Први пад Жељковог Партизана!

© Фото : АБА лига / КК Партизан / Драгана СтјепановићЖељко Обрадовић и Раде Загорац
Жељко Обрадовић и Раде Загорац - Sputnik Србија, 1920, 10.11.2021
Кошаркаши Партизана су доживели први пораз у сезони, односно од момента када се Жељко Обрадовић вратио на клупу црно-белих и то на гостовању Андори у оквиру Еврокупа резултатом 61:60.
Партизан је лоше стартовао дуел, одиграо је затим одличну другу четвртину и чинило се да је тиме обезбедио себи миран наставак.
Ипак, улоге су се промениле у другом полувремену, Андора је пронашла ритам, Партизан је свој изгубио и није успео да то учини до краја дуела.
Црно-бели су играли без капитена Радета Загорца који није улазио у игру, а меч је на клупи преседео и Грегор Глас.
Најефикаснији у тиму Жељка Обрадовића био је Кевин Пантер са 13 поена, Зек Ледеј је додао 12 уз десет скокова, а вреди истаћи да су Родионс Куруц и Јам Мадар имали смањену минутажу, укупно нешто више од 16 минута.
На другој страни фантастичан је био центар Виктор Артеага са 15 поена, Коди Милер-Мекинтајер, бивши играч црно-белих убацио је 11 поена и имао десет скокова, док су Ориол Оаули и Давид Јелинек уписали по десет.
Солидно је Партизан отворио дуел, имао је предност од 8:4, али је ривал успео да преокрене и поведе са 16:11, а црно-бели су убацили још један поен за крај прве деонице, иако је Далас Мур имао прилику да убаци тројку.
Партизан је промашио свих пет шутева са дистанце у уводних десет минута, а поентерски је најрасположенији био Јам Мадар са шест поена.
Обрадовићев тим је пресингом отворио другу деоницу, важан шраф у томе је био Немања Дангубић који је притискао пренос лопте, али су Алекса Аврамовић и Мур имали лоша решења у организацији напада.
Ипак, одлична одбрана је дала импулс за бољи напад, Партизан је серијом 10:0 преокренуо стање на семафору и стигао до прве осетније предности у утакмици.
Вреди истаћи да је протагонизам у тим моментима преузео Зек Ледеј убацивши две тројке уз важну украдену лопту и то потенцијалном репрезентативцу Србије Марију Накићу, а одличне идеје у организацији акција имао је Аврамовић.
Од тог момента Партизан је преузео контролу, одбрана је затворила све прилазе кошу, а контранапади су били креативни, али разлика није нарасла на двоцифрену па је на крају полувремена резултат износио 32:24 за Партизан.
„Ствар је да морамо да убацимо нешто споља“, рекао је тренер Обрадовић на полувремену, с обзиром на то да су црно-бели остали на две Ледејеве тројке из 12 покушаја.
У четвртом минуту треће деонице бивши играч црно-белих Коди Милер-Мекинтајер је украо лопту Дангубићу и закуцао у контранападу, што је Обрадовић морао да сасече минутом одмора јер је екипа Андоре стигла на само два поена разлике, серијом 8:2.
Обрадовићева упутства нису уродила плодом, сјајном акцијом која је завршена закуцавањем Андора је изједначила, а шутом Јелинека и повела, заличивши на црно-беле из друге деонице пошто су се улоге потпуно промениле.
Од одбране Партизана није остало ништа, самим тим ни напад није функционисао, тешке шутеве су узимали и Мур и Урош Трифуновић и Мадар, али је Андора стигла до двоцифрене предности, с обзиром на то да су црно-бели за десет минута убацили само осам поена.
Таман што се мислило да Партизан стиже на свој колосек Милер-Мекинтајер је убацио тројку, али су затим Трифуновић и Балша Копривица уписали четири брза поена, што је потврдио Ледеј новим далекометним шутом.
Нажалост Партизана, центар Виктор Артеага је био веома инспирисан, доминирао је под обручем црно-белих, а потпуни хаос на терену и лоше одбране искористио је Пантер са два одлична улаза директно на кош, за разлику од свега два поена.
Пантер се јавио и после минута одмора, убацио је тројку за вођство Партизана, али је уследила резултатска клацкалица са којом се ушло у последња три минута утакмице.
У последњих десетак секунди меча ушло се са 61:58 за Андору, Обрадовић је тражио минут одмора и креирао акцију за Пантера који је жестоко фаулиран због чега је српски тренер тражио проверу судијске одлуке, али ипак није досуђен неспортски прекршај.
Пантер је смањио на поен разлике, уследио је прекршај Трифуновића, али следећи није успео да направи на време, Јелинек је бежао по терену па је на крају фаул досуђен Аврамовићу.
Јелинек је промашио и друго, Аврамовић је добио лопту, није био одлучан, али је кренуо ка центру терена и одатле послао дуг шут који није био прецизан.
Незгодан моменат за пораз Партизана, с обзиром на то да у недељу играју вечити дерби против Црвене звезде у АБА лиги.