Проналазак који задивљује: Лобање налик ванземаљским ископане на југу Русије

© Fotolia / NanihtaЛобања
Лобања - Sputnik Србија
Пратите нас
Посмртни остаци жене са издуженом лобањом налик ванземаљској, за које се верује да потичу из периода антике, пронађени су током ископавања древног гробља на југу Русије.

Од 2017. године, у насељу Гамурзиевски у граду Назран, у Ингушетији, археолози проналазе кости које припадају људима и бројним дивљим и домаћим животињама, али и керамичке делове, украсе и бронзане стреле.

View this post on Instagram

В ноябре 2018 года сотрудники ООО "Институт археологии Кавказа" и ГКУ "Археологический центр им. Е.И. Крупнова" приступили к раскопкам Гамурзиевского городища, занимающего вершину и склоны возвышенности в междуречье Назранки и Сунжи. В ходе раскопок было выявлено большое количество хозяйственных ям: они круглые в плане и цилиндрические в разрезе. В нескольких ямах, помимо типичных для них находок, обнаружены человеческие останки, которые, наряду с многочисленными костями диких и домашних животных, керамикой, бронзовыми наконечниками стрел и женскими украшениями, относятся, по предварительным данным, к бронзовому веку. Большой интерес вызывает уникальная находка – женский скелет с искусственной деформацией черепа и шеи, который датируется IV – VI вв. н.э. Данная традиция, как показывают находки с разных континентов, была распространена у многих народов мира, в числе которых – сарматы, аланы, гунны и др. История знает немало примеров целенаправленного изменения формы головы. Речь идет о бинтовой, кольцевой и других деформациях черепа, когда еще в младенчестве путем многократных бинтований голове ребенка придавалась вытянутая форма. Такие повязки дети носили, как минимум, в течение нескольких первых лет жизни. Деформация головы могла служить признаком особого статуса человека, его благородного происхождения, что наделяло его привилегиями в обществе. Это подтверждается и тем, что у алан деформации черепа распространены именно среди элиты. Для человека архаической культуры, который не обладал знаниями и возможностью фиксировать историю письменно, изучать и взвешивать факты, наиболее авторитетным было прошлое его предков, убежденность в священности всего, чем они занимались и что создавали. Поэтому все, чему следовал представитель молодого поколения, было копией поведения его предков. Таким же остаточным социальным "нормативом" и была деформация черепа, о которой сегодня свидетельствуют археологические находки.

A post shared by Археологический центр (@arheologiya_ri) on

Међутим, овонедељно откриће женског скелета, које потиче из периода између 4. и 6. века, посебно је занимљиво због фасцинантне намерне деформације лобање и врата, преноси „Раша тудеј“.

Пракса промене облика главе, научно позната као вештачка деформација лобање, позната је традиција код многих народа света. Резултат тог деформитета данас подсећа на изглед ванземаљске главе из холивудских филмова.

„Историја познаје много примера намерне промене облика главе“, рекао је представник Археолошког центра Јевгениј Крупнов, који је извршио ископавање.

Лобање су издуживане током детињства помоћу прстенова и вишеструког увијања у завоје. То је био знак посебног статуса којим би се уживале одређене привилегије у друштву.

Откривено је да остаци предака, који су припадали елитном слоју друштва у разним племенима, укључујући Сарматско, Аланско и Хунско, имају издужене лобање.

Прошле године, научници су коначно идентификовали 1.500 година старе остатке неколико високопозиционираних „уговорних млади“ из Бугарске и Румуније, који су имали издужене лобање. У Перуу је пронађено око 38 остатака високопозиционираних припадника становништва из времена пре Инка, са главама у облику суза, које су представљале њихов углед и друштвени положај.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала