Куцнуо је час за Луку

© AP Photo / Darko VojinovicЛука Јовић на утакмици Србија Русија у Београду
Лука Јовић на утакмици Србија Русија у Београду - Sputnik Србија, 1920, 09.06.2022
Фудбалери Србије одиграће у четвртак увече од 20.45 трећу утакмицу у седам дана у Лиги нација, а сва је прилика да ће против Швеђана селектор Драган Стојковић Пикси од првог минута шансу пружити Луки Јовићу.
Половичан учинак имају Пиксијеви Орлови на старту нове сезоне Лиге нација. Уводни и неочекивани пораз од Норвешке на Маракани (0:1), затим убедљива победа над Словенијом (4:1) на истом стадиону.
Сада је на ред за само седам дана стигла и трећа утакмица и гостовање у Шведској, где ће селектор поново због умора и суспензија бити приморан да тумба састав.
Александар Митровић, најбољи стрелац у историји националног тима, има картоне и због тога ће пропустити двобој са Шведском, те ће то бити идеална прилика да Лука Јовић од првог минута покаже да Србија може да се ослони на њега када је потребно.
Заборављени нападач Реал Мадрида ушао је у игру против Словеније и успео да се упише у стрелце, што је после меча поручио да је и те како значило за његово самопоуздање.
„Јако пуно ми значи гол против Словеније. У последњих шест месеци нисам имао прилику пуно да игра. Јако сам захвалан селектору што добијам шансу. Мислим да сам данас постигао погодак и да сам се борио за екипу. Стварно је јако је тешко када не играте толико често. Мислим да ће из сваке утакмице бити све боље и боље и наравно ја ћу увек дати 100 одсто за тим, да остваримо што бољи резултат“, рекао је после Словеније Лука Јовић.
С друге стране, Митровић направио гест који Србија мора да памти – велики је и кад не игра да пружи подршку екипи, те ће се ставити на располагање селектору за наредни меч који у недељу Орлови играју у Љубљани против Словеније.
Када је састав Србије у питању, тешко је погодити свих 11 јер умор пре свега "кроји" састав Пиксију. Наравно, није убитачан и згуснут распоред проблем само Србије, идентична је ситуацијља и са Швеђанима који ће бити ослабљени због повреда, умора и картона.
Неће бити Милошевића, Крафта, Кулушевског, Линделефа, под знаком питања је и ровити Исах, као и Форсберг, али то Драгана Стојковића не занима.
„Не занима ме превише на које играче Швеђани не могу да рачунају. Гледам искључиво на свој тим и фокусирам се на оно што ми можемо да урадимо. Наравно да имамо информације и упознати смо са детаљима о стилу игре домаћег тима, али нас ништа од тога не оптерећује. Ко може да игра играће, ко не може неће и идемо даље. Страховит напор за играче је овај убитачан ритам од четири утакмице у десет дана. Није лако освежити репрезентативце. Ротације нису никакви експерименти, већ одлуке које имају логику. То је уједно и шанса са играче са мањом минутажом да покажу да су спремни за игру и да су део тима“, поручио је Пикси.
Гол Србије против Норвешке бранио је Вања Милинковић-Савић, против Словеније је између статива био Предраг Рајковић, па се очекује да би после дуже времена шансу требало да добије Марко Дмитровић из Севиље.
Ипак, ко зна, можда Пикси опет врати Вању међу стативе... Што се тиче последње линије, навикао је селектор Србију да игра са три позади и два вингбека.
Како је Никола Миленковић одиграо свих 180 минута, велика је вероватноћа да ће га селектор одморити и да ће уместо њега „ускочити“ Милош Вељковић, који је био стартер против Норвежана, али је због лакше повреде одмарао против Словеније.
У срцу одбране место би могао да заузме Матија Настасић који се досад није скидао, већ је против Словеније дебитовао Машовић, а лево је играо Стефан Митровић.
Страхиња Павловић Србија - Sputnik Србија, 1920, 05.06.2022
Нема страха код Страхиње – када Европа посумња у њега, ту су Пикси и Србија
Управо би лево могао да се нађе Страхиња Павловић који је „купио" навијаче Србије маестралним издањем у поразу од Холанда и другова. Неуморно је шпартао напред-назад и показао је због чега му селектор Стојковић слепо верује.
Двојица офанзивних бекова, практично крилних бекова требало би да буду Дарко Лазовић и Филип Костић. Одморио је ас Ајнтрахта против Словеније, баш као и Лазовић. Ристић и Радоњић су поделили по полувреме против Словенаца на левој страни, док је Живковић дејствовао по десној страни уместо Лазовића.
Како је био више него солидан и ту би требало оставити простора да Лазовић и Живковић поделе по полувреме.
Задњи везни по свој прилици требало би да буде Немања Гудељ који је одморио против „змајчека“, а друштво у вези требало би да му прави Саша Лукић који је заменио Сергеја Милинковић-Савића у претходном мечу.
СМС је досад одиграо обе утакмице као стартер, те би било сасвим логично да га Пикси одмори против Шведске, а прилику вреба Филип Ђуричић којег нема још од октобра и меча са Луксембургом.
Повреда је по свему судећи прошлост за офанзивца Сасуола, па је велика вероватноћа да ће се нађи на терену, док је десетка резервисана за капитена и човека који не зна за умор - Душана Тадића.
И као што је већ поменуто, Лука Јовић би требало да предводи напад Србије против Шведске у Солни.
Наравно, када је Пикси у питању увек треба оставити простора за маневар, јер какав је био као играч, такав је и као селектор - непредвидив!
Белгија фудбал - Sputnik Србија, 1920, 09.06.2022
Левандовски је требало да зна – не игра се са „ђаволима“
Драган Стојковић Пикси пред утакмицу са Португалијом - Sputnik Србија, 1920, 08.06.2022
Пикси пред Швеђане: Ротације у тиму нису никакви експерименти