Србија у финалу, нек се спреми Америка

© AFP 2023 / Андреј ИсаковићСрбија против Аустралије
Србија против Аустралије - Sputnik Србија
Кошаркашка репрезентација Србије пласирала се рано јутрос у финале Олимпијског турнира у Рио де Жанеиру пошто је победила репрезентацију Аустралије резултатом 87:61.
Србија, Хрватска - Sputnik Србија
Србија победила Хрватску, по традицији!

Стрепели су поједини навијачи Србије претходних дана ишчекујући утакмицу са Аустралијом у полуфиналу Олимпијских игара. Кошаркаши и стручни штаб очигледно нису!

Једина екипа која нас је у досадашњем току Олимпијских игара победила са знатнијом разликом (95:80) ништа није могла да уради и спречи пораз.

Да је тактика пред утакмицу била одлично спремљена показао је фуриозан почетак Србије и у нападу и у одбрани. Утакмица практично није ни била почела, а на семафору је већ писало 8:0 за Србију.

​Капитен Милош Теодосић предводио је напад шутевима са дистанце, а у одбрани цела екипа је била непрелазна, о чему сведочи и података да је екипа Аустралије у првом полувремену постигла свега 14 поена. На одмор се отишло са 21 поеном разлике за Србију (35:14).

Покушала је Аустралија да убрза игру у другом полувремену, али Србија је имала одговор. Дугим нападима наши играчи су трошили време, а још битније, велики део тих напада завршавао се акцијама из уџбеника или индивидуалним потезима, наравно са одличном реализацијом.

​Стефан Марковић и Милан Мачван другу утакмицу заредом у потпуности су оправдали указано поверење селектора Александра Ђорђевића. Чврстом игром у одбрани, на шта су нас одавно обојица навикли, али и ефикасном игром у нападу, показали су зашто су се нашли на списку 12 путника у Рио.

​Аустралијанцима није помогло ни то што су у трећој четвртини дали седам поена више него у целом првом полувремену, Србија је тај период добила са 31:24 (резултат на крају треће четвртине 66:38).

Уз очајан шут Аустралије за три поена, на почетку четврте четвртине било је јасно да „кенгури“ не могу да се надају чуду. Уследили су сјајни потези, асистенције и кошеви репрезентативаца Србије, а све је крунисано новим маестралним закуцавањем Мирослава Радуљице на асистенцију Теодосића.

​Рутински су „орлови“ одиграли последњу деоницу, ниједном не дозволивши Аустралији да спусти разлику испод 20 поена, а у једном тренутку она је износила и читавих 30 поена.

Утакмица је на крају завршена резултатом 87:61, чиме су српски кошаркаши заказали финале и нов дуел са америчким Дрим тимом, који је у другој утакмици полуфинала победио Шпанију резултатом 82:76.

​Седма медаља за Србију на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру је ту, само је питање којег ће она сјаја бити на крају. Надамо се, верујемо, желимо да буде златна! Утакмица у групи са Американцима је показала да наши кошаркаши то могу!