Читањем са усана је утврђено – није било расизма /фото/

© AP Photo / Michel SpinglerМуктар Диакаби, фудбалер Валенсије
Муктар Диакаби, фудбалер Валенсије - Sputnik Србија, 1920, 09.04.2021
Не постоје докази који би доказали да се фудбалер Кадиса Хуан Кала користио расистичким речником према Валенсијином Муктару Диjакабију, закључила је истрага Ла Лиге.

Наводни инцидент догодио су тридесетом минуту утакмице ова два тима, када се Диjакаби сударио са Калом док је екипа Кадиса изводила слободан ударац у казнени простор гостију.

Француски дефанзивац био је видно изнервиран и након вербалног окршаја у који су морали да се укључе играчи обе екипе како не би дошло до ескалације, додељен му је жути картон због неспортског понашања.

Потом су фудбалери Валенсије демонстративно напустили терен у знак протеста због наводних увреда на расној основи које је фудбалер Кадиса упутио играчу гостујућег тима.

Након паузе у трајању од 25 минута, утакмица је настављена и завршена у корист домаћина- 2:1.

У судијском извештају о инциденту наведено је да наводно злостављање није чуо ниједан члан судијског тима.

Надлежни из Ла Лиге такође су анализирали аудио-визуелни материјал доступан са утакмице, и уз ангажовање стручњака за читање са усана нису пронашли доказе о наводном расистичком речнику Кале.

Фудбалски клуб Валенсија одговорила је на налазе Ла Лиге рекавши да „то што нису пронађени докази не значи да се ствар није догодила“.

„Клуб ни на који начин није променио мишљење о ономе што се догодило током утакмице, настављамо са својом пуном подршком Диакабију“.

„Неопходно је наставити са сарадњом са Ла Лигом, институцијама и остатком клуба како би се осигурало да се ове врсте расистичких инцидената више никада не понове“, закључили су из Валенсије.