Неустрашива Костарика само до бода, срећне „сајџије“ иду даље (фото)

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаРепрезентативци Костарике прослављају гол против Швајцарске
Репрезентативци Костарике прослављају гол против Швајцарске - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица трећег кола Е групе Швајцарска — Костарика. Стадион „Нижњи Новгород“ у Нижњем Новгороду.

Не постоји можда часнији опроштај са овог првенства од овог који нам је приредила Костарика. Од првог тренутка није их занимало то што им бодови не доносе ништа. Што преко пута себе имају екипу која није изгубила двадесет и нешто мечева у низу, што је 6. на листи ФИФА… Занимали су их бодови, надигравање и голови. Ниједног тренутка током меча нису посустали. И када су стварали шансе, па из контре примили гол. Наставили су да ређају прилике и успели да постигну гол. Јурили су други, јурили победу. Борили се на сваком делу терена. И опет је севнула брза контра Швајцараца, и опет минус на семафору, и опет нема предаје. Повукли су напред као да играју велико финале. То им се брзо исплатило, донело једанаестерац из кога је Руиз успео да изједначи на 2:2. За високо подигнуте руке увис. За подигнуте главе и могућност да свима погледају у очи. Браво за Костарику. А Швајцарцима честитке што играју своју игру, што немају много „клизања“ у игри, што су дисциплиновани и што знају шта желе.

КРАЈ УТАКМИЦЕ

90'+ ГОЛ! Брајан Руиз погађа из пенала, након што је лопта прво ударила пречку, па голмана Зомера у леђа.

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаБрајан Руиз постиже гол из пенала за изједначење Костарике на мечу против Швајцарске
Брајан Руиз постиже гол из пенала за изједначење Костарике на мечу против Швајцарске - Sputnik Србија

90'+ ПЕНАЛ ЗА КОСТАРИКУ! РУИЗ ЋЕ ШУТИРАТИ! Оборен је један играч у шеснаестерцу Швајцарске.

89' Судија након ВАР-а пресуђује да је прекршају у шеснаестерцу претходио офсајд једног играча Костарике.

© Sputnik / Александр Кряжев / Уђи у базу фотографијаОдлука ВАР система о пеналу за Костарику
Одлука ВАР система о пеналу за Костарику - Sputnik Србија
Одлука ВАР система о пеналу за Костарику

ВАР ОДЛУЧУЈЕ О ПЕНАЛУ ЗА КОСТАРИКУ!

88' ГОЛ! Јосип Дрмић из волеја матира голмана.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаЈосип Дрмић и Денис Закарија радују се након гола у мечу против Костарике
Јосип Дрмић и Денис Закарија радују се након гола у мечу против Костарике - Sputnik Србија
Јосип Дрмић и Денис Закарија радују се након гола у мечу против Костарике

77' Велика прилика за Швајцарце. Јосип Дрмић је налетео главом након центаршута, лопта погађа оквир гола.

Костарика се не задовољава нерешеним резултатом, наставља да напада и диктира темпо.

56' ГОЛ! Костарика коначно реализује једну од бројних шанси после корнера. Вастон је био стрелац.

© REUTERS / Lucy NicholsonВастон постиже гол за изједначење
Вастон постиже гол за изједначење  - Sputnik Србија
Вастон постиже гол за изједначење

53' Нова шанса Костарике, Овиједо је шутирао са 7-8 метара искоса, преко гола.

49' Покушај Швајцараца из велике далине, одлази преко гола. Родригез је шутирао.

48' У наставку меча Костарика поново прва долази до шансе. Солидан покушај Кембела са 8-9 метара, али шут одлази поред гола.

46' Почиње друго полувреме.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА

31' ГОЛ! Швајцарска води! Џемаили је стрелац!

30' Кембел добија жути картон.

© Sputnik / WC2018-NNO-remotes / Уђи у базу фотографијаДетаљ са утакмице Швајцарска - Костарика
Детаљ са утакмице Швајцарска - Костарика - Sputnik Србија
Детаљ са утакмице Швајцарска - Костарика

Костарика игра фантастично од почетка меча. Као и сви аутсајдери пре ње, кренула је на победу, без обзира на то што јој бодови не значе ништа. То само може да радује навијаче у Србији. Засад срећа и голман Зомер чувају Швајцарце.

20' Поново Колиндрес са ивице шеснаестерца, одличан шут у доњи десни угао, али Зомер то одлично брани.

Костарика веома опасна на почетку утакимце, голман Швајцарске спасава своје саиграче.

10' Колиндрес погађа пречку са ивице шеснаестерца!

7' Гамбоа снажно са ивице шеснаестерца, али голман то сјајно брани.

6' Борхес главом са 11 метара од гола, погађа стативу.

1' Почиње утакмица трећег кола групе Е између Србије и Бразила.

© REUTERS / Carlos BarriaПочетак меча Швајцарска - Костарика
Почетак меча Швајцарска - Костарика - Sputnik Србија
Почетак меча Швајцарска - Костарика

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Меч Швајцарске и Костарике нема толики значај као утакмица између друге две селекције у овој групи, али би победа Швајцарцима могла да донесе прво место у групи. Костарика је, са два пораза, већ отписана и нема никаквих шанси за пролазак даље, па ће играти само за престиж и част, али и први постигнути гол на овом шампионату.

Разочарани репрезентативци Србије после пораза од Швајцарске - Sputnik Србија
2:1 Два гола и две провокације Шаћирија и Џаке за преокрет Швајцараца (фото)

Швајцарци су у прва два кола остварили жељене резултате — нерешено са Бразилом и победу над Србијом, тако да им сада остаје само да доврше посао против, условно речено, најслабијег противника у групи. Међутим, неће то бити нимало лако, с обзиром на то да се Костарика у оба меча показала као веома чврста екипа. Швајцарској у овом мечу одговара сваки резултат. „Сајџије“ чак могу и да га изгубе, јер ако Бразил победи Србију — Швајцарска ће као друга ићи даље. Ипак, чисто сумњамо да ће Петковићев тим ићи на такав сценарио, штавише, верујемо да ће напасти Костарику.

Што се поставе тиче, тешко да ће селектор Швајцарске ишта мењати, осим, можда, центарфора, па би тако уместо Сеферовића од првог минута могао да заигра Гаврановић.

Славље играча Бразила после победе над Костариком - Sputnik Србија
Храбра Костарика и пресрећни Бразил у 90'+, Кутињо и Нејмар за 2:0 (фото)

Костарика је поразом од Бразила изгубила све шансе да се нађе у другом кругу, па ће против Швајцарске играти за престиж и први постигнути гол на Мундијалу. А ако је то прексиноћ могао Мароко против Шпаније, иако се налазио у сличној ситуацији, не треба сумњати ни да ће Костарика одиграти утакмицу макар на нивоу прве две. Иначе, може се рећи да екипа из Средње Америке није надиграна ни у једној од прве две утакмице, па треба очекивати нешто слично и вечерас. А време је можда и да им срећа, која им је окренула леђа против Бразила, данас надокнади, иако је за њих овај меч резултатски потпуно небитан. Оскар Рамирез вероватно неће мењати ништа, ни што се поставе ни што се тактике тиче.

Овде сви већ виде рутинску победу Швајцарске, која јесте боља екипа, али далеко од тога да само треба да се појави на терену и да ће се бодови сами уписати. Швајцарска је екипа која је 6. на ранг-листи ФИФА, и ту није случајно. Има 25 мечева без пораза, што је за свако поштовање. Али ни Костарика није случајно на првенству света. Намучили су „тикоси“ Србију, а још више Бразил. Играју изузетно борбено, брзо. Умеју и те како да изненаде из даљине, а и да зачарају своју мрежу. Навас брани у животној форми и може бити ноћна мора за „сајџије“. Добра страна Швајцараца је њихово стрпљење, и што не губе живце ни када им не иде. Видели смо то и против Србије. Али били су и они на тапету због орлова својих играча. Морао је да реагује и савез, да се оглашава. Питање је у којој ће атмосфери дочекати меч и колико ће остати фокусирани на терен. Костарика свакако жели бодове. Таквим екипама не значи много што немају шанси за пролаз. Видели смо већ нешто слично од Перуанца и Мароканаца. Биће то свакако један узбудљив меч.

Последњи меч ове две селекције су одиграле 2010. године. У пријатељској утакмици, Костарика је славила са 1-0.

Стадион „Нижњи Новгород“, на коме се игра овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу. Овде ће бити одржане утакмице у групама, утакмица осмине финала и четвртфинала. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.331 гледалац, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Нижњи Новгород, престоницу Поволжја, град мистичне прошлости и спортске будућности.