Италијанска класична романтика за историју и Срби у главној улози

© AP Photo / Justin TallisИталија
Италија - Sputnik Србија, 1920, 28.06.2021
Италија је тешком муком стигла до четвртфинала Европског првенства, након што је у првој рунди нокаут фазе елиминисала Аустрију после продужетака 2:1 (0:0).
Били су то класични талијани, којима је фортуна била наклоњена, посебно у 65. минуту када је Марко Арнаутовић матирао Ђанлуиђија Донаруму.
Заледила се крв у жилама свим навијачима Италије, као и селектору Роберту Манћинију који се хватао за главу после гола Аустријанца српских корена, који је маестрално главом сместио лопту иза леђа голмана Италије.
Марко Арнаутовић прославља гол против Италије на Европском првенству - Sputnik Србија, 1920, 27.06.2021
Арнаутовић: Изузетно ми је тешко /видео/
Уследили су минути неизесности јер је морала да буде консултована видео-технологија, позната под називом ВАР. Иста она која краде и зауставља радост, не да вам мира да прославите гол, или га славите па се на крају испостави да је узалуд.
И почели су Аустријанци да славе. И Арнаутовић, и још један играч српских корена Александар Драговић, и селектор Фода и сви којима је Аустрија у срцу. Али, радост је била кратког даха, чувене линије црвена и плава су извлачене и ВАР је установио да је голу претходио милиметарски офсајд.
Био је то психолошки шок за Аустријанце, а с друге стране подстрек и опомена Италијанима да нема шале са Арнаутовићем и друговима јер ће сурово казнити сваку њихову грешку.
И ушло се у продужетак, храбро су Алаба и другови одолели фаворизованом ривалу који не памти када је последњи пут примио гол. Пре 12 утакмица! Ни овога пута у регуларних 90 минута одбрана „азура“ предвођена времешним Леонардом Бонућијем у одсуству повређеног Ђорђа Кјелинија, није капитулирала.
Резервиста Федерико Кјеза који је ушао у игру уместо „невидљивог“ Берардија, погодио је у 95. минуту мету. И то како. Прво је главом у пуном трку умирио једну тешку лопту, онда је десном ногом спустио и „сакрио“ од ривала, да би је на крају левом ногом послао у малу мрежу Бахмана.
​Успео је до краја првог продужетка да погоди још један резервиста Песина, који је заменио Барелу. До краја је Саша Калајџић, још један репрезентативац Аустрије који вуче српске корене смањио на 2:1, али је то било све.
Италија се провукла до четвртфинала у мечу у којем су у главној улози били Срби. Поништен гол Арнаутовића, чудесан погодак Калајџића и вансеријска партија новог штопера Црвене звезде Александра Драговића који „похаписио“ италијанске мајсторе на славном Вемблију.
​А селектор „азура“ Роберто Манћини успео је да обори рекорд Виторија Поца стар осам деценија, јер је нанизао 31 утакмицу без пораза.
„Поцо је освојио много важних трофеја, а ја сам и даље иза тог нивоа. Сваки тим у осмини финала може да освоји Европско првенство. Не смемо да мислимо да можемо да победимо сваки меч и ништа не смемо да узимамо здраво за готово“.
​​► Европа добија новог шампиона – Белгија елиминисала Португалију!