„Ђаволи“ су дочекали „деветку“ – после 26 година!

© REUTERS / PHIL NOBLEМанчестер јунајтед
Манчестер јунајтед - Sputnik Србија, 1920, 03.02.2021
Манчестер јунајтед је демонстрирао силу и потврдио шампионске амбиције у демолирању Саутемптона резултатом 9:0 у 22. колу Премијер лиге. То је уједно и први пут да су „црвени ђаволи“ од 1995. године на једном мечу постигли импознатних девет голова!

У модерном фудбалу где су минималне разлике у физичкој спреми, што се свакако не односи на техничке способности и таленат, просто је незамисливо да један тим победи други са чак девет голова разлике.

Али, догађа се! И догодило се управо у 2. фебруара 2021. године, када је Манчестер јунајтед свој „Театар снова" претворио у "Театар кошмара" за Саутемптон.

„Ђаволи“ су жаргонским речником „појели“ „свеце“ и одучили их од фудбала, док су својим фановима приредили вече за памћење, и подсетили на генерацију са Ројом Кином, Полом Инсом и Ендијем Колом, која је пре 26 година, уништила Ипсвич, такође резултатом 9:0.

Тог 4. марта 1995. године стрелци за славни енглески клуб били су: Рој Кин, Енди Кол који је постигао фантастичних пет голова, у стрелце се двапут уписао Марк Хјуз, један гол дао је и Пол Инс.

Јунајтед је имао и те како олакшавајућу околност пошто је Швајцарац Александар Јанкевиц зарадио директно искључење после свега 80 секунди због жестоког старта над Скотом Мектоминијем.

И већ тада је било јасно да ће тешко гости успети да избегну пораз, али нико није слутио да ће Манчестер успети да изједначи рекорд који је поставио Лестер.

Да прича буде још невероватнија, „лисице" су победиле у гостима управо Саутемптом - 9:0. Па је јасно да сви у клубу са „Сент Мериса“, као и навијачи, црвене од бруке и срамоте.

​У правцу изједначавања рекорда и писања историје фудбала на Острву први је кренуо Ван Бисака, погодивши у 18. минуту. Седам минута касније предност Јунајтеда дуплирао је Маркус Рашфорд на асистенцију Мејсона Гринвуда.

Детаљ са утакмице Манчестер јунајтеда - Sputnik Србија, 1920, 02.02.2021
Матић са клупе гледао „ђавољих девет комада“

Већ у 34. минуту је Јан Беднарек аутоголом променио резултат на семафору на 3:0, да би голеаду у првом делу сусрета окончао Единсон Кавани на додавање Лука Шоа.

А како то обично бива, када вам ништа не полази за ногом, онда вам и видео технологија окрене леђа. Успео је Саутемптон да потигне погодак у 53. минуту, али је ВАР показао да је био офсајд.

Онда је уследила права канонада казнене експедиције Оле Гунара Солксјера која је у трци са градским ривалом и Ливерпулом за шампионску титулу.

Резервиста Ентони Марсијал је у 69. минуту стигао до трећег гола у сезони, свега 120 секунди касније у стрелце се уписао и Скот Мектомини.

На тих 6:0 стекао се утисак да је то то, да ће Јунајтед спустити ногу с „папучице за гас", али се то није догодило. Катастрофалну ноћ за Саутемптон употпунио је Беднарек, који је после аутогола успео да заради и искључење и обезбеди пенал Манчестеру, самим тим и да остави свој тим са чак два играча мање.

Такав однос снага на терену условио је да маестрални Португалац Бруно Фернандеш погоди с беле тачке у 87. минуту, да би Марсијал у 90. поставио огромних 8:0, а Данијел Џејмс у 93. минуту коначних и нестварних 9:0.