Јуначка борба Комора: Невиђене сцене у Африци /видео/

© REUTERS / MOHAMED ABD EL GHANYЧакер Алхадур - голман Комора
Чакер Алхадур - голман Комора - Sputnik Србија, 1920, 25.01.2022
Фудбалска репрезентација Комора освојила је срца љубитеља фудбала, пошто је на утакмици против Камеруна замало приредила епско изненађење. Од старта утакмице на голу је био леви бек, од седмог минута су имали играча мање, а опет су пружили јак отпор и до краја се није знало ко ће у четвртфинале Афричког купа нација.
Велики малер задесио је репрезентацију Комора која је први пут у историји изборила пласман на Шампионат Африке.
Комори, који су од 1975. независна држава, пред осмину финала остали су без голмана, пошто су сва тројица чувара мреже били онемогућени да стану међу стативе – двојица због вируса корона, а трећи због повреде.
Острвска држава и комплетна би била велики аутсајдер против Камеруна, а камоли без голмана. Сви су очекивали да ће Камерунци, као једни од главних фаворита за титулу, напунити мрежу противника, али поново је на делу било правило да не играју имена, већ људи.
Да све буде још горе за Коморе, од седмог минута остали су са играчем мање, што значи да је на терену била следећа ситуација – на голу је био леви бек, а у игри девет фудбалера.
Све је било спремно за рутинску победу Камеруна, са пет или шест голова, али Чакир Алхадхур и саиграчи у наредних 80-ак минута пружили су јуначки отпор.
Алхадхур, иначе леви бек, бриљирао је међу стативама, а играчи у пољу су оставили последњи атом снаге.
Леви бек Комора у појединим тренуцима играо је као „либеро“, био је активан у грађењу акција, а опет је био задужен и за чување гола.
Алхадхур утакмицу је завршио са 42 додавања, четири одбране и два примљена гола, што је, с обзиром на стање на терену, невероватан подвиг.
Камерун је преко Токо Екамбија и Абубакара повео 2:0, али су Комори претили, имали шансе и на крају успели да унесу драму у меч.
Стрелац страшног гола, вероватно најлепшег на турниру био је Емчангама у 81. минуту. Погледајте ову „лепотицу“ фудбалера Комора.
До краја сусрета нисмо видели голове, остало је на семафору 2:1 за Камерун, али фудбалери Комора изашли су са стадиона подигнуте главе.
Да су били комплетни можда бисмо присуствовали највећем изненађењу, да екипа са левим беком као голманом победи фаворита, али са играчем мање од деветог минута били су у великом хендикепу.
Свакако су освојили срца навијача широм света и причаће се дуго о овој партији.
Иначе, пре утакмице две селекције виђена је трагедија у којој је погинуло најмање шест особа у стампеду навијача.
Лопта је у дворишту српског суперхероја!
Стампедо испред стадиона пред утакмицу Афричког купа нација, осморо мртвих /видео, фото/