Тадић заблистао у Лисабону, Матић покренуо успавани Јунајтед! /видео/

© AP Photo / Armando FrancaДушан Тадић
Душан Тадић - Sputnik Србија, 1920, 23.02.2022
Душан Тадић, капитен репрезентације Србије, постигао је гол и учествовао код још једног у ремију Ајакса против Бенфике (2:2) у гостима у оквиру прве утакмице осмине финала Лиге шампиона, док је Немања Матић имао сјајну ролу у нерешеном резултату Манчестер јунајтеда у Мадриду против Атлетика (1:1).
Први гол вечери пао је у Мадриду, леви бек Атлетика Ренан Лоди је упутио бриљантан центаршут са левог бока, Жоао Феликс се ушуњао у последњу линију одбране Јунајтеда, био је бржи од Харија Мегвајера и главом је закуцао лопту у мрежу.
Вреди истаћи, Јунајтед је у првих десете минута имао теренску иницијативу, више времена лопту у поседу, али није успео да створи ниједну шансу за шут.
За то време, Бенфика и Ајакс су одмеравали снаге, по један шут са обе стране, чисто да не буде без дешавања, али је било јасно да су екипе опрезне и да не желе да „јурну“ у напад.
Баш у моменту када је Александар Митровић оборио рекорд по броју голова у једној сезони енглеског Чемпионшипа, капитен репрезентације Србије је затресао мрежу у Лисабону.
Душан Тадић је у 18. минуту дуела постигао свој десети погодак у Лиги шампиона за Ајакс и донело велико славље гостима.
Радост је, међутим, трајала свега осам минута, Себастијан Але, нападач Ајакса, нашао се у незгодној ситуацији и затресао је сопствену мрежу.
Али, свега три минута касније се исправио и донео нову предност Ајаксу, сјајном реакцијом после одбијене лопте коју је са левог бока послао Тадић.
Док је Бенфика покушавала да се врати у дуел, Ајакс је имао прилику преко Едсона Алвареса који је затресао леву стативу, а Атлетико је претио јаловом Манчестеру и у 45. минуту Шиме Врсаљко је погодио пречку после ударца главом, са свега неколико метара од гола, после још једног бриљантног центаршута Лодија и лоше реакције одбране гостију.
У 15 минута наставка мреже су мировале, Стефан Савић, некадашњи фудбалер Партизана, сада ведета Атлетика, „ставио је у џеп“ Кристијана Роналда, док је у другом мечу Бенфика јалово нападала и дозвољавала Ајаксу да мирно чува предност.
Тренер Јунајтеда Ралф Рангник је у 66. минуту на терен послао Немању Матића уместо индиспонираног Пола Погбе, а минут касније у Лисабону Бенфика је тражила пенал – судија Славко Винчић није насео на притиске.
Тражили су пенал и фудбалери Ајакса, али су већ у следећем нападу примили гол – Роман Јеремчук је десет минута по уласку на терен затресао мрежу Холанђана и изједначио на 2:2.
Огромну прилику за гол Јунајтед је имао у 78. минуту, Фред је успео да изнуди прекршај Анхела Корее, иако се чинило да се ради о ремпловању, Роналдо је преузео одговорност, иако има лош проценат успешности из прекида и само га је погоршао – лопту је послао високо преко гола.
Ипак у 80. минуту стигло се до изједначења, млади Ентони Еланга је успео да побегне одбрани Атлетика, добије одличну лопту од Бруна Фернандеша и потом је елегантно пласирао лопту поред Јана Облака.
Вреди истаћи, од уласка Матића, Јунајтед је добио организацију игре, бивши репрезентативац Србије је из последње линије дириговао нападачким акцијама и тиме омогућио Фреду да се помери у напред, што се испоставило као добитна комбинација јер је управо Бразилац започео акцију код гола.
Велику шансу за домаће имао је Антоан Гризман, у 86. минуту је, десетак минута по уласку на терен, дивно шутирао искоса са десне стране, левом ногом, али је погодио пречку поред већ савладаног Давида де Хее.