Василије Мицић - Sputnik Србија

Мицић тројком у последњој секунди донео финале у Београду!

Кошаркаши Анадолу Ефеса пласирали су се у финале завршног турнира Евролиге победом над Олимпијакосом у драматичној полуфиналној утакмици резултатом 77:74 у београдској Арени, уз одличну партију српског репрезентативца Василија Мицића који је погодио тројку за победу у последњој секунди!
Спутњик и РТ - цензура  - Sputnik Србија
ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Због учесталих хакерских напада и ометања сајта Спутњик Србија и наших канала на Фејсбуку и Јутјубу, све вести пратите и на каналу Спутњик Србија на Телеграму и преко мобилне апликације која ради неометано, а коју можете преузети са овог линка, а видео садржај на платформи „Одиси“ (odysee.com), као и на платформи „Рамбл“ (rumble.com).

Утакмицу су обележили бројни преокрети, фестивал тројки у трећој деоници, али и велики број фаулова у финалном кварталу, из кога су на крају као победници изашли грчки кошаркаши, ношени подршком више од 10.000 својих присталица!
Мицић је решио утакмицу тројком у последњој секунди, акцијом коју је нацртао тренер Ергин Атаман.
Мицић је завршио утакмицу са 15 поена, девет асистенција и шест скокова, најефикаснији у победничком тиму био је Шејн Ларкин са 21 поеном, док је спектакуларни Илајџа Брајант, као резервни играч, уписао 16 поена.
На другој страни Шакил Мекисик је имао 12 поена, Тајлер Дорси, Хасан Мартин и Костас Слукас су убацили по 11, Костас Папаниколау је остао на десет, а Мустафа Фол, сјајан у првом полувремену, на седам поена и пет скокова.
Видело се од почетка да нас очекује веома занимљив меч, тек у шестом минуту Ефес је успео да пробије прву линију одбране Олимпијакоса и то после минута одмора који је затражио Ергин Атаман.
Прва половина уводне деонице је протекла у доминацији грчке екипе, лако је пуцала дефанзива ривала, а у свему се истакао Мустафа Фол, сјајним реакцијама под обручем Ефеса, како за поене, тако и за асистенције и фаулове.
За то време, Василије Мицић се мучио, Костас Папаниколау је играо одличну одбрану, шутеви нису били добри, али ни организација напада, међутим све се променило у финишу четвртине и серијом 11:0 турска екипа је стигла до вођства од 18:14.
Низом поена је узвратио Олимпијакос, 7:0 за повратак предности и 21:18 после прве деонице.
Сецкање игре фауловима је обележило уводне минуте друге четвртине, Олимпијакос се боље снашао у таквом ритму и чувао предност, а Ефес са Илајџом Брајантом уместо Мицића на терену није успевао да пронађе пут до обруча – рекет је био пун, а шутеви из далека лоши.
На крилима Шејна Ларкина и Тибора Плајса Ефес се вратио у егал, али је веома брзо Олимпијакос стекао четири поена вишка после лоше реакције америчког плејмејкера, што је навело Атамана да позове тим на консултације.
Ларкин је одговорио тројком, Хасан Мартин је наставио да буде активан у одсуству Фола и одржавао је вођство Олимпијакоса јер ни за њега Плајс није имао решење у одбрани, а одличну ролу уписао је и Шакил Мекисик.
Тек у 18. минуту утакмице Мицић је убацио прву тројку, смањио је разлику на два поена, али је Олимпијакос поново нашао начин да одбије налет ривала и задржи предност од два поседа, толико значајну у овом дуелу.
Ипак, она се истопила, Брајант Данстон и Мицић су са пет поена преокренули, али је Мекисик лаким поготком вратио разлику за 43:42 после две четвртине, веома занимљиве кошарке у Београду.
Ефес је преокренуо тројком Брајанта, десетим поеном без промашаја, Мицић је био половичан са пенала, а тројку је убацио Џон Синглтон за четири поена предности Ефеса што је навело Јоргоса Барцокаса да затражи минут одмора.
Две тројке феноменалног Брајанта донеле су девет поена предности Ефесу на половини треће деонице, турски тим је стигао и до двоцифрене предности, Тајлер Дорси је то умањио, али је Мицић поништио тројку и вратио на 62:51.
Дух одбрани Олимпијакоса вратио је Костас Папаниколау блокадом над Мицићем, спречивши наставак велике серије, то је валоризовао Саша Везенков тројком, али је уследио кош Данстона за мирних осам поена разлике.
Из дефанзиве су следили поени, али је Мицић сјајном асистенцијом за Плајса спречио повратак ривала, све док Дорси није убацио тројку у последњој секунди за 66:63.
У пуном ритму стартовала је последња деоница, одбране су биле одличне на обе стране, све док Ларкин није преузео ствари у своје руке и вратио предност Ефесу на пет поена после три минута игре.
Вреди истаћи улогу играча Ефеса Криса Синглтона који је имао бриљантну секвенцу на обе стране паркета, најпре је украо лопту, а потом силовито закуцао једном руком из контранапада, али је драма достигла врхунац пошто је са леђа фаулирао Мекисика за намеран прекршај који није тако окарактерисан.
У хаотичној игри наставило се и до половине последњег квартала, много грешака на обе стране, а закључак свега била је пета лична грешка за Данстона, центра Ефеса који је завршио дуел са 12 поена при вођству своје екипе од 71:70.
Низови фаулова су утицали на ритам играча, низали су се и промашаји, а потпуно ван ритма био је Мицић који је промашио два слободна бацања на два минута до краја, док је Ларкин затим био прецизан само једном за 74:70.
У последњем минуту Олимпијакос је преко Слукаса и Мартина успео да изједначи (74:74), на свега нешто мање од 20 секунди до краја меча, што је навело Атамана да затражи минут одмора и нацрта последњу акцију.
Мицић је чекао до шест секунди пре краја, кренуо је у напад и погодио спектакуларну тројку за победу и пласман у финале!
Остале су још две десетинке, Олимпијакос је покушао, али није било довољно времена за потенцијално чудо.
19:50 19.05.2022
40’ – Мицић за победу!
Тројка за победу у последњим секундама, 77:74!
19:43 19.05.2022
40’ – Нерешено!
Хасан Мартин за 74:74!
19:42 19.05.2022
40’ – Промашај!
Бриљантна асистенција Мицића није валоризована, Моерман је промашио отворену тројку!
19:41 19.05.2022
39’ – Слукас миран!
Два погођена пенала, Ефес води 74:72!
19:40 19.05.2022
39’ – Ларкин половичан!
Само једно погођено слободно бацање, Ефес води 74:70!
19:38 19.05.2022
38’ – Мицић несигуран!
Промашио је оба пенала! Ефес води 73:70.
19:34 19.05.2022
37’ – Плајс сигуран
Два слободна бацања, Ефес води 73:70.
19:32 19.05.2022
36’ – Фаулови, фаулови...
Кошарка готово да се не игра.
Ефес води 71:70.
19:31 19.05.2022
36’ – Данстон је напољу!
Пета лична грешка за центра Ефеса!
19:29 19.05.2022
35’ – Затишје пред буру
Умирила се публика док је Данстон шутирао слободна бацања – Ефес води 71:69.
19:25 19.05.2022
34’ – Мекисик!
Имамо драму, 70:69 за Ефес!
34’ – Нема неспортске!
Синглтон је фаулирао Мекисика у контранападу, али није био последњи у одбрани и зато је досуђен само обичан прекршај.
Ефес води 70:67.
19:22 19.05.2022
33’ – Жестока борба!
Пенали, изгубљене лопте, слободна бацања и – погодак Ларкина!
Ефес води 70:65.
19:20 19.05.2022
31’ – Синглтон!
Дорси је био усамљен у контранападу, али је Синглтон стигао ривала и натерао га на изгубљену лопту, а затим је закуцао на другој страни!
19:16 19.05.2022
Фестивал тројки!
30’ – Дорсииииии!
Каква тројка у последњој секунди – 66:63!
19:15 19.05.2022
30’ – Магија Мицића!
Каква асистенција за Плајса!
Ефес води 66:60!
19:12 19.05.2022
28’ – Везенков!
Нова тројка, Ефес и даље води 62:56.
19:10 19.05.2022
27’ – Папаниколау „поништио“ Мицића