Несинхронизовани Орлови /видео/

© Sputnik / Петар ТадићКошаркаши Србије
Кошаркаши Србије - Sputnik Србија, 1920, 30.06.2021
„Три дана смо заједно, имали смо само један тренинг, не може да се очекује да играмо одмах синхронизовано“, рекао је Василије Мицић после победе Србије на старту квалификација за Олимпијске игре. Орлови су се мучили 35 минута, али су у завршници успели да сломе отпор Доминиканске Републике и славе резултатом 94:76.
Српски кошаркаши нису бриљирали у дуелу са карипском државом, што је донекле и очекивано када се узме у обзир да су се носиоци екипе прикључили пре неколико дана.
Такође, нико не очекује од изабраника Игора Кокошкова да буду на врхунцу форме месец дана пре почетка Олимпијских игара, а не би ни ваљало да буде тако јер је циљ да се „пик“ достигне баш када крене највеће планетарно спортско такмичење.
„Мислим да смо мало изгорели у жељи да што пре победимо. Оно што је добро да имамо доста играча који знају да се игра до краја. Ова утакмица је била прави пример тога. Заслужено смо победили“, рекао је плејмејкер репрезентације Василије Мицић.
„Мислим да је свако одиграо колико је било потребно да се добије утакмица, идемо из утакмице у утакмицу, немамо времена, није изговор, то мора да се прихвати и да се иде даље“, додао је МВП Евролиге.
Већ на старту дуела могло је да се види да Доминиканци нису дошли са белим заставицама, те су преко Лиза и Куеваса држали прикључак.
Играло се у брзом ритму, погађали су се отворени шутеви, а руку на срце наши противници имали су их доста и користили су сваку шансу коју би добили.
У другој четвртини српски кошаркаши изгледали су несинхронизовано, али то није био највећи проблем. Недостајала је препознатљива енергија, те је Доминиканска Република имала велики број офанзивних скокова после којих су постизали поене.
Када се погледа статистика, српски кошаркаши предњаче у свим категоријама осим у две – офанзивни скок и поени након истих.
На крају се то изнивелисало, те су Доминиканци имали свега један скок више у нападу од Србије (14/13). Међутим, број поена после офанзивних скокова дебело је на страни карипске државе – 20:12.
У свим осталим категоријама српски играчи су доминирали, имали су више поена из контранапада, после изгбљених лопти, више поена у рекету, од играча с клупе...
Али, очигледно је да дефанзивни скок није функционисао и то је нешто што ће чета Игора Кокошкова морати да исправи јер ће озбиљнији противници то боље кажњавати.
Утакмица је преломљена у четвртој четвртини, али и у трећој је могло да се види да је дошло до промене у игри. Српски играчи стали су у зону, збунили су противника и много бољом енергијом кренули су да ломе отпор.
Игор Кокошков после утакмице није желео много да анализира утакмицу јер, како каже, најважнија је победа.
„Као што смо и очекивали, тешка утакмица. Они су веома брзи, играју опуштено, спонтано, користе целу ширину терена. Нисмо им парирали у брзини, знали смо да ће одбрана један на један бити кључна. Добро смо ушли у утакмицу, али нисмо имали довољну дисциплину, што им је дало самопоуздање. Али, треба да будемо срећни и задовољни, без обзира на присутна имена тешко је окупити тим, имамо играче који су се прикључили пре три дана. Није лако играти на оваквом нивоу, али тако је, како је. Кључно је било што су воља и сналажљивост пресудили у финишу, било је много грешака, али је важно да смо остварили победу“, рекао је Кокошков.
На питање да ли је за његов тим добро што је на старту квалификационог турнира имао тако тешку утакмицу, Кокошков је одговорио:
„Нас ова утакмица није изненадила. Знали смо да су екипа која игра спонтано, са много енергије, али ова утакмица мора већ да буде у прошлости и не бих је превише анализирао. Била је онаква какву смо очекивали, нису нас изненадили“.
И, овде би требало и ми да се зауставимо јер већ у среду следи утакмица са незгодним Филипинцима који ће такође покушати на сличан начин да играју као Доминиканска Република.
„Слична екипа Доминикани, доста ниски бекови, доста брзо играју, доста играча и не знамо, биће непредвидиво првих 10 минута, на нама је да нађемо начин да победимо у 40 минута“, казао је Мицић.
View this post on Instagram

A post shared by Uncle Screw (@uncle.screw)

Утакмица између Србије и Филипина игра се у среду у 20.15, а само победник турнира обезбедиће пласман на Олимпијске игре које се играју од 23. јула до 8. августа.
У другој групи нема Сенегала због прусуства короне у екипи, а ту су још Италија и Порторико, те ће Србија у полуфиналу играти са једном од поменуте две репрезентације.
Полуфинале и финале на програму је у суботу и недељу.
Србија јача од туче, судија и „рафала“ са Доминикане у Београду!
Поручила нам је да „верујемо да је Српкиња“ – ако тада, случајно, нисмо, сада морамо! /фото, видео/