Модрић умало трагичар, Субашић спасао и њега и Хрватску, Шмајхел недовољан Данцима (фото)

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаХерој Хрватске Субашић на леђима саиграча
Херој Хрватске Субашић на леђима саиграча - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Хрватска 1 — 1 Данска (пенали 3 — 2). Стадион „Нижњи Новгород“ у Нижњем Новгороду.

Нису Хрвати данас играли како знају. Нису показали много од свог раскошног талента. Лука Модрић није одиграо на нивоу једног од најбољих везних играча данашњице. Али Хрватска ће играти у четвртфиналу са домаћином Русијом. То је оно што ће се памтити и то је оно што је „ватренима“ најбитније.

Имао је Модрић прилику да реши све дилеме у 115. минуту, из пенала. Имао је, али као и цела екипа Хрватске на овом мечу, као да се уплашио победе, пролаза даље, који Хрвати нису остварили пуних 20 година. Шутирао је Лука, али Шмајхел је израстао у хероја Данске, ухвативши живу лопту.

Већ тад је било јасно — чекамо пенале. А тамо опет на голу Шмајхел. Брани први пенал, нова крв и снага су убризгане свим саиграчима, али то исто ради на другој страни фантастични Субашић. Обојица су хероји своји репрезентација. Обојица су одбранила по три пенала, само што је један више Субашић скинуо у серији.

© REUTERS / Carlos BarriaДва хероја својих репрезентација — тужни Каспер Шмајхел и пресрећни Данијел Субашић
Два хероја својих репрезентација — тужни Каспер Шмајхел и пресрећни Данијел Субашић - Sputnik Србија

Колико год да је чуда на голу чинио Шмајхел, већа чуда су правили играчи Данске са својим лошим шутевима у пенал-завршници. Три велика промашаја, од којих је највећи Јоргенсенов, за елиминацију. За крај наде. За крај првенства. За велико славље Хрвата. И после свега, после храбријих шутева, храбријег приступа на рулету званом пенали, мора се рећи — сасвим заслужено.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаВ центре: вратарь Даниел Субашич (Хорватия) радуется победе в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Хорватии и Дании.
Саиграчи носе голмана Данијела Субашића на раменима након победе на пенале над Данском у осмини финала - Sputnik Србија
1/9
© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Хорватии радуются победе своей команды в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Хорватии и Дании.
Хрватски навијачи прослављају победу над Данском - Sputnik Србија
2/9
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаЛука Модрич (Хорватия) с детьми после матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Хорватии и Дании.
Лука Модрић прославља победу над Данцима са својом децом - Sputnik Србија
3/9
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаХрвати прослављају победу над Данском
Хрвати прослављају победу над Данском - Sputnik Србија
4/9
Хрвати прослављају победу над Данском
© Sputnik / Михаил Корытов / Уђи у базу фотографијаВратарь Даниел Субашич (Хорватия) в серии послематчевых пенальти в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Хорватии и Дании.
Голман Хрватске Данијел Субашић брани у пенал-серији у утакмици осмине финала Хрватска - Данска - Sputnik Србија
5/9
© Sputnik / Максим Блинов / Уђи у базу фотографијаШмајхел брани једанаестрац Пиварићу
Каспер Шмајхел брани пенал Модрићу
© REUTERS / Max RossiИграчи Данске - последње припреме пред проудужетке.
Играчи Данске - последње припреме пред проудужетке. - Sputnik Србија
8/9
Играчи Данске - последње припреме пред проудужетке.
© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаВратарь Даниел Субашич (Хорватия) пропускает гол в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Хорватии и Дании.
9/9

ПЕНАЛИ Хрватска 3 — 2 Данска (резултат у регуларном току утакмице 1  1)

* Хрватска: Бадељ ПРОМАШАЈ 0 — 0

КРАЈ ДРУГОГ ПРОДУЖЕТКА! ГЛЕДАЋЕМО ПЕНАЛЕ!

116' ШМАЈХЕЛ ХВАТА ЖИВУ ЛОПТУ МОДРИЋУ! Лука Модрић шутирао је са 11 метара, јако, полулево, али Шмајхел је то сјајно прочитао и одбранио.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаКаспер Шмајхел брани пенал Модрићу

116' Модрић против Шмајхела са беле тачке

113' ПЕНАЛ ЗА ХРВАТСКУ И ЖУТИ КАРТОН ЗА ДАНСКУ! Ребић је сам истрчао са тридесет метара испред гола Шмајхела, Ребић га пролази, али шут на празан гол спречава уклизавањем Јоргенсен.

108' Нова измена за Хрватску: излази Манџукић, уместо њега на терену је Бадељ.

106' Последња измена у екипи Данске: Систо је на терену уместо Брајтвајта.

106' Почело је друго полувреме.

Играчи Хрватске као да већ дуго желе пенале, па да на тај начин обезбеде пролаз и утакмицу са Русијом. Малтене су били без напада на гол противника цео продужетак, до самог краја, када су имали солидну прилику преко Крамарића, али Шмајхел је избацио у корнер. Данци су имали неколико добрих шанси преко веома расположеног Шенеа, али такође нису имали среће да савладају Субашића.

КРАЈ ПРВОГ ПРОДУЖЕТКА

105'+ Притисак Хрвата на крају првог продужетка.

105' Нови корнер за Хрватску. Поново Модрић, али поново одбрана Данске сигурна.

104' Шмајхел избацује лопту у корнер после једног озбиљнијег напада Хрватске.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаГолман Данске Каспер Шмајхел на мечу осмине финала против Хрватске
Голман Данске Каспер Шмајхел на мечу осмине финала против Хрватске - Sputnik Србија
Голман Данске Каспер Шмајхел на мечу осмине финала против Хрватске

99' Шене је снажно шутирао са ивице шеснаестерца, али је лопта отишла далеко поред гола.

98' Измена и у екипи Данске: улази Крон Дели уместо Деланеја.

97' Измена у екипи Хрватске: Крамарић уместо Перишића.

95' Прва велика шанса за Данску у продужетку, одличан продор по десној страни, али центаршут завршава на десној стативи, где није било никог да је закачи. У наставку акције, покушај центаршута на петерац Субашића, али Кнудсена је изблокирао Ловрен. Од свега само корнер.

91' Почео је први продужетак.

Ни Хрватска ни Данска никада нису играле продужетке на светским првенствима.

Друго полувреме одиграно је у знатно нижем ритму него што се очекивало. Хрватска није нападала како уме, док су Данци успевали да нападну из неколико добрих акција, највише преко Полсена и Ериксена, али или Субашић или непрецизни Данци су „кривци“ што нису поново повели. Хрвати су у наставку највише претили преко расположеног Ракитића и Перишића, док је Модрић, посебно у нападу, одиграо доста слабију утакмицу. Гледамо продужетке, а ако се овако настави, вероватно и пенале.

КРАЈ РЕГУЛАРНОГ ДЕЛА УТАКМИЦЕ Резултат после 90 минута Хрватска 1 — 1 Данска

90'+ Корнер за репрезентацију Данске, Субашић боксује, Брајтвајте из прве на одбијену лопту гађа празан гол, али непрецизан.

90'+ Ракитић из даљине, снажно, али лопта пролази поред гола.

90' Кнудсен убацује лопту из аута дубоко у шеснаестерац, али његови саиграчи не долазе до лопте.

86' Солидан покушај из полуволеја за Данце.

Када су у питању међусобни сусрети Хрватске и Данске, резултат је нерешен  оба тима имају по две победе и реми на пет претходних утакмица. Последњи меч одигран је 2004. у Копенхагену, а Хрватска је тада славила 2:1 головима Томислава Шокоте и Ивице Олића (који је сада помоћник тренера Златка Далића) и Ебеа Санда.

84' Шанса за Перишића из шеснаестерца, лопта ипак преко гола.

83' Указује се помоћ повређеном Ковачићу.

Ближи се крај регуларног дела утакмице, и тек сад се Хрватска буди. Две акције за само два минута су одиграли „ватрени“, из којих су покушали Модрић и Ребић. Да ли су то Хрвати ипак решени да дођу до победе у регуларних 90 минута?

72' Полсен и Јоргенсен комбинују у шеснаестерцу Хрватске, на крају шут право у голмана Субашића.

71' Измена и у репрезентацији Хрватске: улази Ковачић уместо Брозовића.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаЛука Модрић није на нивоу на ком је био прва три меча. Мораће да запне до краја утакмица ако мисли да своју екипу погура до четвртфинала
Лука Модрић није на нивоу на ком је био прва три меча. Мораће да запне до краја утакмица ако мисли да своју екипу погура до четвртфинала - Sputnik Србија

66' Измена у редовима Данске: Улази Јоргенсен, излази Корнелијус.

Хрватска је по први пут везала три победе на СП, будући да је добила све мечеве у групи.

50' Данци су имали једну солидну акцију кроз средину, отворили на левом крилу Брајтвајта, који центрира, али у петерцу Субашић лако хвата тај „балон“.

Данска је последњи пут играла други круг такмичења 2002. У једином наредном учешћу на СП 2010. су Данци испали у првој рунди, са једном победом и два пораза.

46' Прва измена на утакмици, улази Шене уместо Кристенсена.

46' Почело је друго полувреме.

После потпуно лудог почетка и два гола на обе стране, већ у 4. минуту, гледали смо мирнији део утакмице. Видели смо неколико одличних акција Ракитића, чије је шутеве јако добро скидао одлични Шмајхел на голу. На другој страни, Данци без јасно организованих напада, али су имали неколико солидних ситуација, у којима су могли опет да изненада голмана Субашића. Најближи је био је Ериксон, који је погодио саме рашље хрватског гола.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Хрватска 1 — 1 Данска

44' Шут Ракитића ка голу са 16 метара, али Шмајхел то хвата без проблема.

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаГолман репрезентације Данске Каспер Шмајхел
Голман репрезентације Данске Каспер Шмајхел - Sputnik Србија
Голман репрезентације Данске Каспер Шмајхел

42' Умало гол Ериксена. Шутирао је са ивице шеснаестерца десно и погодио оквир гола у супротном углу голмана Субашића.

38' Слободан ударац за Хрватску код аут линије у линији шеснаестерца. Модрић јако добро центрира, Ловрен највиши у скоку, али не успева да затресе мрежу. Лопта пролази метар поред стативе.

29' У једној акцији Хрватска је имала три шута ка голу. Прво је Ракитић добро шутирао а Шмајхел одбио лопту, потом још један играч, без успеха, да би на крају Перишићев шут завршио далеко преко гола.

Хрватска је поново у нокаут фази након 20 година паузе, током којих је трипут елиминисана у групној фази (2002, 2006. и 2014).

19' Убачена лопта у шеснаестерац, Манџукић је повучен за дрес. Хрвати траже пенал, али аргентински судија Питана одмахује руком.

Утакмици у Нижњем Новгороду присуствује и хрватска председница Колинда Грабар Китаровић.

11' Перишић погађа живи зид, лопта завршава у корнеру.

Перишић покушава добро из слободног ударца алилопта од живог зида се одбија у корнер - Sputnik Србија

11' Слободан ударац за Хрватску са 16 метара, десно искоса. Јоргенсен је фаулирао Перишића.

4' ГОЛ! МАРИО МАНЏУКИЋ! Јурнула је Хрватска одмах напред после изненадног гола Данаца, направила добру акцију по десној страни, убацила лопту у шеснаестерац, коју је капитен Данаца покушао да избаци, али је погодио свог саиграча у леђа, лопта долази до Манџукића који је закуцава у гол! Хрватска 1 — 1 Данска

2' ГОЛ! ЈОРГЕНСЕН! После добро изведеног аута и лопте убачене у шеснаестерац голмана Субашића, долази до велике гужве у којој се најбоље сналази Јоргенсен, који некако успева да је протури иза леђа хрватског голмана. Хрватска 0 — 1 Данска

© Sputnik / Григорий Соколов / Уђи у базу фотографијаГол који је Данска постигла већ у другом минуту
Гол који је Данска постигла већ у другом минуту

1' Почиње утакмица осмине финала између Хрватске и Данске.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаЕкипа Хрватска
Екипа Хрватска  - Sputnik Србија
Екипа Хрватска
© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаЕкипа Данске
Екипа Данске - Sputnik Србија
Екипа Данске
© Sputnik / Григорий Сысоев / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Хрватска Данска
Почетак меча Хрватска Данска - Sputnik Србија
Почетак меча Хрватска Данска

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Четврти меч осмине финала нам доноси дуел између две потпуно различите репрезентације, и по стилу игре и по менталитету. Са једне стране је Хрватска, екипа која је можда уз Белгију и највише показала у првом кругу Мундијала и којој је ово прилика да коначно материјализује сва та велика имена у репрезентацији добрим резултатом, јер је Далић од њих заиста направио тим вредан поштовања. На другој страни је Данска, екипа од којих није ни било, а ни сада нема великих очекивања. Мада, блесак никада није искључен, јер се у нокаут фази никада не зна.

Навијач Хрватске - Sputnik Србија
Католичка телевизија опевала хрватске фудбалере познатом усташком песмом

Хрватска је своју групу, судећи по резултатима, прошла релативно лако. Рутинска победа против Нигерије у првом колу од 2-0, па декласирање Аргентине са 3-0, и, на крају, најбољи показатељ колико је ова репрезентација снажна је играње са резервним тимом у последњем колу против Исланда, и победа од 2-1. Далић, који је ову екипу преузео непосредно пред бараж мечеве за пласман на Мундијал, очигледно ради добар посао. Сјајни везни ред са Модрићем и Рактићем који би сваки клуб и репрезентација пожелели, и шпиц напада са Манџукићем и Ребићем, који је одиграо животну сезону у Ајнтрахту, најјачи су део ове репрезентације.

Одбрана је, ипак, слабији део, али, с обзиром на то да је нису пробили Аргентинци, сумњамо да ће и Данци имати снаге да реше тај проблем.

Француски навијачи на утакмици Данска-Француска у групној фази Светског првенства у фудбалу - Sputnik Србија
Навијачи извиждали фудбалере на утакмици Француска—Данска

Данска је у својој групи имала и доста среће. Победа против Перуа у првом колу од 1-0 у утакмици која се могла завршити тотално другачије само да су Јужноамериканци погодили једанаестерац, до два мршава ремија са Аустралијом и Француском у утакмицама које слободно можемо окарактерисати као антифудбал, довели су Данце до другог круга. Међутим, нокаут фаза је нешто сасвим друго и треба очекивати једну другачију Данску. Данци који и иначе играју чврсто и дисциплиновано, вероватно ће појачати одбрану, док ће се у нападу ослањати на индивидуалне квалитете Ериксена, Поулсена и Систоа.

Они ће покушати са једним голом да победе, или да отерају утакмицу у продужетке. А ако у томе успеју, врло лако Ериксен може да буде јунак, јер му мало треба да заблиста.

Иако се ради о нокаут фази у којој је све могуће, предност у овом мечу ипак дајемо Хрватској, што због начина на који је одиграла три претходне утакмице, што због имена у постави и Далића који је, очигледно, „нашао жицу", направио тим који има свој ситем игре, који има компактност и, што је јако битно, има добру атмосферу. Данци ће свакако бити тврд орах, фудбалским умећем тешко да ће изненадити, али борбености и жеље да и у овом мечу ураде нешто више неће фалити.

Ове две репрезентације су се досад састајале пет пута и имају по две победе и један реми. Последња утакмица између ових ривала одиграна је, сада већ давне, 2004. године.

Стадион „Нижњи Новгород“, на коме се игра овај меч, изграђен је специјално за Светско првенство у фудбалу. Овде ће бити одржане утакмице у групама, утакмица осмине финала и четвртфинала. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.331 гледалац, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Нижњи Новгород, престоницу Поволжја, град мистичне прошлости и спортске будућности.