Импресиван податак тренера који је „прешао игрицу“ /видео/

© REUTERS / PHIL NOBLEТренер Манчестер ситија Пеп Гвардиола
Тренер Манчестер ситија Пеп Гвардиола - Sputnik Србија, 1920, 15.12.2021
Пеп Гвардиола, менаџер Манчестер ситија, спада међу најкреативније тренере света, што је показао и на утакмици против Лидса када је извео поставу – 3-3-1-3.
Сити је у уторак вече протутњао против Лидса победивши великих 7:0 и неколико је ствари које „упадају у очи“ после овакве победе.
Прва је формација коју је Шпанац извео против екипе Марсела Бијелсе.

3-3-1-3

Гвардиола је познат по својим „лудим“ креацијама, замислима, уосталом иновацијама, а то се видело и у овом сусрету.
Гвардиола је на терен извео изузетно офанзиву екипу у формацији – 3-3-1-3. Тројица у одбрани, тројица у везном реду, један као офанзивни везни и три нападача.
Тренери се у данашње време све више опредељују за опцију са три штопера и два крилна бека, али Гвардиола је овога пута играо импровизовано, готово без бекова.
У саставу је био Зинченко, и он је покривао леву страну, али је познато да је Украјинац изузетно поливалентан и да не покрива само леву страну, већ улази у средину, креира, прави војник.
По обичају Гвардиола је играо и без правог нападача, нешто што често гледамо од његове екипе последњих неколико сезона. И, овакав Сити је био силан напунивши мрежу противника до врха.
Друга ствар која, не упада у очи јер не може да се види голим оком, али напредне статистике показују, јесте невероватан учинковит напад који се приказује преко „очекиваних голова“.

Очекивани голови – „xG“

„Очекивани голови мере квалитет шансе тако што се израчунава вероватноћа да ће гол бити постигнут са одређене позиције на терену током одређене фазе игре“, овако гласи груб опис напредне категорије.
Поента је да се ради о шансама и да се на основу тих прилика пројектује колика је вероватноћа да ће бити постигнут гол. Уколико се играч налази у стопостотној шанси, 1-на-1, логично да ће вероватноћа бити већа, док ако шутира с 35 метара, шансе су минималне.
Дакле, Сити је против Лидса постигао седам голова са вредношћу „xG“ 2,2. Позитивна разлика између „очекиваних голова“ и голова је великих 4,8, што је друга највећа разлика у историји Премијер лиге откако је Опта, специјализована фудбалска мрежа, основала 2010. године ову напредну категорију.
Ово показује да су фудбалери Ситија били изузетно расположени, да су користили сваку шансу, али и да су имали среће у појединим тренуцима.
А, када смо код голова... Мрежу гостију начео је Фил Фоден у осмом минуту.
Није се чекало дуго до другог гола. Играо се 13. минут када је Ријад Махрез пронашао Џека Грилиша.
У 32. минуту на семафору је било 3:0. Кевин де Брујне нашао се у улози стрелца.
На старту другог полувремена видели смо и четврти гол. Махрез је овога пута одлучио да заврши акцију и ударцем у даљи угао повисио је на 4:0.
Средином другог полувремена виђен је спектакуларан гол. Де Брујне је шутнуо као из топа и замало је пробушио мрежу.
Сити се овде није заоставио. После петог уследили су шести, као и седми гол.
Стрелац шестог био је штопер Џон Стоунс.
А коначан резултат у 78. минуту поставио је Нејтан Аке поготком главом након сјајно изведеног корнера од стране Фила Фодена.
Сити је још једном показао надмоћ, силу, а Пеп Гвардиола да је „прешао игрицу“.