Артем Довбик слави гол који је донео победу Украјини над Шведском у осмини финала Европског првенства - Sputnik Србија

Украјина слави хероја Довбика и чека дуел са Енглеском! /видео/

Фудбалери Украјине савладали су Шведску резултатом 2:1 после продужетака и пласирали се у четвртфинале Европског првенства.
Украјина је до тријумфа дошла голом у првом минуту надокнаде другог продужетка, а херој нације је био резервиста Артем Довбик, који је постигао први гол у каријери за своју репрезентацију.
Изабраници чувеног Андреја Шевченка ће се у четвртфиналу састати са Енглеском.
Украјинцима је ово први пут да су дошли до четвртфинала Европског првенства.
​Мирно је било на почетку утакмице, све до 11. минута, када је Јаремчук имао велику шансу коју није искористио, пошто му је Олсен одбранио ударац у ситуацији један на један.
Швеђани су имали наредну прилику, али се иницијатива убрзо вратила на страну Украјинаца.
Већи посед лопте исплатио се у 27. минуту када је Зинченко остао сам и јако снажним и прецизним ударцем погодио за 1:0.
Обе репрезентације играле су офанзивно, али прилика није било све до 43. минута.
Тада је Форсберг уз много среће успео да изједначи на 1:1, те се са тим резултатом отишло на полувреме.
Наставак утакмице је почео са много жеље на обе стране, а убрзо су кренуле да се стварају прилике.
У само два напада виђене су две стативе, по једна на обе стране, али су мреже мировале.
У 60. минуту Исак је изашао пред Бучшана, а шест минута касније је шансу имао Кулушевски, да би недуго затим феноменални Форсберг погодио пречку.
У последњих петнаестак минута није виђено много прилика, јер је умор одрадио своје, па се отишло у продужетке.
Селектори су на старту продужетка покушали да освеже своје саставе, пошто је било евидентно да ниједни ни други немају снаге да играју у ритму у којем су претходно играли.
Ситуација се значајно закомпликовала за Швеђане у 99. минуту, када је Данијелсон катастрофално стартовао над Беседином, повредивши га и успут зарадивши директан црвени картон.
До краја првог продужетка виђен је притисак Украјине уз једну мању, безопаснију прилику и неколико корнера.
У другом продужетку наставили су да се повређују играчи на обе стране, али ниједан пех није био онолики колики је био Бесединов.
Највећу прилику у додатних 30 минута пропустио је Добвик, који је лансирао лопту преко гола из стопостотне шансе, али је истовремено био и офсајд.
Судбоносни моменат догодио се у 121. минуту, када је Зинченко центрирао, а на лопту натрчао Довбик, који је погодио за 2:1 и велико славље у Украјини.
20:44 29.06.2021

Украјина је победила Шведску са 2:1 и заказала дуел у четвртфиналу са Енглеском!

23:30 29.06.2021

Зинченко је центрирао, а Довбик је натрчао на лопту и главом је сместио иза леђа Олсена.

Први гол младог нападача у каријери за своју репрезентацију.

2:1 за Украјину!

23:24 29.06.2021

Украјници нападају, стварају шансе, али не могу до гола. Све смо ближи једанаестерцима.

23:15 29.06.2021

Малиновски је послао пас ка Добвику, који је био сам пред голманом Шведске. Послао је лопту далеко изнад гола из стопостотне шансе, али и да је погодио не би се важило, јер је линијски судија подигао заставицу.

23:06 29.06.2021
23:05 29.06.2021

Прва прилика у првом продужетку, али без веће опасности по гол Олсена.

Беседин је озбиљније повређен и уз помоћ медицинског особља напушта терен.

23:00 29.06.2021

Данијелсон је покосио Беседина. Орсато је прво показао жути картон, а онда после гледања поновљеног снимка променио одлуку и искључио Швеђанина.

Вероватно најружнији старт на првенству.

Беседин, који је ушао у игру на старту продужетка, не може да настави меч, па уместо њега улази Циганков.

22:58 29.06.2021

Покушавају оба селектора да освеже своје екипе, пошто је јасно да је већина играча изузетно уморна.

За Шведску су на терену Квејсон, Берг и Клесон, а изашли су Кулушевски, Исак и Ларсон.

22:55 29.06.2021

Селектор Украјине је избацио Јаремчука и Степаненка, а убацио Беседина и Макаренка.

Играће се још двапут по 15 минута.

22:45 29.06.2021
22:44 29.06.2021

Добио је лопту у казненом простору противника, али је око њега било неколико Швеђана и ниједан саиграч. Шутирао је из тешке позиције и од свега добио само корнер.

22:43 29.06.2021

Види се жеља и код једних и код других, али је паклени ритам у претходних 88 минута узео данак.

22:37 29.06.2021

Неће моћи да настави утакмицу, па га мења Бенгтсон. Излази и Лустиг, а улази Крафт.

Шевченко је досад направио само једну промену, када је у 61. минуту избацио Шапаренка, а убацио Малиновског.

22:30 29.06.2021

Настављају се напади и једних и других, нешто више Украјинаца у овим тренуцима. У последњих пет минута нема пречки и статива, али ритам није значајно опао.

Емил Форсберг је дефинитивно играч утакмице, засад. Предриблао је неколико противничких дефанзиваца, наместио се на десну ногу и – погодио пречку!

22:21 29.06.2021

Изузетан шут крилног нападача Шведске, али гола нема. Сјајна одбрана Бушчана.

Уследила је прилика на другој страни, али је Јармоленков ударац био прелак плен за Олсена.

22:20 29.06.2021

Распламсала се борба. Нападач Шведске Исак је могао да донесе предност својој екипи, али...

22:12 29.06.2021

Две стативе у два напада! Форсберг је пласирао лопту коју голман Украјине није могао да дохвати, али га је зауставио оквир гола.

22:10 29.06.2021

Јармоленко је мајсторски оставио лопту Сидорчуку, а он је погодио – стативу! Олсен је био скамењен, али је имао среће.

22:09 29.06.2021

Нападају и једни и други у наставку. Прилике се ређају на обе стране, али нема колосалних, па мреже мирују.

22:04 29.06.2021
21:46 29.06.2021

Стрелац је Емил Форсберг.

Примио је лопту Форсберг на двадесетак метара од гола, наместио се на леву ногу, а онда уз много, много среће савладао голмана Украјине.

Лопта је закачила Забарњија, променила правац и завршила у мрежи.

1:1 у Глазгову!

21:41 29.06.2021

Малтене од почетка меча Украјинци имају теренску инцијативу. Швеђани своју шансу траже преко контри, али никако да је добију.

21:32 29.06.2021

Прво је Ларсон покушао да изједначи, да би минут касније Јармоленко имао добру шансу.

Остаје 1:0 за Украјинце...

21:27 29.06.2021

Стрелац је Зинченко.

Поново је напад кренуо по десном боку, који Украјинци константно експлоатишу. Овог пута је лопта завршила на супротној страни код Зинченка, који је распалио по лопти и учинио Олсена немоћним.

1:0 за Украјину!

21:21 29.06.2021

Шведска је после шансе Јаремчука имала неколико солидних шанси.

Најбољу је пропустио Александер Исак у 19. минуту, када је његов ударац завршио тик поред десне стативе.

21:11 29.06.2021

Дефинитивно најбоља прилика вечерас. Украјина је успела да избегне офсајд замку ривала, а онда је Јаремчук могао да донесе предност. Међутим, Олсен је сјајно реаговао.

21:08 29.06.2021

Украјинци држе лопту у својим ногама, али не успевају да створе прилике.

Шведска је добила први корнер на утакмици и упутила први ударац, али промене резултата нема.

20:55 29.06.2021

Играчи полако излазе на терен у Глазгову...

20:47 29.06.2021