Кошарка, тенис, одбојка, ватерполо... Србија на Олимпијским играма у Токију има 86 представника – ко су они, када наступају и шта се од њих очекује сазнајте уз Спутњик спорт.

Американци се распали пред Французима – шок за „лудог Србина"

© Фото : ФИБАДетаљ са утакмице САД – Француска
Детаљ са утакмице САД – Француска - Sputnik Србија, 1920, 25.07.2021
Кошаркаши Француске приредили су пр(а)ву сензацију на самом старту Олимпијских игара, пошто су у 1. колу у Токију нокаутирали Сједињене Америчке Државе резултатом 83:76 (15:22, 22:23, 25:11, 21:20).
Не треба трошити речи о томе да је чета коју с клупе води Грег Попович, „луди Србин", фаворит за освајање злата, али су „триколори" показали да САД нису непобедиве.
Очигледно да су „шамари" у припремном периоду у виду пораза од Нигерије и Аустралије оставили последице по Американце, који су претрпели први пораз после 24 меча на Олимпијким играма.
Последњи пут поражени су на Играма у Атини, давне, предавне 2004. године, а сада им је „главе" дошао Еван Фурније који је убацио чак 28 поена и био је нерешива енигма за ривала.
Американци су као изразити фаворити ушли у сусрет са надахнутим Французима и то су оправдали у првој четвртини коју су решили у своју корист резултатом 22:15.
У наставку су се Французи ослободили почетног грча и били су равноправан ривал на паркету, па су другу четвртину изгубили свега пола коша разлике - 23:22.
Али су једноставно видели Батум, Де Коло, Фурније, Гобер и остале звезде да и те како могу да парирају Дуренту, Лиларду и остали суперзвездама америчког дрим-тима.
А онда су се ствари на паркету у Токију драстично промениле. Али, и за то постоји добрано објашњење.
Кључни тренутак се догодио када се повредио Жершон Јабуселе (нови члан Реал Мадрида) крајем другу четвртине, страдало му је колено после жестоког ударца. Дуго га није било, али се пред крај вратио.
Тада је селектор Француске Венсан Коле морао да игра са два центра, Венсан Поарије је ушао у игру, унео је додатну енергију, Американцима је било потребно време да се прилагоде.
Французи су трећу деоницу добили резултатом 25:11 и преокренули су ток меча у своју корист.
И права драма уследила је у одлучујућој, последњој четвртини. Американци су успели да преокрену резултат и да победу на плус седам - 74:67, али су се Французи вратили
Фурније је погодио тројку за серију од 9:0 у последњих два и по минута. Окренули су на 76:74.
Лавињ је покушао да врати тројку, и Дурент је покушао, Холидеј је из ћошка такође покушао. Три тројке у једном нападу, које су обезбедила два офанзивна скока, али није вредело.
Нандо де Коло је затим био прецизан са линије слободних бацања. Оба је погодио за серију од 11:0, затим је и Фурније био прецизан с линије пенала за серију од 13:0, чиме је трасиран Французима пут ка сензационалној победи у 1. колу Игара у Токију - 83:76.
Американци су завршили на коленима, шокирани су већ у првом колу.
Француска је елиминисала Америку на Светском првенству 2019. године у четвртфиналу, што је потврда да изабраници Венсана Колеа и те како знају да се носе са најмоћнијом кошаркашом репрезентацијом света.
У наредном колу Французи играју против Чешке у среду од 6.40, а Американци против Ирана од 14 часова.
Када су остали мечеви у питању, кошаркаши Италије, Аустралије и Чешке стартовали су победама на Олимпијским играма у Токију. Азури су савдали Немачку, Озију су били бољи од Нигерије, док су Чеси савладали Иран.

Иран – Чешка 78:84

Кошаркашки турнир у Токију отворен је утакмицом између Чешке и Ирана. Екипа Ронена Гинзбурга била је велики фаворит, али Иранци су пружили и те како јак отпор.
Чешка је тридесет минута играла сјајну кошарку, али је у последњој четвртини одиграла јако слабо и Иран је успео да дође од -20 до само -4.
Ипак, Чеси им нису дали да направе сензационалан повратак и на крају су заслужено уписали победу – 84:68.
Ауда и Шилб били су најефикаснији са 16 и 14 поена, Весели је постигао 11, а Саторански је имао шест поена, осам скокова и осам асистенција.
У пораженом тиму Јаккчали је постигао 22 поена, а времешни Хадади је утакмицу завршио са 15 поена и 10 скокова.

Немачка – Италија 82:92

Неколико сати касније на терен су изашли Италијани и Немци. Виђена је сјајна утакмица, са много преокрета, а у завршници су одлучивали детаљи.
Николо Мели и Данило Галинари постигли су јако важне поене, са друге стране Немци су срљали и брирали лоше одлуке, те су Азури заслужено славили 92:82.
Најефикаснији био је Фонтекио са 20 поена, а пратили су га Тонут и Галинари са 18, односно Мели са 13 поена и осам скокова.
Код Немачке Маодо Ло је постигао 22 поена, Бонга 13, а Вагнер и Обст 12 поена.

Аустралија – Нигерија 84:67

Трећа утакмица дана била је резервисана за Аустралију и Нигерију. Очекивао се велики отпор Нигеријаца, али искусни Озији лако су изашли на крај са афричком селекцијом.
Дуел је преломљен у последњој деоници коју су Аустралијанци добили 26:15. Предводио их је Пети Милс са 25 поена, Кеј је убацио 12, а Ексум и Инглс 11 поена.
Код Нигерије издвојио се Емегано са 12 поена, док је подбацио Гејб Винсент са свега седам поена и 1/7 из игре.
Детаљ са утакмице Србија – Шпанија – ОИ Токио - Sputnik Србија, 1920, 25.07.2021
Србија у одбрану злата кренула поразом – Шпанија нерешива енигма за Делфине!