Никола Миротић - Sputnik Србија

Реал преокретом поништио бриљантног Миротића – за финале у Београду!

Кошаркаши Реал Мадрида успели су да направе велики преокрет, савладају вечитог ривала Барселону и пласирају се у финале завршног турнира Евролиге у Београду, резултатом 86:83, упркос сјајној игри Николе Миротића који је имао 26 поена и 12 скокова.
Реал је цео меч одиграо без Најџела Вилијамс-Госа који се повредио у првом минуту, имао је у трећој деоници и 11 поена заостатка, али је у последњи квартал ушао са предношћу коју је сачувао у драматичној завршници.
За титулу шампиона Европе Реал ће играти против браниоца титуле Анадолу Ефеса, у суботу у 19.00 у београдској Арени.
Миротић је обележио утакмицу са 26 поена и 12 скокова, Николас Лапровитола је имао 17, Брендон Дејвис 15, а на другој страни феноменалан је био Фабијен Козер са 18 поена, колико је имао и Герсон Јабуселе, док је искусни Серхио Љуљ меч окончао са 15 поена.
Утакмица је стартовала фуриозно, Герсон Јабуселе је почео као „лажна петица“ и убацио је две тројке, а потом наставио да бриљира и укупно уписао десет поена.
Реал је одлично нападао одбрану Барселоне, водио је, али је минут одмора донео освежење каталонској екипи која је серијом 7:0, после тројке Николе Миротића преокренула резултат на 15:14.
До краја четвртине екипе су успеле да стигну до изједначења на 19:19. а потпуни хаос је настао у другој деоници, Реал је стигао до пет поена предности, али су очајним нападима играчи мадридског клуба вратили ривала у игру.
Нарочито после чудног прекршаја и три пенала за Јонаса Јокубаитиса у четвртом минуту после чега је резултат смањен на само посед заостатка – 27:25.
Брендон Дејвис је бруталним закуцавањем донео изједначење, а затим је Барселона повела, док се хаос настављао, како са изгубљеним лоптама, тако и са проблемима за судије које су морале да већају у неколико наврата.
Када се кошарка вратила у први план Барселона је преузела конце, Миротић и Николас Лапровитола су креирали предност од шест поена што је био знак за Пабла Ласа да затражи минут одмора.
Одговора није било, Миротић је опет погодио и повисио на 41:33, уследио је нови кош за серију од 9:0 и двоцифрену предност, а после 20 одиграних минута Барса је водила са 45:34.
Тешко су екипе стизале до поена на старту треће деонице, судије су поново биле главни актери, а Алберто Абалде је све прекинуо са седам узастопних поена, међутим одбрана Реала није била добра и Барса је преко Миротића вратила +11 на половини четвртине.
Мадриђани су реаговали у дефанзиви, Барселона је изгубила ритам и дозволила је ривалу да се врати на свега четири поена заостатка, а после нове тројке Јабуселеа Реал је имао посед мањка у односу на каталонску екипу.
Тројка Серхија Љуља је донела потпуни преокрет, Реал је у финишу треће деонице повео са 58:56, а после коша Фабијена Козера било је 60:56.
Барселона је кренула у јурњаву за резултатом, Љуљ се за то време разиграо и покренуо екипу која је проналазила начине да пробије агресивну одбрану ривала и чак повећа предност са претходне паузе.
Миротићева тројка на пет минута до краја је дала ритам Барселони, потом и погођена слободна бацања, али је ритам прекинуо Јабуселе, новом спектакуларном тројком из дриблинга за 73:66, на шта је одговор имао Лапровитола са два далекометна шута.
Изједначење је стигло на два минута до краја, Дејвис је промашио два слободна бацања, после жестоких протеста клупе Реала према судијама, а Миротић је био сјајан на скоку и из одбојке је поравнао на 75:75.
Минут одмора је деловао одлично на Козера који је постигао пет поена у низу, уследила је серија од четири поена Барселоне, али је из комплетног хаоса на терену екипа Реала профитирала и повела са 82:79 у последњем минуту, захваљујући блокади Поарјеа и офанзивном скоку Дека.
У финишу Барселона није успела да направи нови преокрет, а остаје знак питања да ли је Миротић био фаулиран при последњем шуту.
Меч сте могли да пратите уз Спутњик.
23:02 19.05.2022
40’ – Крај! Победа Реала!
Јабуселе је унео драму промашеним слободним бацањем, али Миротић потом није успео да погоди шут са више од пола терена.
Коначан резултат 86:83 за финале!
22:55 19.05.2022
40’ – Егзум!
Поправио је свој промашај за 84:83 и одмах је фаулирао Љуља.
40’ – Пенал завршница!
Миротић је фаулирао Хангу који је реализовао два пенала – 84:81 за Реал, 15 секунди до краја!
22:53 19.05.2022
40’ – Абринес!
Само за два поена, 82:81 за Реал на 16 секунди до краја!
22:51 19.05.2022
40’ – Љуљ!
Офанзивни скок Дека, лопта за Љуља и кош – 82:79 за Реал!
22:50 19.05.2022
40’ – Блокада!
Поарје је блокирао Лапровитолу на обручу, Реал и даље води!
22:48 19.05.2022
39’ – Повратак Барсе!
Серија 4:0 и поен заостатка – 80:79!
22:46 19.05.2022
39’ – Козер!
Пет узастопних поена, Реал води 80:75!
22:44 19.05.2022
38’ – Миротић!
Изједначење после скока у нападу – 75:75!
22:43 19.05.2022
38’ – Бес због судија!
Две одлуке су засметале клупи Реала, тражили су додатна појашњења.
22:41 19.05.2022
38’ – Лапровитола!
Две тројке, Барса се враћа на 75:73.
22:39 19.05.2022
36’ – Јабуселе!
Тројка из дриблинга за 73:66!
22:35 19.05.2022
35’ – Миротић!
Тројка за умањење разлике на 68:64.
22:31 19.05.2022
33’ – Реал има ритам!
Барселона тешко брани, а још теже долази до поена. Добра вест за њене играче је да је Реал испунио бонус фаулова, Дејвис је смањио на 64:59.
22:29 19.05.2022
32’ – Барса мора да измисли нешто!
То су била слободна бацања за Миротића, смањио је заостатак на 62:58.
22:24 19.05.2022
Преокрет!
30’ – Козер!
Реал води после треће деонице са 60:56!
22:21 19.05.2022
29’ – Води Реал!
Љуљ за преокрет – 58:56 за Реал!
22:20 19.05.2022
29’ – Паметни Козер
Сјајно је Француз сачекао да изнуди прекршај и са слободних бацања готово донео до егала – 56:55 за Барсу.
22:18 19.05.2022