забитому голу во время серии пенальти в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Руси прослављају неверобатан успех - Sputnik Србија
4/19
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Федор Смолов (Россия) и вратарь Игорь Акинфеев (Россия) после окончания дополнительного времени матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Смолов - Sputnik Србија
5/19
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Серхио Рамос (Испания), главный судья Бьорн Куйперс, Яго Аспас (Испания) после окончания основного времени матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Судија Којперс је однмхнуо руком и после прегледања ВАР-а - Sputnik Србија
6/19
© REUTERS / Russia Picture ServiceНавијачица се моли за победу Русије
Навијачица се моли за победу Русије - Sputnik Србија
7/19
Навијачица се моли за победу Русије
© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаВратарь Игорь Акинфеев (Россия) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Игор Акинфејев - Sputnik Србија
8/19
Вратарь Игорь Акинфеев (Россия) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаОфициальный мяч для игр плей-офф чемпионата мира по футболу 2018 Telstar "Мечта" в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Копачке Иска на лопти Телстар - Sputnik Србија
9/19
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаНавијчи Русије у трансу после гола Џубе
Навијчи Русије у трансу после гола Џубе - Sputnik Србија
10/19
Навијчи Русије у трансу после гола Џубе
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаАртем Дзюба (Россия) радуется забитому мячу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Џуба прославља погодак - Sputnik Србија
11/19
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Давид Сильва (Испания), главный судья матча Бьорн Куйперс (Нидерланды) и Серхио Рамос (Испания) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Судија Бјорн Којперс показује да је Пике играо руком у шеснаестерцу - Sputnik Србија
12/19
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной России радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Русија прославља погодак - Sputnik Србија
13/19
© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаОгромна застава Русије са натписом: "Рођени сте да бајку претворите у стварност" завијорила се на трибини приликом почетка меча.
Огромна застава Русије са натписом: Рођени сте да бајку претворите у стварност завијорила се на трибини приликом почетка меча. - Sputnik Србија
14/19
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Роман Зобнин (Россия), Сергей Игнашевич (Россия), Артем Дзюба (Россия), Жерар Пике (Испания), Серхио Рамос (Испания), Серхио Бускетс (Испания) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Тренутак кад је Пике играо руком и судија показао на пенал - Sputnik Србија
15/19
© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаТренутак када Ингашевич несрећно погађа своју мрежу, док је Акинфејев могао само да лопту испрати погледом
Тренутак када Ингашевич несрећно погађа своју мрежу, док је Акинфејев могао само да лопту испрати погледом - Sputnik Србија
16/19
© REUTERS / Grigory DukorИнгашевич се држи за главу јер несрећно затресао своју мрежу, док играчи Шпаније славе вођство
Ингашевич се држи за главу јер несрећно затресао своју мрежу, док играчи Шпаније славе вођство - Sputnik Србија
17/19
© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Испании радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Шпанија слави погодак за 1:0 - Sputnik Србија
18/19
© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаКоманды перед началом матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
Почетак меча Шпанија - Русија - Sputnik Србија
19/19
Команды перед началом матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Испании и России.
19/19

ПЕНАЛИ Шпанија 3 — 4 Русија (резултат у регуларном току утакмице 1 — 1)

КРАЈ ПРОДУЖЕТАКА! ГЛЕДАЋЕМО ПЕНАЛЕ!

120'+ После једне грешке руске одбране, неочекивано лопта долази до Родрига, који жури, окреће се и шутира ниско са 16 метара, али без велике опасности по Акинфејева, који је дефинитивно јунак досадашњег тока меча.

117' Коренр за Русију, на петерац, од свега покушај контре Шпаније, али сасечен.

114' НЕМА ПЕНАЛА!

114' Шпанци траже пенал. Судија консултује ВАР!

109' Родриго на пола терена долази до лопте, стропоштава се ка шеснаестерцу, долази до петерца, шутира јако искоса после дриблинга, али Акинфејев са још једном фантастичном одбраном.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаАкинфејев брани покушај Родригра
Акинфејев брани покушај Родригра - Sputnik Србија
Акинфејев брани покушај Родригра

1.033 паса је одиграла Шпанија, са тачношћу од 90%, а само један ударац који је упутила је ишао у оквир гола.

106' Почео је други продужетак.

Колико ова победа значи Русима можда најбоље осликава и реакција прелепе руске манекенке.

© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаИгор Акинфејев
Игор Акинфејев

КРАЈ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА Тренутни резултат Шпанија 1 — 1 Русија

105' Убачена лопта у шеснаестерац, највиши у скоку Пике, али само до голмана.

104' Клизећи старт Головина, на лопту, али судија свира прекршај.

104' Излази управо Асенсио, улази Родриго.

100' Асенсио шутира са 17-18 метара из колена, без проблема за сигурног Акинфејева.

Можда није очекивао овакву завршницу, али утакмицу је у свом стилу, стиховим најавио и наш славни рокер Бора Чорба.

97' Измена за Русе: Кузјајев излази, улази Ерохин. У продужецима је тренерима дозвољена додатна измена.

91' Почео је први продужетак.

Шпанија има половичан учинак у мечевима на СП који су отишли у продужетке — има једну победу, један нерешен резултат 1934. (након чега је утакмица поновљена јер још није постојало правило о пеналима) и један пораз. Још им је лошији скор у мечевима који су решени на пенале — имају једну победу и два пораза.

Русија је двапут играла продужетке (као СССР) и оба пута је изгубила.

КРАЈ РЕГУЛАРНОГ ДЕЛА УТАКМИЦЕ! Резултат после 90 минута Шпанија 1 — 1 Русија

90' У судијској надокнади два добра, брза напада Русије, прву је шансу пропустио Черишев да опасније угроз гол Де Хее, а затим је и Смолов шутирао далеко од гола. Морао је много боље да реагује.

89' И трећи корнер заредом за Шпанце. Рамос главом преко гола, лопта у гол-ауту.

88' После слободног ударца из велике даљине, Шпанија добија корнер. После центаршута, лопта опет завршава у корнеру.

85' Акинфејев! Две невероватне одбране! Прво одличан шут Инијесте малтене уз саму унутрашњу стативу Акинфејев је успео да је одбије, на лопту је натрчао Аспас и шутирао у супротни угао, али је Акинфејев и то стигао.

82' Корнер за Шпанце. Жесток притисак, али руска одбрана одолева.

Ово је пети пут да се Шпанци срећу са домаћинима првенстава, и још увек у таквој утакмици нису забележили победу. Године 1934. „црвена фурија је одиграла нерешено 1-1 са Италијом након продужетака, а онда је изгубила поновљену утакмицу са 1:0. Након тога су поражени 6:1 у Бразилу и испали су после пенала од Јужне Кореје 2002.

76' Контранапади Русије се у овим тренуцима завршавају далеко од гола Шпаније.

Притисак Шпаније у наставку меча, што се и очекивало, Дијего Коста прави проблем руској одбрани својом одличном кретњом и брзином, али засад „фурији“ фали завршни пас. Сада је на терену и магични Инијеста. Да ли ће успети да пробију руски зид или ће севнути нека контра домаћина? Још 15 мин је остало до краја.

74' Шанса Шпаније после центаршута из слободног ударца Асенсија, али рукс одбрана то рашчишћава.

Године 1991. Станислав Черчесов и Фернандо Јеро играли су један против другог двапут у четвртфиналу УЕФА Лиге шампиона (тадашњем Купу Европе) у утакмицама Спартака из Москве и Реал Мадрида. Руски селектор је тада бранио за Спартак, који је прошао у полуфинале захваљујући нерешеном резултату у Москви и победом од 3:1 на гостујућем терену у Мадриду.

67' Мења и Јеро: Инијеста улази да боље повеже редове и организује игру Шпаније, којој фали завршни пас.

66' Одлична акција Русије, Головин је одлично пробио преваривши Рамоса и Албу у шеснаестерцу, али му је побегла лопта.

65' Смолов улази уместо Џубе.

61' Черчесов појачава напад — уводи најбољег стрелца екипе Черишева уместо Самедова.

60' Дуга акција Шпаније, много размењених пасова, одличан центаршут али Силва лоше захвата лопту главом.

59' Гужва у шеснаестерцу Русије, из које је Иско успео да шутира, али непрецизно.

56' Корнер за Русију, први у наставку меча.

Шпанија има невероватан проценат успешности пасова — чак 90%

55' Пресечен добар покушај контранапада Русије.

54' Жути картон добија Кутепов

47' Алба шутира коленом у супротни угао Акинфејева, који веома сигурном интервенцијом хвата лопту.

46' Почиње друго полувреме.

Шпанија је успела у својој намери јако брзо. Повела већ у 11. минуту и буквално утишала стадион. Гол су Шпанци постигли уз доста среће и одличну сналажљивост Рамоса, који је вршио притисак на Игнашевича, ког је лопта погодила у пету. Ни пре ни после тога нису имали шут ка голу, али имају посед лопте је 75 одсто у досадашњем току утакмице. Русија је имала неколико солидних шанси, од којих је најбољу пропустио Головин. А онда шок за Шпанце — оправдано досуђени пенал после играња руком Пикеа и Џуба диже стадион на ноге. Ерупција одушевљења на стадиону и нова нада у чудо. До краја су Шпанци створили једну одличну прилику где су прибрани Руси успели да се одбране, а нешто касније су још једном напали преко леве стране, али лопту упућену Головину сече Пике.

Погледајте и какве су се лепотице нашле на трибинама московског стадиона.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат је Шпанија 1 — 1 Русија

40' ГОЛ! АРТЈОМ ЏУБА! Сигуран са 11 метара! Шпанија 1 — 1 Русија

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаЏуба прославља погодак
Џуба прославља погодак

40' Пике је због расправе са судијом добио жути картон.

40' Џуба ставља лопту на белу тачку.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСудија Бјорн Којперс показује да је Пике играо руком у шеснаестерцу
Судија Бјорн Којперс показује да је Пике играо руком у шеснаестерцу

39' ПЕНАЛ ЗА РУСИЈУ! Пике је играо руком у шенаестерцу! Судија без дилеме показује на једанаестерац!

© Sputnik / Антон Денисов / Уђи у базу фотографијаТренутак кад је Пике играо руком и судија показао на пенал
Тренутак кад је Пике играо руком и судија показао на пенал

36' Одлична шанса за Русе! Шут Головина са ивице шеснаестерца, мало поред леве голманове стативе.

© REUTERS / Kai PfaffenbachОгромна застава Русије са натписом: "Рођени сте да бајку претворите у стварност" завијорила се на трибини приликом почетка меча.

Ово је 17. утакмица Серхија Рамоса на мундијалима, чиме се у редовима Шпанаца изједначио са рекордером Икером Касиљасом.

22' Слободан ударац за Русију након старта Рамоса. Самедов је центрирао, али је одбрана Шпаније то рашчистила.

14' Солидна акција Русије, после повратне лопте шутира Зобнин јако и непрецизно.

11' ГОЛ! ШПАНИЈА ВОДИ! АУТОГОЛ ИГНАШЕВИЧА! Несрећно га је лопта закачила после центаршута Асенсија из скраћеног корнера. Лопта га је погодила у ногу приликом борбе за простор са Рамосом. Много среће за Шпанију у тој ситуацији. Шпанија 1 — 0 Русија

Тренутак када Ингашевич несрећно погађа своју мрежу, док је Акинфејев могао само да лопту испрати погледом  - Sputnik Србија

10' Жирков и Начо у дуелу, свиран је слободан ударац за Шпанију.

5' Први корнер на овој утакмици, за репрезентацију Русије. Прејак центаршут Самедова на другу стативу, на којој није било никога, а у наставку акције Силва блокира шут Жиркова.

Утакмици осмине финала на стадиону „Лужники“ присуствују и шпански краљ Филип VI, као и руски премијер Дмитриј Медведев:

© REUTERS / Russia Picture ServiceШпански краљ Филип VI, председник ФИФА Ђани Инфнтино и Дмитрај Медведев на мечу Шпаније и Русије
Шпански краљ Филип VI, председник ФИФА Ђани Инфнтино и Дмитрај Медведев на мечу Шпаније и Русије - Sputnik Србија

1' Почиње утакмица осмине финала између Шпаније и Русије.

© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаЕкипа Шпаније
Екипа Шпаније - Sputnik Србија
Екипа Шпаније
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Русије
Екипа Русије - Sputnik Србија
Екипа Русије
© Sputnik / Евгения Новоженина / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Шпанија - Русија
Почетак меча Шпанија - Русија

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Први дан елиминационе фазе је за нама. Играчи су нам приуштили фанатичан фудбал. Гледали смо у првом термину вероватно најбољу утакмицу на првенству између Француске и Аргентине, коју је обележило седам голова и на којој је заблистао млади, чудотворни Мбапе. Он је донео превагу и послао Месија и екипу на ранији одмор. У другој утакмици, рововска борба Уругвајца и Португалаца, која нам можда није пружила толико уживања као прва, али смо и на њој видели фантастичне голове, неколико сјајних потеза појединца и неочекивану фер-плеј игру на обе стране. Први жути картон је показан тек у 93. минуту, Роналду, и то због приговора судији.

Фудбалери репрезентације Русије на тренингу - Sputnik Србија
Репрезентација Русије упутила поруку навијачима пре утакмице са Шпанцима (видео)

Данас нас чека потпуна еуфорија у Русији. Игра домаћин против фантастичне екипе Шпаније. „Баћушке“ су већ презадовољне постигнутим. Нико није очекивао да ће Руси играти осмину финала. Сада су ту. Постигли су чак осам голова. Играју на крилима својих навијача, играју нападачки са неколико играча у одличној форми. Черишев и Головин, Џуба и Акинфејев су окосница и снага ове екипе. Против Уругваја су показали доста слабости када су примили гол, иако бодови у тој утакмици нису много значили. Данас је већ друга прича. Против себе имају изузетно добру и опасну екипу Шпаније и „севаће“ са свих страна. У одбрани су борбени, али не смеју да праве наивне грешке јер „црвена фурија“ све кажњава. Мораће да воде рачуна о Инијести. Ако њега зауставе, посао ће им бити далеко лакши.

С друге стране, Русија није екипа која уме дуго да се брани, па ће користити сваку прилику да изнесе лопту на противничку половину. Черчесов је доста добро уклопио тим — зна се ко шта ради, играју са јасном идејом, имају дефинисане улоге на терену, што дуго није био случај. Таква игра их је и довела до великог успеха. Њихов тренинг је посетио и бивши селектор руске репрезентације Гус Хидинк, да их додатно охрабри пред меч са Шпанијом. И то показује колико је атмосфера у екипа добра. Имаће и невероватно јаку подршку са трибина.

Краљ Филип Филип VI - Sputnik Србија
Шпански краљ бодри своју репрезентацију против Русије

Шпанија је екипа која се никога не плаши. Ни пун стадион ни противнички играчи неће утицати на њихов стил и начин игре. Опет ћемо гледати много трчања, много кратких пасова и дуго држање лопте у ногама. Инијеста, коме је ово последње светско првенство, игра фантастично и на самом заласку каријере. Он ће поново дириговати игром „фурије“. Иако су Шпанци међу главним фаворитима за трофеј, може се рећи да су на срећу прошли групну фазу. Можда коначно експлодирају баш против домаћина.

Квалитет је апсолутно на њиховој страни. Дијего Коста је у одличној форми, успевају да постижу голове и преко осталих играча, али и примају много голова. Тика-така игра им изгледа тренутно прави проблеме у одбрани. На три утакмице примили су пет голова, што није мало за екипу која сања „богињу“. Ако реше те проблеме позади, биће веома близу победе. Тешко се може замислити меч а да Шпанија не постигне гол.

Тешко је предвидети коначни резултат утакмице, иако је Шпанија апсолутни фаворит. Шпанци досад нису показали сав свој потенцијал, имали су проблем са сменом селектора пред сам старт СП, али су се, чини се, с тим одлично изборили. Јесу имали среће да Аспас постигне гол у надокнади времена против Марока, и да ВАР систем пресуди да није било офсајда, али њима је једноставно место међу 16 најбољих и нису незаслужено ту. Руси своју шансе виде у великој борби, некој „минијатури“ Џубе или Головина или можда неког трећег играча. Навијачи их носе да играју свих 90 минута, што у оваквим мечевима може много да значи. А имају и велики мотив да се пред својом публиком освете „фурији“ за пораз у полуфиналу Европског првенства 2008, кад их је предводио славни холандски стручњак Гус Хидинк. Цела Русија се нада чуду. Хоће ли момци које је избарао Черчесов имати снаге за то или ће Шпанија протутњати кроз Москву? Сазнаћемо ускоро.

Екипе ће на терен истрчати у следећим саставима:

ШПАНИЈА

РУСИЈА

Стадион „Лужники“, на коме се игра ова утакмица, био је главно борилиште током Олимпијских игара 1980. године, а значајну улогу игра и на овом Мундијалу. Поред церемоније отварања СП 2018, на њему ће се играти и најважнија утакмица шампионата — финале. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 81.006 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Москву, руску престоницу и центар збивања Светског првенства у фудбалу 2018.