Од „самураја“ спектакл за крај, блесак Белгије у 90+ вредан четвртфинала (фото)

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаБелгијанци прослављају гол
Белгијанци прослављају гол - Sputnik Србија
Светско првенство у Русији. Утакмица осмине финала Белгија 3 — 2 Јапан. Стадион „Ростов арена“ у Ростову на Дону.

Каква утакмица! Јапанци су изненадили свет и игром и резултатом, до самога краја. Није било повлачења пред јачим противником, нападали су колико год су и кад год су могли, створили много шанси, повели 2:0, али квалитетнија и срећнија Белгија брзо је изједначила.

А онда, уместо да „ђаволи“ појуре и трећи гол у тренуцима док је противник у „нокдауну“, поново је напред кренуо Јапан. Колико је срце за то потребно! Не сломити се и не пасти психички после великог вођства, после фантастичне игре и прага сензације. Створили си више шанси, нападали преко сјајног Кагаве, који је одлично повезивао редове, мењао страну игре, додавао у покушају да споји са голом саиграче… У одбрани су такође били невероватни — неколико контри Белгије су зауставили волшебно, у последњим секундама успевши да изблокирају шутеве Лукакуа, Азара, Фелинија… И голман Кавашима је фрустрирао нападаче „црвених ђавола“ својим бравурозним одбранама, рефлексним реакцијама…

Све је личило на то да ћемо гледати бар продужетке. И те како заслужене. Свиме оним што су приказали борбени „самураји“. Али севнула је контра Белгијанаца. Вероватно најбоља акција Белгије на утакмици. Мат у три потеза, који на асистенцију Менијеа решава Чадли. За велико славље, за пласман у четвртфинале. И велику тугу свих у штабу Јапана. Свих фудбалера и свих симпатизера Јапана широм света. Гледаћемо Белгију против Бразила, а сјајне Јапанце испраћамо кући. Часно су бранили боје своје земље. Њихови навијачи показали су како се понаша на стадиону и они су сигурно један од разлога због којих ћемо ово првенство памтити по лепом.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаХироки Сакаи (Япония) после окончания матча 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Хироки Сакаи после утакмице између Јапана и Белгије - Sputnik Србија
1/17
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаБолельщики сборной Бельгии радуются победе в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Навијачи Белгије прослављају гол и победу над Јапаном за пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
2/17
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаРомелу Лукаку прославља победу над Јапаном и пласман у четвртфинале
Ромелу Лукаку прославља победу над Јапаном и пласман у четвртфинале - Sputnik Србија
3/17
Ромелу Лукаку прославља победу над Јапаном и пласман у четвртфинале
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаСлева направо: вратарь Тибо Куртуа (Бельгия) и главный тренер сборной Бельгии Роберто Мартинес радуются победе в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Голман Белгије Тибо Куртоа и тренер Роберто Мартинез прослављају победу над Јапаном у осмини финала СП - Sputnik Србија
4/17
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаБолельщик в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Навијачи Јапана у неверици после трећего гола Белгијанаца - Sputnik Србија
5/17
Болельщик в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаСлева направо: Насер Шадли (Бельгия) и Тома Мёнье (Бельгия) радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Репрезентативци Белгије прослављају гол и победу над Јапаном за пласман у четвртфинале СП - Sputnik Србија
6/17
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаВратарь Эйдзи Кавасима (Япония) пропускает гол в свои ворота в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Голман Јапана Еиџи Кавашима прима гол у последњим тренуцима судијске надокнаде у мечу осмине финала против Белгије - Sputnik Србија
7/17
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаКэйсукэ Хонда (Япония) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Кеисуке Хонда спрема се да изведе слободан ударац из велике удаљености у надокнади времена на утакмици осмине финала против Белгије - Sputnik Србија
8/17
Кэйсукэ Хонда (Япония) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаКавашима на голу Јапана
Кавашима на голу Јапана - Sputnik Србија
9/17
Кавашима на голу Јапана
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаЮто Нагатомо (Япония) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Одлични Нагатомо са лоптом - Sputnik Србија
10/17
Юто Нагатомо (Япония) в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаВратарь Эйдзи Кавасима (Япония) пропускает мяч в свои ворота в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Фелаини постиже гол за изједначење на 2:2 - Sputnik Србија
11/17
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Бельгии радуются забитому голу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
12/17
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаФелаини постиже гол за изједначење на 2:2
13/17
Фелаини постиже гол за изједначење на 2:2
© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаБелгијанци прославњају гол
Белгијанци прославњају гол - Sputnik Србија
14/17
Белгијанци прославњају гол
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаИгроки сборной Японии радуются забитому мячу в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.
Пресрећни Јапанци прослављају други гол - Sputnik Србија
15/17
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаКуртоа је савладан поптуно неочекивано у други пут за само четири минута
Куртоа је савладан поптуно неочекивано у други пут за само четири минута - Sputnik Србија
16/17
Куртоа је савладан поптуно неочекивано у други пут за само четири минута
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаВратарь Тибо Куртуа (Бельгия) пропускает гол в свои ворота в матче 1/8 финала чемпионата мира по футболу между сборными Бельгии и Японии.

КРАЈ УТАКМИЦЕ Коначни резултат Белгија 3 — 2 Јапан

90+5' ГОЛ! ЧАДЛИ! Белгија 3 — 2 Јапан

90+3' Кеисуке Хонда са више од тридесет метара из слободног ударца одлично шутира пре живог зида, гађајући доњи десни угао Куртое, који сјајно брани.

90' Нагатомо убацује лопту са стране, умало да Витсел у покушају да избаци лопту изненади свог голмана, али Куртоа сјајно реагује. Од свега само корнер за Јапан.

Белгија је прошла у нокаут фазу СП последња три пута када се нашла на такмичењу (2002, 2014. и 2018), и има седам везаних победа у групама. Још је импресивнији низ утакмица у којима нису поражени у групи — 12. Последњи пораз су доживели од Саудијске Арабије 1994.

86' Кавашима брани два одлична шута. Право је чудо да Белгија није повела, а јапански голман је за то заслужан.

84' Кеисуке Хонда у доброј прилици после мајсторије Кагаве, после блока једног играча Белгије погађа спољни део мреже.

81' Двострука измена у репрезентацији Јапана. На терену су Јамагучи и Хонда, а излазе Шибасаки и Харагучи.

Белгија има позитиван скор против противника из Азије, са три победе и једним поразом, уз два ремија.

74' ГОЛ! ФЕЛАИНИ! Наставља Белгија са нападима, Азар је одлично убацио лопту на 6 метара, а високи Фелаини сјајним скоком закуцава у мрежу Кавашиме. Белгија 2 — 2 Јапан

69' ГОЛ! ВЕРТОНГЕН! После корнера, Кавашима боксује лопту, коју један од играча Јапана покушава да избаци ван 16 метара, али она долази на неких 7-8 метара до Вертонгена, који на прву главом гађа супротни угао голмана. Уз много среће, лопта завршава у мрежи. Белгија 1 — 2 Јапан

„Самураји“ имају две победе, три ремија и четири пораза против европских противника на светским првенствима, али нису успели да постигну погодак на последња два меча (одиграли су 0:0 са Грчком 2014. и изгубили од Пољске у последњој утакмици групне фазе на овом СП).

65' Нема Белгија времена за губљење. Мартинез са две измене — Фелаини уместо Мертенса и Чадли уместо Караска.

62' Напад Белгије преко десне стране, одличан центаршут Менијеа на Лукакуа који сјајно скаче, добро шутира, али срећом по Јапанце лопта одлази поред гола.

59' Јапан брзо по левој страни, центрира Осако, али сече то одбрана Белгије и лопта завршава у корнеру.

52' ГОЛ! ТАКАШИ ИНУИ! Пројектил Инуија са 25 метара. Белгија 0 — 2 Јапан

49' Азар шутира из шеснаестерца, али погађа стативу!

48' ГОЛ! ГЕНКИ ХАРАГУЧИ! Какав шок за Белгијанце! Харагучи истрчава фантастичну контру, добија одличну лопту и прецизним шутом погађа супротни угао голмана Куртое. Белгија 0 — 1 Јапан

© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаКуртоа немоћан после шута Харагучија
Куртоа немоћан после шута Харагучија

46' Почиње друго полувреме.

Изненађење за Енглезе. Њихова велика поп звезда Ед Ширан је на концерт изашао у дресу и са заставом репрезентације за коју верује да ће освојити СП у Русији.

Белгија на суви квалитет долази до шанси, али Јапан показује да се не плаши. Од првог судијског звиждука, нападају чим се укаже прилика и створили су неколико солидних прилика, али засад без опасног шута на гол. Кавашима одолева свим искушењима, пожртвовано реагујући у свакој прилици. Куртоа на другој страни није био на великим мукама, али је имао среће јер су Јапанци често били неодлучни приликом шута или завршног паса. На другој страни, Белгија диктира темпо, игра организовано, али без поготка. Чека нас занимљив наставак. Белгија мора конкретније ка голу ако жели да све реши у регуларном делу утакмице. Како време одмиче, шансе „самураја" расту да бар дође до пенала, где ће срећа вероватно играти и пресудну улогу.

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМЕНА Тренутни резултат Белгија 0 — 0 Јапан

44' Одлична акција Јапан која је почела на њиховој половини, опет је нађен Нагатомо на левој страни, који додаје до Осака. Њега је лопта изненадила на петерцу, није се најбоље снашао, па је лопту покупио Куртоа. На крају је судија показао да је Осако био у офсајду.

40' Први жути картон на утакмици. Гаку Шибасаки је завршио у бележници сенегалског судије.

36' Пресингом Белгија долази до лопте, коју шаље на леву страну до Азара. Он оклева на шуту, па је изблокиран. У наставку игре лопта долази до Витсела, који одмах шутира са 20 метара, али преко гола.

© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаАзар у продору пред три Јапанаца
Азар у продору пред три Јапанаца - Sputnik Србија
Азар у продору пред три Јапанаца

Јапан и Белгија су само једном играли једни против других на СП, и то 2002, кад је Јапан био домаћин.

31' Борбени Јапанци успевају да нападну и организовано, добро су прошли по левој страни, ушао је Кагава у шеснаестерац, петом асистирао до Нагатома, који успева да центрира на петерац, где Инуи слабо удара главом, само до белгијског голмана.

27' Шут Азара са ивице шеснаестерца, Кавашима добро боксује.

© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаЈапански голман Кавашима за сада одличан на голу
Јапански голман Кавашима за сада одличан на голу - Sputnik Србија
Јапански голман Кавашима за сада одличан на голу

25' Добра акција Белгије, одлично је са десне стране центрирао Мертенс на Лукакуа, који је био на 3-4 метра од гола, али се спетљао приликом пријема лопте. Остаје 0:0.

21' Лукаку је шутирао са ивице шеснаестерца, лопта завршава у корнеру.

16' После солидног напада Белгије, покушава Витсел са полудистанце. Од свега само корнер.

Јапан има бољи међусобни скор у пет мечева колико је одиграо против Белгије, са две победе и два ремија. „Црвени ђаволи“ су победили само на последњем мечу, у новембру 2017. у Брижу, када је Ромелу Лукаку дао једини гол.

10' Још једна добра акција Јапана, поново преко леве стране, добар центаршут, али поново на лопту касни Харагучи.

7' Добра акција Јапана са своје половине, лопта после неколико додавања долази на леви бок, Инуи убацује у шеснаестерац, али Белгијанци то рашчишћавају.

1' Утакмица је тек почела, а Јапан је већ имао шансу. Кагава добро шутира, мало поред леве стативе Куртое.

1' Почела је утакмица осмине финала између Белгије и Јапана.

© Sputnik / Александр Вильф / Уђи у базу фотографијаЕкипа Белгије
Екипа Белгије - Sputnik Србија
Екипа Белгије
© Sputnik / Алексей Филиппов / Уђи у базу фотографијаЕкипа Јапана
Екипа Јапана - Sputnik Србија
Екипа Јапана
© Sputnik / Алексей Мальгавко / Уђи у базу фотографијаПочетак меча Белгија - Јапан
Почетак меча Белгија - Јапан - Sputnik Србија
Почетак меча Белгија - Јапан

УОЧИ УТАКМИЦЕ…

Од 20 часова нас очекује меч између одличних Белгијанаца и до крајњих граница борбених Јапанца. Овај дуел за пласман у четвртфинале је, пре почетка шампионата, био вероватан колико и то да ће репрезентација Земље излазећег сунца бити један од фаворита на Мундијалу. И док се Белгија, којој се предвиђају домети много већи од пласмана међу 16 најбољих, очекивано нашла овде, Јапан је потпуно изненађење своје групе, али и првог дела Светског првенства.

Белгија и до треће победе, пали Енглези за крај, „албион“ изабрао Колумбију (фото)

Белгијанци су пре почетка Мундијала сврстани у шири круг фаворита за његово освајање, не без разлога. Генерација Азара, Лукакуа, Куртое, Компанија, Фелаинија, Витсела и Вермалена је коначно сазрела и спремна је за велика дела, што је показала и у групи у којој је заузела прво место са све три победе. Против Панаме и Туниса „црвени ђаволи“ су показали ефикасност, уз допадљиву игру само на моменте, док су против Енглеске, када је већ било јасно да су обезбедили пласман, практично изашли са другом поставом (из првих 11 ту су били само голман Куртоа и штопер Бојата) — и опет утакмицу добили. Можемо да расправљамо зашто се то десило, с обзиром на то да је и „горди албион“ био сигуран у пролаз даље, а победник у тој утакмици је ишао у део костура у коме су репрезентација Француске и Бразила. Али, да не бисмо развијали теорије завере, рећи ћемо да је Белгија одиграла поштену утакмицу и победом себе гурнула у тежи део жреба, иако јој је прва препрека један од аутсајдера.

Ипак, данас ће Белгијанци играти сасвим другачију утакмицу од оних у групи. Нема више права на кикс, а изабраници селектора Мартинеза ће од првог минута кренути јако и на победу. Можда и покушати и да буду што ефикаснији, како би свима показали да се не шале и да имају озбиљне намере да се уплету у борбу за сам врх.

Навијачи Јапана и Сенегала чисте трибине након утакмице другог кола групе Х у Јекатеринбургу - Sputnik Србија
Најлепшу поруку свету послали су Јапанци и Сенегалци

Јапан је веома срећно дошао до осмине финала, а фортуна их је на овом Мундијалу погледала неколико пута. Први пут у првом колу против Колумбије, када су на самом почетку утакмице Јужноамериканци остали са играчем мање а Јапанци добили пенал, па су, и поред изједначења Колумбијаца, успели да утакмицу добију. Велико је питање шта би се у том мечу десило да су обе екипе играле са по 11 играча. Против Сенегала, у другом колу, два пута су се враћали у игру, успели да упишу бод, и да са 4 бода и са првог места у групи уђу у последње коло против већ отписане Пољске. И тада је фортуна још једном умешала прсте и погледала Јапан. И поред изгубљене утакмице од Пољака са 1:0, исте гол разлике и нерешеног међусобног дуела са Сенегалом, даље су отишли „самураји“ због правила о фер-плеју, то јест због мањег броја жутих картона.

© Sputnik / Константин Чалабов / Уђи у базу фотографијаЈапански фудбалери на тренингу
Јапански фудбалери на тренингу - Sputnik Србија
Јапански фудбалери на тренингу

Ипак, против Белгије им само срећа неће бити довољна, али је чињеница да је селектор Нишино на утакмици са Пољском одмарао неке кључне играче, па ћемо у овом мечу сигурно гледати неки другачији Јапан. Свакако „самурајски“ поштен према себи, према противнику, и спреман да на сваки начин оправда своје учешће у осмини финала Светског првенства. Покушаће Јапанци да задиве цео свет још једном својом борбеношћу, непрестаним трчањем напред-назад, докле год постоји шанса да се нешто уради на терену.

Очекује нас отворен меч са доста прилика, а можда и много голова. Јапан није екипа која ће се само бранити, а са друге стране, Белгија је та која је веома ефикасна и јака на свим позицијама. Јапан своју шансу може да покуша да тражи на пенале, али да би тога дошао, мора да постигне бар гол, јер тешко да организована и јако ефикасна Белгија то неће урадити. „Самураји“ баш немају шта да изгубе у овом мечу. Њихов циљ је да, ако већ морају да „погину“, то ураде самурајски — часно. А то можда неким чудом буде довољно и за „васкрснуће“. Видећемо.

Да напоменемо и да су ове две репрезентације, пре нешто више од 6 месеци, одиграле пријатељски меч у ком су Белгијанци славили са 1:0.

Стадион „Ростов арена“, на коме се игра ова утакмица, изграђен је специјално за СП 2018. Налази се на живописном месту, на обали Дона, једне од највећих река Русије. Северна трибина стадиона је делимично отворена, па гледаоци могу да уживају у прелепом погледу на реку и град. Како изгледа ово здање, чији је капацитет 45.145 гледалаца, погледајте у видеу од 360°:

За све оне који неће имати прилику да посете Русију, припремили смо водич кроз Ростов на Дону, јужну престоницу Русије, град на десној обали реке Дон.