После два продужетка, у правој драми, Шпанија прескочила „кенгуре“ за велико финале (фото, видео)

© Фото : fiba.basketball Шпански репрезентативац Серхио Љуљ на мечу против Аустралије
 Шпански репрезентативац Серхио Љуљ на мечу против Аустралије - Sputnik Србија
Репрезентација Шпаније је у драматичном мечу који је отишао у два продужетка успела да победи Аустралију резултатом 95-88. Шпанија у финалу чека победника утакмице између Француске и Аргентине, док „кенгурима“ остаје борба за бронзу против пораженог из тог меча.

Фантастичну утакмицу за Шпанце одиграо је Марк Гасол, који је постигао 33 поена, уз шест скокова и четири асистенције.

Дабл-дабл учинак имао је Рики Рубио, који је дао 19 поена и поделио 12 асистенција, уз седам скокова, а битну ролу одиграо је и Серхио Љуљ (17 поена), који је погађао тројке у кључним моментима утакмице.

У екипи Аустралије поново је, као и у мечу истих ривала за бронзу на Олимпијским играма у Рију, најбољи био Пети Милс, који је на паркету провео 45 минута и постигао 34 поена.

Дабл-дабл учинак имао је Ник Кеј, са 16 поена и 11 скокова, а двоцифрен је био и Ендру Богут, са 12 поена и девет скокова.

​Недостајали су „кенгурима“ поени Џоа Инглса, који их је постигао само четири, али је ухватио 10 скоковао и поделио седам асистенција.

4/8
Шпански репрезентативац Руди Фернандез на мечу против Аустралије - Sputnik Србија
5/8
Коби Брајант на полуфиналној утакмици између Шпаније и Аустралије - Sputnik Србија
6/8
Селектор шпанске репрезентације Серђо Скариоло на мечу против Аустралије - Sputnik Србија
8/8

​Шпанија сада има шансу да се прикључи САД, Југославији, СССР-у и Бразилу као тек пета држава која је успела да освоји више од једне титуле првака света.

Што се тиче Аустралије, већ пласманом у полуфинале она је постигла свој најбољи резултат на светским првенствима, пошто су претходно били пети 1982. и 1994. Ипак, „кенгури“ ће бити изузетно мотивисани да у недељу обезбеде бронзу, пошто им та медаља претходно измакла на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру.

„Била је ово изузетна кошаркашка утакмица. Веома сам поносан на свој тим. Наравно, пораз тешко пада, али Шпанија такође има сјајну екипу и одиграла је добро. Сада морамо да пронађемо начин да у наредна 24 сата овај меч оставимо иза себе и да са истим интензитетом и жељом истрчимо на паркет и у недељу. Мислим да ће нам искуство из Рија помоћи да у борбу за медаљу уђемо гладни победе“, рекао је на конференцији за новинаре селектор репрезентације Аустралије Андреј Леманис.

У победничком табору, селектор Шпаније Серђо Скариоло осврнуо се на ривалитет који тиња између ове две екипе.

„Занимљив се ривалитет родио између ова два тима. Ми смо, срећом, двапут однели победу. Али оба пута је било изузетно близу, што говори и о квалитету противника“, изјавио је Скариоло.

Италијан је имао и речи хвале за своје изабранике.

„У кључним моментима утакмице, доносили су добре одлуке. Срце и борбеност су показивали током свих 50 минута. Али на крају четврте четвртине и у продужецима почели су да доносе добре одлуке, и честитам им на томе што су задржали хладну главу кад је било најпотребније“.