Бриљантни Мицић срушио руског гиганта за финале Евролиге!

© Фото : fiba.basketballРепрезентативац Србије Василије Мицић
Репрезентативац Србије Василије Мицић - Sputnik Србија, 1920, 28.05.2021
Кошаркаши Анадолу Ефеса пласирали су се у финале Евролиге победом над московским ЦСКА – 89:86. Српски кошаркаш Василије Мицић одиграо је сјајан меч и био је међу најзаслужнијима за тријумф истанбулске екипе у полуфиналу Фајнал фора у Келну.
У првом полуфиналу виђена је велика драма пошто је Ефес за веома кратак период испустио 20 поена предности. Чинило се да ће екипа Ергина Атамана рутински победити Московљане, али опустили су се и искусан тим ЦСКА успео је да се врати у последњим минутима меча.
Никита Курбанов погодио је оба слободна бацања на минут до краја и у том тренутку Ефес је имао само пола коша предности, 87:86. У наредном нападу Ефес није успео да искористи напад и на 30 секунди до истека времена ЦСКА је имао напад за вођство. Василије Мицић није играо последња три минута пошто је добио пети фаул у 37. минуту утакмице.
Руска екипа није успела да реализује напад, тројке су промашили Клајбурн и Хилиард, и морали су да праве фаул. На осам секунди до краја фаулиран је Шејн Ларкин који је погодио само једно бацање (88:86), па је ЦСКА имао напад за продужетак или победу.
Вил Клајбурн имао је шут за победу, али је промашио и тријумф је отишао у руке истанбулске екипе.
Мицић, МВП актуелне сезоне елитног европског клупског кошаркашког такмичење, одлично је ушао у утакмицу постигавши седам поена у првој четвртини. Саиграчи су га пратили, те је Ефес после прве четвртине имао десет поена предности – 25:15.
Ергин Атаман, тренер „пивара“, држао је нон-стоп Мицића у игри, а извео га је само на осам секунди како би се српском указала помоћ након што је добио незгодан ударац у стомак. На срећу није се радило о озбиљној повреди, те се брзо вратио на терен.
Московљани се држали на десет поена заостатка, међутим, поенима Сертача Шанлија и Шејна Ларкина екипа из Истанбула је успела да се још више одвоји и дође до +16, 49:33.
Вил Клајбурн држао је ЦСКА у игри и са четири поена заредом поставио је коначних 37:49 после двадесет минута игра. Мицић је имао 14 поена у првом периоду игре, док је Клајбурн предводио противника са поеном више.
Трећа четвртина кренула је са шест поена заредом Мицића, те је Ефес одједном од +12 дошао до 18, 55:37. Наставила је екипа из Истанбула са сјајном игром, предност је расла, али ЦСКА се није предавао и серијом 9:2 вратио се на колико-толико пристојних -16, 55:71.
Добру игру с краја треће деонице, екипа Димитриса Итудиса пренела је у четврту, те је после тројке Ивана Ухова разлика била једноцифрена – 66:75.
Жаргонски речено „ушла је вода у уши“ играчима Ефеса и ЦСКА је из поседа у посед топио предност противника. Клајбурн је играо сјајно, прикључио му се и Данијел Хекет, и одједном имали су само три поена заостатка, 80:83.
Мицић је играо сјајан меч, али га је завршио на три минута до краја након што је направио пети фаул. Утакмицу је завршио са 25 поена и шест асистенција.
До краја утакмице виђена је велика драма коју смо описали на почетку текста, те је Ефес заслужено обзбедио пласман у финале. У другом полуфиналу састају се Олимпија Милано и Барселона.