Сенегал - Sputnik Србија

Мане од трагичара до хероја, Салах у сузама – Сенегал је шампион Африке!

Репрезентација Сенегала освојила је Афрички куп нација, победом у финалу над Египтом после бољег извођења пенала – 4:2. У регуларних 90 минута, као и после два продужетка није било голова, а херој је био ас Ливерпула који је постигао одлучујући погодак са беле тачке. Сенегал је после три учешчћа у финалима КАН стигао до првог трофеја.
Иначе, Садио Мане је у седмом минуту промашио пенал, али је на крају прешао пут од трагичара до хероја, док је његов клупски колега и пријатељ Мохамед Салах завршио у сузама, баш као и маестрални голман Габал који је добио признање за играча утакмице.
Ипак, слаба је то утеха јер је његов Египат остао без трофеја.
Велико финале Афричког купа нација на стадиону Олембе у Камеруну почело је неочекивано отворено, а Абделмонем је скривио једанаестерац у четвртом минуту због жестоког старта на Салију Сисом.
Ману Габал је показао класу, одбранио је ударац звезди Ливерпула и сачувао је свој тим од раног вођства.
Да је Мане којим случајем погодио мету, финале КАН вероватно би било узбудљивије и отворено, овако су се оба тима определила за стрпљиву игру, без превише ризика.
Претили су на обе стране, Салах, Мане, Дијенг и остали, али су голмани Менди и Габал били маестрални међу стативама и мреже су упорно мировале.
С обзиром на то да после регуларних 90 минута меча у Камеруну није било победника, приступило се продужетцима. Два пута по 15 минута фудбала, после којих такође нико није успео да постигне погодак.
Уследили су пенали, у којима је је Египат у два наврата био непрецизан, што је било довољно да Мане добије прилику да се искупи за онај рано промашени једанаестерац из седмог минута.
Узео је лопту и без превише размишљања се дао у трк, распалио је свом снагом по лопти и она је заршила иза леђа Габала, што је Сенегалу донело титулу првака Африке.
Награду за најбољег играча турнира добио је Садио Мане, Винсен Абубакар из Камеруна је добио Златну копачку која се додељује најбољем стрелцу, док је за најбољег голмана изабран Едуар Менди из Челсија, који је постао шампион са његовим Сенегалом.
Утакмицу финала КАН могли сте уживо да пратите уз Спутњик спорт.
Сенегал је до великог финала стигао преко Буркине Фасо коју је победио резултатом 3:1, док су „Фараони“ минималним резултатом елиминисали Камерун.
Душан Влаховић - Sputnik Србија, 1920, 06.02.2022
Деби из снова – Влаховићу довољно 13 минута за гол у дресу Јувентуса /видео/
Тринити Родман - Sputnik Србија, 1920, 06.02.2022
Цео свет зна њеног оца – сада је време да упозна и Тринити
Португалија футсал - Sputnik Србија, 1920, 06.02.2022
Португалци краљеви преокрета – губили 2:0, па нокаутирали Русе!
22:44 06.02.2022
4:2 – Манееее! Гол за победу, Сенегал је првак Африке!
Сенегал почиње серију!
Салах је победио у бацању новчића и одлучио да Сенегал шутира први!
22:33 06.02.2022
Ускоро ће почети пенал лутрија у Камеруну
Фудбалери два тима узели су предах, а ускоро ће приступити извођењу пенала.
22:29 06.02.2022
120' – Пенали одлучују победника КАН!
Завршен је и други продужетак и чак 120 минута фудбала без голова. Пенали ће одлучити ко ће бити нови шампион Африке.
22:27 06.02.2022
118' – Истакао се и Менди
Невероватни су голмани у финалу Афричког купа нација. После Габалија и Менди је на другој страни маестрално интервенисао.
22:24 06.02.2022
115' – Бомба Дијенга
Намерачио се Дијенг да постигне гол, али Габали је вечерас несавладив.
22:16 06.02.2022
106' – Почео је други продужетак
Настављен је финални сусрет КАН у којем Сенегал и Египат ни после 105 минута нису пронашли пут до мреже.
22:11 06.02.2022
105' – Крај првог продужетка
Ни после 105 минута фудбала на стадиону Олембе нема голова.
22:07 06.02.2022
100' – Поново брани голман Египта
Апсолутни херој досадашњег финала је голман Египта Габал који брани повређен. Има проблема с бутним мишићем, али и не помишља да напусти игру.
22:01 06.02.2022
95' – Салах у офсајду
Јурио је Калиду Кулибали Салаха који је био у опасној зони, али је судија подигао заставицу.
21:57 06.02.2022
91' – Почео је први продужетак
На самом старту продужетка, Абу Габал успео је да заустави ударац Дијенга левом ногом.
21:54 06.02.2022
93' – Крај регуларних 90, идемо у продужетке!
Убили су фудбал Египат и Сенегал, није било голова. Уследиће два продужетка по 15 минута.
21:49 06.02.2022
90' – Још три минута
Судија је показао да ће се играти још 180 секунди, у случају да остане 0:0 играће се два пута по 15 минута продужетка. Ако ни тада не буде победника, приступиће се извођењу једанаестераца.
21:48 06.02.2022
90' – Нова шанса за Хамдија
Зизо и Хамди се одлично разумеју на терену и практично могу "везаних очију" да се пронађу. Ипак, Кулибали је у одсудном тренутку успео да засмета Хамдију да не угрози гол Сенегала.
21:43 06.02.2022
85' – Дијенгов волеј далеко преко гола
Покушао је нападач Сенегала, али је његов ударац отишао далеко изнад пречке Габаловог гола.
21:39 06.02.2022
80' – Абу Габал има проблема с мишићем
Голман Египта који је одбранио пенал Манеу поново се пожалио на повреду бутног мишића, која га је већ мучила на овом турниру. Тренутно му се указује лекарска помоћ. Резервни голман Соби већ је спреман да уђе у игру.
21:38 06.02.2022
79' – Судија помиловао Фатија
Мане је сјајно промешао одбрану Египта, уследио је старт Фатија који већ има жути картон, а главни судија му је прогледао кроз прсте.
21:34 06.02.2022
77' – Египат пропустио колосалну прилику
Трезеге је центрирао са леве стране, а Хамди је са пет метара лопту главом послао поред гола. Страшна прилика за Египат.
21:28 06.02.2022
69' – Шанса за Египат
Мохамед Абделмонем је главом шутирао високо преко гола из изгледне позиције.