Јефтин пораз Србије: 15 минута сјајне игре, недовољно за Бразил (фото)

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаТијаго Силва и Нејмар прослављају гол против Србије
Тијаго Силва и Нејмар прослављају гол против Србије - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Е групе Србија – Бразил. Стадион „Спартак“ у Москви.

Србија није успела. Руска бајка је завршена часним, али јефтиним поразом од „кариока“. После „опипавања“ снага на почетку, када је Бразил држао лопту, а Србија створила неколико прилика за шут, уследио је један пас у бразилском стилу преко линије одбране, на који је сјајно реаговао Паулињо, и лобовао немоћног Стојковића. Довољно да на полувреме Бразилци оду са предношћу од 1-0. У наставку је Србија морала да нападне, да појури гол. Од 60 минута су јурнули ка голу „кариока“. Неколико одличних акција, и са леве и са десне стране. Упућено је пет шутева ка голу и просто је невероватно како неки од њих није завршио у мрежи голмана Алисона. А онда, по старом неписаном правилу, после пропуштених шанси следи казна. И то у тренутку највеће доминације Србије, Тијаго Силва после корнера постиже гол главом са прве стативе. За велико славље Бразила и распршивање свих нада Србије. Покушали смо, не баш са јасном визијом, али било је борбе, било је жеље… Али јефтини голови, као и много пута раније, као и неискоришћене шансе које се морају погодити, коштале су Србију бољег резултата у овом мечу.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

83' Нејмар преко гола са 11 метара о земљу.

75' Улази Андрија Живковић уместо Љајића.

71' Филипе Луис из далека шутира, али Стојковић одлично брани.

71' Митровић добија жути картон.

68' ГОЛ! Тијаго Силва главом са петерца.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаТијаго Силва постиже гол против репрезентације Србије
Тијаго Силва постиже гол против репрезентације Србије - Sputnik Србија
Тијаго Силва постиже гол против репрезентације Србије

65' Одличан центаршут Рукавине, Митровић највиши у скоку, али Алисон сигуран.

Србија напада у налетима, три везане шансе, две Митровића и једна Сергеја Милинковића Савића. Бразил је имао среће што је резултат на семафору остао непромењен!

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаМитровић у једној од добрих прилика пред голом Алисона.
Митровић у једној од добрих прилика пред голом Алисона. - Sputnik Србија
Митровић у једној од добрих прилика пред голом Алисона.

57' Стојковић одлично брани шут Нејмара из шеснаестерца.

53' Србија је повукла добар напад, имали су ситуацију 4 на 3, али се Љајић спетљао на врху шеснаестерца и прилика је пропала.

48' Жути картон за Немању Матића. Уколико се наша репрезентација пласира у осмину финала, Матић ће пропустити ту утакмицу.

46' Почиње друго полувреме.

Изашла је Србија да се надиграва. То је оно шта се видело. Измешао је Крстајић карте. Није то изгледало лоше на терену, али јефтин гол је примљен, после одличне комбинације Бразила, сјајне реакције Паулиња. Бразил напада на индивидуални квалитет појединаца, што се и очекивало, Србија мора још жустрије у напад. Било је неколико полушанси пред голом Алисона, али то је било све.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

45' Нејмар после комбинације са Филипеом покушава одлично са 17 метара искоса, тик преко гола.

36' ГОЛ! Паулињо је лобовао Стојковића после сјајног додавања Кутиња.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаТренутак када Паулињо постиже гол
Тренутак када Паулињо постиже гол - Sputnik Србија
Тренутак када Паулињо постиже гол

34' Митровић покушава преко главе из шеснаестерца, али преко гола.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаМитровић покушава преко главе да постигне гол
Митровић покушава преко главе да постигне гол - Sputnik Србија
Митровић покушава преко главе да постигне гол

33' Адем Љајић је први играч који добија жути картон на овој утакмици.

29' Жезус у фантастичној прилици, дрибла Вељковића, али га је сачекао Миленковић и изблокирао његов ударац

25' После много среће и гужве у шеснаестерцу, Нејмар долази до простора за шут, то ради одлично, али још боља рефлексна реакција Стојковића!

© REUTERS / Carlos Barria / Уђи у базу фотографијаСтојковић брани шут Нејмара
Стојковић брани шут Нејмара - Sputnik Србија
Стојковић брани шут Нејмара

15' Корнер за Србију, избацују то Бразилци, у наставку поново напад за Србију.

12' Коларов одлично убацује лопту у шеснаестерац из велике даљине, голман боксује.

10' Филипе Луис улази уместо повређеног Марсела.

8' Марсело ће морати да напусти игру због повреде.

На трибинама стадиона „Спартак“ у Москви налази се и руски премијер Дмитриј Медведев.

4' Опасан напад Бразила, Стојковић брани, на крају судија показује офсајд.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаСтојковић брани шут Кутињу
Стојковић брани шут Кутињу - Sputnik Србија
Стојковић брани шут Кутињу

1' Почиње утакмица трећег кола групе Е између Србије и Бразила.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Србије
Екипа Србије - Sputnik Србија
Екипа Србије
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Бразила
Екипа Бразила  - Sputnik Србија
Екипа Бразила
© Sputnik / Виталий Белоусов / Уђи у базу фотографијаПочетак утакмице Србија - Бразил
Почетак утакмице Србија - Бразил - Sputnik Србија
Почетак утакмице Србија - Бразил

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Дуел између Србије и Бразила је свакако утакмица дана и он ће одредити расплет у групи Е. Пред овај меч, Бразил је у много повољнијем положају, јер „кариоке“ чак и са нерешеним резултатом у овој утакмици иду међу 16 најбољих. Са друге стране, Србији одговара само победа за пласман у наредну рунду. Додуше, Србија може да буде друга и ако Швајцарска изгуби од Костарике, али то је већ у домену теорије.

© Sputnik / Nenad JurišićНавијчи Србије на Црвеном тргу са нестрпљењем чекају утакмицу са Бразилом
Навијчи Србије на Црвеном тргу са нестрпљењем чекају утакмицу са Бразилом - Sputnik Србија
Навијчи Србије на Црвеном тргу са нестрпљењем чекају утакмицу са Бразилом
Славље српских фудбалера - Sputnik Србија
Тренутак за историју: Нека буде што бити не може!

Репрезентација Бразила је веома лоше почела овај мундијал. У првој утакмици су Бразилци одиграли 1-1 са Швајцарцима, а игру достојну свог имена и реномеа приказали су само у првом полувремену. Против Костарике су се такође мучили до самог краја меча, показали велику неефикасност и низ слабости и победили тек у судијској надокнади када су, због пада концентрације Костариканаца, дали два гола. Данас им одговара и бод за пласман даље, али нисмо баш сигурни да „кариоке“ умеју да калкулишу и играју на нерешено. Зато смо мишљења да ће од почетка кренути офанзивно и по победу, а да ли ће то бити довољно и колико ће подсећати на утакмице са Швајцарском и Костариком, остаје да видимо.

Селектор Тите већ има кадровске проблеме. Повређени су Данило и Д. Коста, па се у овом дуелу могу очекивати Фагнер, Фернандињо или Ренато Августо. У сваком случају, ако Бразил у овој утакмици не одигра знатно боље него у мечевима против Швајцарске и Костарике, пролаз даље за „кариоке“ је веома упитан.

Фудбалски тренер Љубиша Тумбаковић - Sputnik Србија
Тумбаковић из Русије за Спутњик пред Бразил: Србија има лепу шансу, Бразилци нису убедљиви

Репрезентација Србије је прилично добро почела Мундијал утакмицом против Костарике коју је могла да добије и много убедљивије од 1-0. Међутим, већ у другој утакмици у којој су могли да овере пласман у осмину финала и пре последњег кола, „орлови“ су се оклизнули против неугодне Швајцарске. О утакмици у којој је било свега — од судијских грешака, преко политичких порука и провокација, до лоше игре српске репрезентације, све је досад речено, па нећемо о томе.

Главно је да Србија вечерас мора да заигра офанзивно и крене на победу ако жели пласман међу 16 најбољих. Колико то може бити успешно а колико јој се може осветити, сазнаћемо убрзо. У репрезентацији Србије се очекује само једна промена — уместо Костића би, као и на мечу против Костарике, могао да заигра Љајић.

Ко год да изађе на терен од играча, Бразил је велики фаворит на овом мечу. Он ће диктирати темпо, држати лопту у свом поседу, покушавати много чешће, стварати шансе… Просто, то је екипа која не уме да игра другачије. Али није непобедив. Швајцарци су показали како им се може супроставити и без таквих појединаца у тиму. Србија ће отварати контре, Ивановић и Тадић умеју да повуку добро напред. На средини ће Матић морати да буде сигуран у предаји лопте и да покуша да отвара што више простора бочним играчима. Оно што је кључно за наду Србије јесте да не прими гол у раној фази утакмице. Костарика је такође показала колико је могуће намучити Бразил, када постане нервозан. Ако се утакмица буде ломила до 70. минута, Србија има чему да се нада. Пораз није нешто чега се треба плашити, али јурити победу прави је изазов, а за оно шта победа носи треба се и ваља помучити.

Последњи меч ове две репрезентације су одиграле 2014. године. У пријатељској утакмици славио је Бразил са 1-0.

Наду да би Србија могла да помрси рачун Бразилцима показао је и Жозе Морињо, који нашим репрезентативцима даје шансе због „луде, емотивне жице“:

Поруку пред одсудну битку орловима је послао и Бора Чорба.

Стартних 11

СРБИЈА:

​БРАЗИЛ:

Стадион „Спартак“, на коме ће се играти овај меч, стадион је на ком мечеве игра клуб Спартак. И клуб и стадион име су добили по гладијатору Спартаку, који је предводио устанак у Риму између 73. и 71. године пре н. е. Дизајн је замишљен тако да фасада подсећа на верижњачу која се састоји од мноштва црвених и белих ромбова — у бојама грба московског клуба „Спартак“. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.360 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо вам водич кроз Москву, руску престоницу и центар збивања Светског првенства у фудбалу 2018.