Два злата из Европе стигла у Београд: „Србија је одмах иза Русије, а то се досад никада није десило“

© AP Photo / Anvar IlyasovМате Немеш
Мате Немеш  - Sputnik Србија, 1920, 26.04.2021
Мате Немеш, српски репрезентативац у рвању, освојио је златну медаљу на Европском првенству у Варшави, у категорији до 67 килограма, и тако после Зурабија Датунашвилија донео још једно водеће одличје Србији са највећег континенталног такмичења.

Немеш је савладао домаћег такмичара Матеуша Бернатека са 7:2, у финалном мечу у категорији до 67 килограма грчко-римским стилом.

„Мислим да смо исписали историју рвачког спорта у Србији. По броју златних медаља одмах смо иза Русије и то се никада није десило. Ово је рапсодија српског рвања. Пресрећан сам.Честитам момцима. Честитам стручном штабу и наравно велика захвалност држави, Министарству омладине и спорта, Олимпијском комитету. Имали смо одличне услове. Од прошле године су спортисти константно на припремама. Најквалитетније тренирају и то је сада дало резултате. У другим земљама ипак није тако", рекао је председник Рвачког савеза Србије Жељко Трајковић на дочеку шампиона.

Немеш је у осмини финала савладао  Азербејџанца Рустамова са 6:0, да би још убедљивији био у четврфиналу против Италијана Кабалоева- 9:0.

У полуфиналу Немеш је у узбудљивом мечу савладао Турчина Фирата.

Претходно је у категорији до 87 килограма још један српски рвач, Зураб Датунашвили освојио Европу, пошто је у финалу победио Белоруса Маскевича са 5:1.

Датунашвили је у полуфиналу победио Немца Дениса Максимијана Кудлу са 2:1. У четврфиналу је савладао Украјинца Белењука, док је у осмини финала био бољи од Хрвата Вјекослава Лубурића.

Немешово злато је укупно 98. медаља за српско рвање са ОИ, СП, Еи и ЕП у сениорској конкуренцији, а чак 45. са шампионата Европе. Мате Немеш је 8. освајач најсајнијег европског одличја.

Наше рваче ускоро очекују квалификације за Олимпијске игре које се одржавају од 5. до 9. маја. у Софији.