Звезда стала на корак од сензације – Барселона пред Ђоковићем однела бодове из Београда!

© Фото : AdmiralBet ABA league/Dragana StjepanovićКошаркаши Црвене звезде против Сплита
Кошаркаши Црвене звезде против Сплита - Sputnik Србија, 1920, 14.12.2021
Кошаркаши Црвене звезде доживели су пораз од Барселоне у 15. колу Евролиге у Београду резултатом 76:69.
Каталонски гигант је тако задржао прву позицију на табели елитног такмичења са 13 победа и два неуспеха, док су црвено-бели претрпели и девети пораз којим су остали на 12. месту рангирања у Евролиги.
Звезда је имала и велику подршку најбољег тенисера света Новака Ђоковића, који је из првог реда пратио дуел и активно учествовао у навијању.
Од 5:0, преко 8:2 до 16:5 – деловало је да Барселона није импресионирана атмосфером у дворани „Александар Николић“ и да има решење за гранитну одбрану Црвене звезде чији играчи су на крају уводног периода успели да разлику одрже на релативно пристојном нивоу – 20:13.
Црвено-бели су „цементирали“ одбрану на старту друге четвртине, четири минута гости нису убацили нити поен, а високу енергију на терену Радоњић је одржавао сталним променама кошаркаша.
Звезди је очајнички била потребна тројка и тек из трећег покушаја у једном нападу је стигао тај кош, за прво вођство у дуелу од 23:22, али је серијом од 4:0 Барселона вратила предност и натерала Радоњића да затражи минут одмора.
Новак Ђоковић - Sputnik Србија, 1920, 14.12.2021
Новак промукао у „Пиониру“: Стало ми је, навијам! /видео/
Судије су затим преузеле главну улогу, дељене су техничке, грешило се и у томе ко је фаулиран за слободна бацања, ритам меча је потпуно умртвљен и на полувреме се отишло са резултатом 34:31 у корист Барселоне.
Велика борба је виђена у трећој деоници, Звезда није дозвољавала Барселони да направи двоцифрену разлику, Калинић је подигао халу на ноге тројком на три минута до краја четвртине, али је атмосфера утихнула пошто је Роланд Шмит узвратио истом мером.
Барселона је ухватила ритам, повела је са девет поена разлике захваљујући одличним шутем са дистанце, а после прекршаја Калинића предност је први пут после уводног квартала стигла до двоцифреног износа.
Каталонци су одиграли феноменалну четвртину, убацили су чак 27 поена и са вишком од 12 ушли у последњи период меча.
Звезда је на све начине покушавала да успори захукталог ривала, а на половини финалног квартала украдена лопта Бранка Лазића подигла је температуру у хали, међутим напад није добро организован, као ни наредни јер је Лазић додао лопту Калинићу док се он налазио у ауту.
Минут одмора је уродио плодом, Дејан Давидовац и Калинић су смањили разлику на четири поена због чега је Шарунас Јасикевичус морао да позове играче Барселоне на додатне консултације, три и по минута пре краја дуела.
На сцену је ступио Миротић, надмудрио је Давидовца и уписао три поена, након сумњиве судијске одлуке да додели лопту Барселони која је отишла на седам поена разлике, 160 секунди до финиша меча.
На истеку другог минута Стефан Марковић је погодио спектакуларну тројку за 71:68, а неискоришћен напад гостију значио је и велику шансу за домаћи тим да стигне до изједначења, али – то се није догодило због промашаја Холинса, иако је акција савршено организована.
Миротић је био сигуран егзекутор слободних бацања, Марковић је убацио само једно, нови напад није искористио Калинић, није било ни прекршаја и на крају је лопта стигла до играча Барселоне који су преко Кајла Курича стигли до седам поена вишка на 30 секунди до краја, што је био и резултат са којим је дуел завршен.
Најефикаснији у тиму Звезде били су Калинић и Митровић са по 15 поена, двоцифрени поентерски учинак имао је и Нејт Волтерс са 11 поена, а Огњен Кузмић је био сјајан са 13 ухваћених лопти, од тога чак седам у нападу.
На другој страни бољи од осталих био је Најџел Хејс-Дејвис, Роланд Шмит и Сертач Санл су додали по 11, док је Никола Миротић меч окончао са десет поена и осам скокова.
Финиш дуела обележио је и срдачан поздрав Миротића и Ђоковића.