Партизан пао у паклу Бадалоне!

© Фото : АБА лига / КК Партизан / Драгана СтјепановићКошаркаши Партизана
Кошаркаши Партизана - Sputnik Србија, 1920, 02.02.2022
Кошаркаши Партизана доживели су четврти пораз у сезони Еврокупа, бољи од екипе Жељка Обрадовића у шпанској Бадалони била је екипа Хувентуда резултатом 92:84, у утакмици која је обиловала врелом атмосфером, грубим потезима домаћих и очајним реакцијама судија.
Партизан је тим поразом практично изгубио шансе да буде првопласирани у Групи А – после 12 одиграних мечева Хувентуд има десет победа и два неуспеха на лидерској позицији, а црно-бели су на деоби другог места са Локомотивом из Кубања, која је изненађујуће поражена у Француској од екипе Левалоа.
Партизан је бриљантно отворио дуел, Куруц је био феноменалан са седам од првих девет поена, а затим је тренер Обрадовић наредио одбрану по целом терену која је збунила домаћина и на крају довела до двоцифрене предности (20:9) на два и по минута до краја четвртине.
Са 11 поена вишка Партизан је отишао на паузу (27:16), а она се после велике борбе и растрчавања домаћег тима у другом кварталу вратила након контранапада који је реализовао Зек Ледеј за 33:22.
Две тројке су вратиле у игру Хувентуд, одбрана Партизана је морала да жртвује и фаулове како би спречила лаке поене, али је до њих ипак дошло после чега је Биргандер смањио на шест разлике.
Публика у дворани је скочила на ноге пошто је Пантеру досуђен неспортски прекршај, после изгубљене лопте, разлика је додатно смањена, али Партизан није доживео већу штету, пре свега захваљујући добром скоку.
Али, не под својим обручем!
Биргандер је готово закуцао на два и по минута до краја полувремена, смањио заостатак на три поена, а затим је Рибас лагано поентирао и вратио дуел на егал – 38:37.
Минут одмора Обрадовића није уродио плодом, Вилис је погодио за предност Хувентуда, а потом је трком од коша до коша подигао разлику, за невероватну серију шпанске екипе до које се дошло, пре свега, френетичном одбраном на ивици фаула.
До краја полувремена Партизан је успео да врати предност, од само пола коша, 42:41.
„Осам изгубљених лопти у другој четвртини“, апострофирао је тренер Жељко Обрадовић на полувремену.
Сјајно је Партизан отворио друго полувреме, тројком Дангубића, потом и одбраном Смаилагића, али је све упропастио Мадар лошом организацијом напада која је као резултат донела и трећи прекршај Куруца.
Као тачка на лошу секвенцу стигао је и фаул Загорца на шуту за три поена, али је срећом Пол погодио само једно слободно бацање после чега је Партизан кошевима Ледеја и Мадара вратио пет поена предности – све док Рибас није убацио нову тројку, што је праћено фаулом у нападу Смаилагића.
Партизан јесте сачувао предност у први мах, али је затим заборавио Вилиса на линији за три поена, потом и Басаса и Хувентуд је стигао на 53:49.
Ледеј, који ниједном није отишао на клупу, утишао је публику закуцавањем, на уласку у другу половину треће деонице Партизан је већ испунио бонус док ривал није направио ниједан прекршај.
Фаул и техничка грешка за Ледеја нису били довољно добар разлог да Обрадовић одлучи да одмори играча који није пропустио ни секунд утакмице, уследили су жестоки протести црно-белих кошаркаша, најпре због недосуђеног намерног прекршаја, а потом и због наводне „мртве лопте“, иако је она била у рукама Мура.
Техничка је свирана и на другој страни – Ледеј је поново бљеснуо и погодио три поена, смањио разлику на пет, али је лоша вест била да је Куруц направио четврти прекршај и то за слободна бацања.
Десет поена разлике Хувентуд је стекао на минут до краја треће деонице, а потом је дошло до сукоба на терену јер су играчи шпанског тима прешли све границе, а судије то нису желеле да санкционишу.
Пауза је трајала минутима, судије су разговарале са тренерима и објашњавале ситуацију и затим досудиле неспортске грешке Дангубићу и Бускетсу, а техничке су добили Ледеј и Вивес.
Предуга трећа деоница је завршена прекршајем над Пантером у шуту за три поена, али су судије поништиле одлуку и резултат је пред последњи квартал био 69:59 за домаћу екипу.
Настављено је у истом ритму, домаћи су тукли, погађали, Партизан је покушавао да сустигне разлику, смањио је на седам поена после три минута игре, али је Пол тројком вратио ствари на старо.
Новом тројком Хувентуд је отишао на 13 поена разлике, што је био последњи знак да Обрадовић реагује – и десила се промена, две тројке су вратиле Партизан у живот, али је Вивес са две тројке готово ставио тачку на дуел, на три минута до краја Шпанци су имали 12 поена вишка.
На 15 разлике подигао је Вентура, што је значило и дефинитиван крај нада Партизана у велики преокрет.
Најефикаснији у екипи Партизана био је Кевин Пантер са 19 поена, Матијас Лесор је додао 18, а Зек Ледеј 15, а на другој страни Дерек Вилис је имао 19, Пау Рибас 15, а Брендон Пол 13.