Партизан тешким поразом окончао агонију у Турској

© Фото : АБА лига / Драгана СтјепановићКошаркаши Партизана
Кошаркаши Партизана - Sputnik Србија, 1920, 25.01.2022
Кошаркаши Партизана доживели су тежак пораз на гостовању Турк Телекому у Анкари, у оквиру 11. кола Еврокупа, резултатом 85:71, у првом мечу који је тренер Жељко Обрадовић водио на територији Турске од одласка из Фенербахчеа.
Партизан је доживео трећи пораз у сезони европског такмичења, а уз осам победа налази се на другој позицији табеле Еврокупа, иза првопласираног Хувентуда који има и меч мање.
Партизан је имао велике потешкоће при доласку у Анкару, лет из Београда за Истанбул је морао да буде преусмерен на Измир, а тамо је црно-бела експедиција провела чак 12 сати, пре него што је пронађен начин за долазак у турску престоницу.
Меч је обележило и то да су двојица од тројице арбитара били турски држављани, што је преседан, али је било једино решење, с обзиром на то да делегиране грчке судије нису могле да допутују у Анкару.
Солидно је Партизан деловао у нападу на старту дуела, Пантер се истицао, али су били евидентни проблеми у одбрани јер је ривал често имао отворене играче на линији шута за три поена због чега је Обрадовић морао да реагује и на терен пошаље Аврамовића и Куруца, уместо Мура и Загорца.
Није Аврамовић имао добре одлуке у организацији, Пантер је преузимао одговорност на себе, али је налет ривала, који је имао решење и за промене у дефанзивиц црно-белих, имао Лесор, добрим кретњама под обручем противника.
Кратког даха је био ритам Партизана, Оут је поготком уз прекршај Пантера подигао предност Турк Телекома на пет поена, што је Обрадовића навело да поново мења петорку и потражи право решење за неугодни домаћи тим.
У последњем минуту је Партизан коначно створио праву акцију, лопта је од Загорца преко Куруца стигла до Аврамовића који је смањио разлику на поен, али је она на крају четвртине износила три поена у корист турске екипе, 21:18.
После четири минута игре у наставку Турк Телеком је стигао до девет поена вишка, а после улудо потрошеног напада разлика је повећана на двоцифрену пошто је Пантер поново направио прекршај уз поене ривала.
Искупио се Пантер у наредном нападу, креиравши поене за Лесора, додатну енергију тиму донео је Аврамовић, укравши лопту плејмејкеру турске екипе Пересу, али су се домаћи новом тројком, шестом у дотадашњем току меча вратили на +11.
Стара бољка црно-белих, скок у одбрани дозволио је ривалу да стигне и до вишка од 13 поена, чак ни Пантер није успевао то да смањи, а Обрадовић је морао да повуче крајњи потез и да на терен пошаље екипу са чак четворицом високих играча, уз Аврамовића на позицији плејмејкера.
На полувреме се отишло са 11 поена вишка за Турк Телеком, резулатом 43:32, после нове тројке Клемонса, који је убацио чак 14 поена у прве две четвртине.
Узалуд труд црно-белих, смањили су разлику на старту треће деонице, али се она веома брзо вратила на највећих 13 поена, a на улазу у 26. минут износила је и 15, после изгубљене лопте и контранапада Турк Телекома.
На десет поена заостатка (55:45) смањио је Мур, далеком тројком у последњем секунду напада пред улазак у финална два минута треће четвртине, али је у наредном нападу све покварио Загорац после грешке у корацима.
То је кажњено новом тројком Турк Телекома, у наставку је Лесор фаулиран, погодио је тек треће, поновљено слободно бацање, али је тачку ставио Оут новим полагањем за два поена за коначних 60:46 после 30 минута игре.
Увод у четврту деоницу је био катастрофалан, Турци су повисили предност на чак 21 поен после нове тројке, што је приморало тренера Обрадовића да поново затражи минут одмора не би ли некако успео да разбуди своје пулене.
Покушавали су Пантер и Лесор, није било помоћи других саиграча у првом делу финалног квартала, јесу ту били активни Мур и Аврамовић, али није деловало да црно-бели имају неопходну свежину за повратак у меч.
Пред улазак у другу половину четврте четвртине Мур је тројком смањио на 11 поена, али је то анулирао Клемонс са нових три поена, а затим је пронашао усамљеног Елиса на обручу, за шта црно-бели нису имали решење.
Мур је новом тројком дао наду Партизану, поново је вратио разлику на 11, пожртвованост у одбрани се није исплатила, Елис је поново закуцао без одбране, а затим је Терел убацио слободна бацања за +15.
Опет је исти кошаркаш ишао на линију пенала, Аврамовић је добио техничку грешку за покушај изнуђивања прекршаја, али је потом положио за два поена и искупио се, смањивши разлику на 12 поена.
Брза два коша ривала су запечатила судбину црно-белих, који више нису имали никакве шансе да сустигну заостатак и заслужено су доживели трећи пораз у сезони Еврокупа, подсетимо да је Партизан победио екипу Турк Телекома у Београду резултатом 85:59.
Најефикаснији у црно-белом тиму био је Далас Мур са 15 поена, Матијас Лесор је додао 14 уз осам скокова, али је промашио чак 12 слободних бацања, Кевин Пантер је такође имао 14, а по десет су убацили Зек Ледеј и Алекса Аврамовић.
Доминантан у екипи Тур Телекома био је Ентони Клеменс са 20 поена (5/5 тројке), а Џаџуан Џонсон и Џеред Терел су уписали по 15 поена.
Партизан је доживео други пораз у низу, после неуспеха у дуелу са Мегом у АБА лиги, а од 2. до 9. фебруара очекују га чак три меча, гостовање Хувентуду и домаћинства Борцу и Андори.