Када је Лесор у плус фази

© Фото : АБА лига/Драгана СтјепановићМатијас Лесор
Матијас Лесор - Sputnik Србија, 1920, 04.06.2022
После победе кошаркаша Партизана над Црвеном звездом у четвртом мечу финалa АБА лиге може се издвојити више појединаца, али учинак Матијаса Лесора и његових 17 поена у првом полувремену заслужују светла рефлектора. Када је Француз у „плус“ фази, онда игра на нивоу најбољег центра Еврокупа за којег је био проглашен прошле сезоне.
На четири минута и 18 секунди пре краја прве четвртине Црвена звезда је водила са 22:14. Ништа није указивало на то да ће Партизан до краја полувремена да убаци 68 поена.
Душко Вујошевићје истакао Радета Загорца као једног од весника преокрета, а управо у споменутом минуту у игру је ушао и Матијас Лесор.
Уследила су његова четири поена са линије за слободна бацања, затим полагање, па слободно бацање, па нова два поена уз фаул, па асистенција, па дефанзивни скок и све то до краја прве деонице када је Партизан већ преокренуо и повео са 30:25.
У другој деоници опет иста прича - кош, па још један, па још један уз фаул, па блокада и ето Партизана на 20 разлике. У серији је погађао, стигао до 17 поена и преломио утакмицу. До краја су саиграчи имали задатак само да приведу меч крају иако је било да се игра још две и по деонице. Лесор је свој посао завршио.
Меч је привео крају са 21 минутом на паркету, 19 поена, шутирао је 7/8 за два и 5/5 са линије пенала што је знала да му буде бољка ове сезоне. Свему је додао пет скокова и чак три асистенције.
Знао је Лесор ове сезоне да варира са учинком и то прилично. Чињеница да је на прошлој утакмици убацио два поена, а на последњој 19 говори сасвим довољно сама за себе. У другој утакмици финала меч је завршио са 18 поена, а први дуел са девет.
Али, када је у позитивној фази, противницима заиста није лако. Лесор има велику физичку снагу и тешко га је чувати. То је показао и у дресу Монака прошле сезоне када се домогао титуле најбољег центра Еврокупа као и трофеја у овом такмичењу.
То не може да уради било ко.
Била је то сјајна утакмица. Било је тешко на почетку, посебно да не размишљамо о свему што се дешава около. Фокусирали смо се на утакмицу, на оно што можемо да контролишемо, одиграли смо одличан меч. Сви су били укључени. Могли смо на крају да мало и ротирамо и дамо неким момцима шансу да одморе. Све је то добро за нас због утакмице у понедељак. Спремни смо да остваримо још ту једну победу“, рекао је Лесор после меча.
Лесор ове сезоне у АБА лиги просечно постиже 10,2 поена и томе додаје 5,5 скокова и 1,6 асистенцију.
Било како било, Лесор ће праву шансу за доказивање имати у понедељак у мајсторици финала Јадранске лиге, а Француз ће додатну мотивацију моћи да пронађе у томе да је и сам носио дрес Црвене звезде пре него што је дошао међу црно-беле.
Има нас 12, сви смо спремни да играмо, не знам да ли ће бити идентична утакмица, никада нисам видео две идентичне утакмице, знам да ћемо се поново борити и дати све од себе“, казао је Лесор.
Партизан и Звезда иду у мајсторицу финала. Само још да видимо да ли ће Партизан рачунати на Лесора у „плус“ или „минус“ фази.