Шаћири, Џака и екипа „лете“ кући, храбра Шведска у четвртфиналу! (фото)

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаШвеђани прослављају гол Форсберг
Швеђани прослављају гол Форсберг - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Шведска — Швајцарска. Стадион „Санкт Петербург“ у Санкт Петербургу.

Оно што нису успели ни Србија ни Косатрика ни Бразил, јесте Шведска. И то у мечу без поправног, без права на грешку. И Швеђани су мање грешили. Швајцарска није личила на себе из претходних мечева. Није доминирала средином терена, није било ни страсти ни набоја у њиховој игри, а то је оно што Шведској и те како прија. Умртвљен ритам и дуги напади. Користили су то жуто-плави, од почетка меча, да угрожавају гол Зомера. Фалио им је дуго тај шут. Фалио је последњи пас…

А онда је баш он уследио. Једна одлична акција, коју је завршио Форсберг, била је оно шта им је требало. Без много размишљања је повукао на страну, и опалио по лопти, на коју, у жељи да изблокира шут, налеће Аканђи, и закуцава је у своју мрежу.

Ни после тога нису „сајџије“ напале како се очекивало. Све до 90. минута… А онда су створили Швајцарци две солидне шане, које је голман Олсен искористио да се истакне. За велико славље Шведске, која је дошла на првенство света после три пропуштена и обезбедила сјајан успех пласиравши се међу осам најбољих. А ту их, као ни Русе, нико није очекивао. Свака част.

© REUTERS / Damir SagoljРазочарани Шаћири не може гледа прославу Шведских играча после проласка у четвртфинале
Разочарани Шаћири не може гледа прославу Шведских играча после проласка у четвртфинале - Sputnik Србија
1/15
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Швајцарске и Шведске након утакмице осмине финала
Репрезентативци Швајцарске и Шведске након утакмице осмине финала - Sputnik Србија
2/15
Репрезентативци Швајцарске и Шведске након утакмице осмине финала
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Швајцарске након пораза од Шведске у утакмици осмине финала
Репрезентативци Швајцарске након пораза од Шведске у утакмици осмине финала - Sputnik Србија
3/15
Репрезентативци Швајцарске након пораза од Шведске у утакмици осмине финала
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Шведске прослављају победу над Швајцарском и пласман у четвртфинале
Репрезентативци Шведске прослављају победу над Швајцарском и пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
4/15
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаМануэль Аканджи (Швейцария) после матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.
5/15
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Швеции радуются победе команды в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.
Навијачи Шведске прослављају победу над Швајцарском и пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
6/15
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаДетаљ са меча Шведска - Швајцарска
Детаљ са меча Шведска - Швајцарска - Sputnik Србија
7/15
Детаљ са меча Шведска - Швајцарска
© Sputnik / Евгений Биятов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Альбин Экдаль (Швеция) и Гранит Джака (Швейцария) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.
8/15
© Sputnik / Евгений Биятов / Уђи у базу фотографијаСправа налево: Валон Бехрами (Швейцария), Виктор Классон (Швеция) и вратарь Янн Зоммер (Швейцария)в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.
Зомер сјајан на голу Швајцарске - Sputnik Србија
9/15
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаСлева направо: игроки сборной Швеции радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии. Слева направо: Микаэль Люстиг, Андреас Гранквист, Виктор Классон, Густав Свенссон.
Репрезентативци Шведске прослављају гол - Sputnik Србија
10/15
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Швеции радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.
11/15
© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаНавијачи Швајцарске на мечу
Навијачи Швајцарске на мечу - Sputnik Србија
12/15
Навијачи Швајцарске на мечу
© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаБолельщица сборной Швеции перед матчем 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Швеции и Швейцарии.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Шведска 1 — 0 Швајцарска

90'+ Након консултације са ВАР системом, судија пресуђује да је прекршај био ван 16 Нема пенала, биће слободан ударац са ивице шеснаестерца.

90'+ Судија консултује ВАР

90'+ Црвени картон за Ланга.

90'+ ПЕНАЛ ЗА ШВЕДСКУ!

90'+ Први ударац у оквир гола Швајцарске у другом полувремену! Сеферовић је гађао главом, али Олсен то одлично брани.

Сваки пут када је играла утакмице на данашњи дан, Шведска је побеђивала — Југославију 1974. са 2:1 и Саудијску Арабију 1994. 3:1.

82' Двострука измена и у репрезентацији Шведске: на терену су Мартин Олсон и Крафт уместо стрелца јединог гола Форсберга и Лустига.

© Sputnik / Евгений Биятов / Уђи у базу фотографијаЗомер сјајан на голу Швајцарске
Зомер сјајан на голу Швајцарске

Још десетак минута наде за Швајцарце. Мораће да нападну и кренули су напред, али не стихијски. Засад покушавају организованим нападима да угрозе гол Олесна, и већ су створили две полушансе.

73' Двострука измена у екипи Швајцарске: улазе Емболо и Сеферовић, излазе Зубер и Џемаили.

Ово је 29. сусрет Швајцарске и Шведске. „Сајџије“ имају бољи скор за једну победу — 11 наспрам 10 Шведске. Преосталих седам утакмица завршено је нерешеним резултатом, укључујући последњу, пријатељску, 2002. у Малмеу. Први пут су се ове државе среле на СП још 1920. када су Швајцарци дошли до минималне победе у Стокхолму.

68' Жути картон добија Џака.

67' Шведска се не зауставља. Још један напад сличан претходном, кад су повели. Овога пута је шут опробао Егдал са 17 метара, али одлази лопта преко гола.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Шведске прослављају гол
Репрезентативци Шведске прослављају гол

66' АУТОГОЛ! Још једна добро организована акција Шведске, какве смо већ гледали, али овога пута је Форсберг шутирао јако, Аканђи променио правац лопти и Зомер је остао немоћан. Иако је лопта закачила швајцарског играча, гол је приписан Форсбергу. Шведска 1 — 0 Швајцарска

63' Слободан ударац са ивице шеснаестерца лево за Шведску. Форсберг само до живог зида, од свега корнер.

61' Жути картон добија Бехрами.

Невероватно је колико Швеђани умеју да организују напад до неких двадесетак метара од гола Зомера, али никако да шутну на гол. У самој завршници се најчешће спетљају и прилике им пропадају у неповрат. Са друге старне, одбрана добро одолева засад свим нападима Швајцараца.

Ово је 50. утакмица на светским првенствима за Шведску, која је на овом такмичењу дебитовала 1934. у Болоњи, победом над Аргентином од 3:2.

51' Добар центаршут Шаћирија, али Олсен успева да избоксује. Лопта завршава у коренру. Трећи корнер Швајцараца у последњих неколико минута.

49' Швеђани у шанси. Форсберг је на центру фантастично избацио двојицу Швајцараца, додао лево до Августинсона, који центрира на другу стативу. Лопта долази до Берга, који је једва качи. Она се затим одбија до Тоивонена, који са десетак метара шутира далеко преко гола. Морао је боље да реагује.

46' Почиње друго полувреме.

Иако је било неколико шанси на обе старне, Берг је био најближе голу, остало је 0:0 после првог дела игре. Ритам игре је спор. Шведска не напада са неколико играча, као што је то чинила против Мексика, али и поред тога успева да створи шансе, али не и да их реализује. С друге стране, Швајцарци на моменте делују одлично, одигравају уигране акције, али такође им фали концентрације пред голом Олсена. Код обе екипе се види страх да не приме први гол.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Шведска 0 — 0 Швајцарска

41' Нова акција по десној страни репрезентације Шведске, сјајан центаршут на другу стативу, где је сам Егдал, који необјашњиво шутира небу под облаке.

© Sputnik / Владимир Песня / Уђи у базу фотографијаНавијачица Шведске
Навијачица Шведске

40' Добар покушај Шведске из слободног ударца, али лопта се од живог зида одбија у корнер.

38' Одлична акција Швајцараца. После аута, иако је у одбрани Шведске била гужва, два дупла паса су разменили Џемаили и Зубер, Џемаили шутира из изгледне позиције са 12 метара, преко гола.

Скандинавци су прошли групну фазу четврти пут заредом (1994, 2002, 2006. и сада). С друге стране, Швајцарци су се такође пласирали у други круг такмичења пре четири године, али су 2010. елиминисани у групној фази.

31' Жути картон за фудбалера Шведске Лустига.

28' Сјајна акција Швеђана преко леве стране, доста комбиновања, низак центаршут, лопта пролази целу одбрану, долази до Берга на другој стативи, који добро шутира од земље, али још боља одбрана голмана Зомера.

© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаЗомер фантастично брани ударац Берга
Зомер фантастично брани ударац Берга  - Sputnik Србија
Зомер фантастично брани ударац Берга

23' Слободан ударац за Шведску, после ког лопта долази до Берга, који се нашао у шанси, али без промене резултата.

Ово је први сусрет Швајцарске и Шведске у завршници неког међународног такмичења.

9' После лошег испуцавања голмана Зомера, лопта поново долази до Берга, коме се отвара простор за шут, али у последњој секунди неко од Швајцараца успева да клизањем то блокира. На одбитак натрчава Егдал, али шаље лопту преко гола.

© Sputnik / Алексей Даничев / Уђи у базу фотографијаГолман Швајцарске Зомер
Голман Швајцарске Зомер  - Sputnik Србија
Голман Швајцарске Зомер

8' Одмах шанса на другој страни. Тоивонен фантастично избацује Берга, који се налази малтене сам испред голмана, али лоше шутира на прву.

7' Шут Швајцараца са ивице шеснаестерца, Зубер је шутирао.

1' Почиње утакмица осмине финала између Шведске и Швајцарске.

© REUTERS / Russia Picture ServiceЕкипа Шведске
Екипа Шведске - Sputnik Србија
Екипа Шведске
© REUTERS / Russia Picture ServiceЕкипа Швајцарске
Екипа Швајцарске - Sputnik Србија
Екипа Швајцарске
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Шведска - Швајцарска
Почетак меча Шведска - Швајцарска - Sputnik Србија
Почетак меча Шведска - Швајцарска

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Заљубљеници у фудбал из дана у дан уживају у ономе што приказују играчи на највећој светској смотри. Мало је утакмица које су потпуно разочарале и нису оправдале очекивања. Јуче смо добили још две екипе које ће играти четвртфинале. У првој утакмици је Бразил елиминисао борбени Мексико са 2:0, а увече, у спектаклу који је решен у последњим секундама меча фантастичном акцијом Белгије, црвени ђаволи су обезбедили пролазак у наредну рунду против невероватно добрих, агресивних и нападачки расположених Јапанаца. И то после преокрета, будући да су губили са 2:0.

Данас нас већ чекају још две борбе за пролазак међу осам најбољих. Први на терен излазе Швеђани и Швајцарци.

Навијачи Шведске на стадиону у Нижњем Новгороду - Sputnik Србија
Шведска променила реторику о „бојкоту“ Мундијала у Русији

Шведска је дошла до нокаут фазе после сјајне игре и победе на Мексиком од три нула. Показали су ту Швеђани да знају да играју и нападачки фудбал. Без велике звезде какву су имали у својим редовима — Златана Ибрахимовића, али са добро уиграним тимом, бележе одличне резултате. Нису случајно ту. Берг и Тоивонен умеју да направе проблем свакј одбрани, посебно ако им се да простора. На голу им је сјајни Олсен, што дисциплинованој одбрани улива додатну сигурност. На средини терена немају неког креативног играча који би могао да својим потезима изненади противника, дода неки луцидни пас, али зато цео везни ред врши притисак на противника, не би ли изнудио грешку и отворио прилику за напад. То ћемо гледати и данас. Такође доста дугих лопти на крила и убацивања у шеснаестерац.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Шведске
Репрезентативци Шведске - Sputnik Србија
Репрезентативци Шведске

Немају шта да изгубе у овом мечу, а могу да постану хероји своје нације. После три пропуштена СП, ту су, отишли су даље из групе и већ могу да буду задовољни. Сада је пред њима пут да на још лепши начин обележе „руску кампању“. Нису без шанси за то, иако су на папиру слабија екипа.

Александар Митровић не може да верује да судија Феликс Брих из Немачке није досудео једанаестерац, већ прекршај у нападу. - Sputnik Србија
Зато што је покрадена Србија: Мења се ВАР систем на Мундијалу

Швајцарци се налазе у фантастичној серији. Нису изгубили 28 утакмица заредом. Налазе се на 6. месту ФИФА ранг-листе, и потпуно заслужено се налазе у борби која води међу осам најбољих. Цео тим игра јако борбено, свако тачно зна своју улогу на терену. Веома тешко примају голове, а успели су да изненаде и фаворизовани Бразил и откину му бод. Не престају да играју до краја утакмице. Психички веома стабилна екипа, са неколико много добрих појединаца, од којих је најбољи Шаћири, којег има свуда по терену. Улазе у меч са идејом да остваре још једну битну победу, и то ће показати од самог старта.

© REUTERS / Murad SezerРепрезентативци Швајцарске
Репрезентативци Швајцарске - Sputnik Србија
Репрезентативци Швајцарске

Имали су проблем са буром коју су у светским медијима подигли њихови играчи у мечу са Србијом, показивањем албанског орла на грудима. ФИФА их је казнила симболично, сада је све то иза њих и могу да се окрену размишљању само о фудбалу. А фудбал је оно што дефинитивно знају.

Гледаћемо тврд меч. Утакмицу у којој ће победити онај ко буде више показао да жели победу. Квалитет је на страни „сајџија“, то је свима јасно, али ако Шведска понови утакмицу какву је одиграла против Мексика, биће чупаво. Тешко да ће бити много голова. Неће бити изненађење ни ако будемо гледали пенале. И једни и други имају одличне голмане, хладнокрвне извођаче, па не би било чудо да се, ако у првих 60 минута не буде гола, селектори одлуче да пролаз потраже на пенал-рулету.

Стадион „Санкт Петербург“, на коме ће се играти овај меч, познатији је под именом „Зенит арена“. У оквиру СП 2018, на њему ће се играти једна полуфинална утакмица, као и утакмица за треће место. Како изгледа ово здање, које је пројектовао чувени јапански архитекта Куракава, а чији је капацитет 68.134 гледаоца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Санкт Петербург, руску северну престоницу, град Неве, Ермитажа и белих ноћи…