Време је за хет-трик!

© AP Photo / Alastair GrantЕрлинг Холанд, Пеп Гвардиола
Ерлинг Холанд, Пеп Гвардиола - Sputnik Србија, 1920, 27.04.2023
У последњих пет година, како се ближи крај сезоне у Енглеској, најчешће питање које провејава међу љубитељима фудбала је - може ли Манчестер сити да освоји сва три трофеја: Премијер лигу, ФА куп и Лигу шампиона?
Никада раније нису успели у томе, иако су били близу, дешавало им се да остану без неког од пехара. Зато је њихов први комшија Манчестер јунајтед и даље једини енглески клуб са „триплетом“ коју је освојио у сезони 1998/99. године.
„Немају чега да се боје, ми смо комшије, а комшије су добре једни према другима“, одговорио је Пеп Гвардиола у свом стилу на питање о историјском успеху пред којим се његов тим налази.
Грађани су у среду увече убедљиво савладали Арсенал са 4:1 и са два бода мање, али и две утакмице заостатка, фактички ставили руку на шампионску титулу. Јер до краја сезоне шампиони Енглеске имају пети најлакши распоред од свих клубова у Премијер лиги, док њихови ривали из Лондона имају осми најтежи.
У ФА купу су лако решили полуфинални дуел са Шефилд јунајтедом (3:0), а сматрају се фаворитима и у финалу против Манчестер јунајтеда, почетком јуна на Вемблију.
У Лиги шампиона, Грађани су вероватно најбоља екипа од све четири које су дошле до полуфинала, иако им је тамо ривал актуелни првак Европе, Реал из Мадрида.

„Рекао сам да смо још далеко од дебате о хет-трику трофеја. Можда је забавно вама медијима, али рекао сам много пута, оно што ме импресионира највише у овом клубу, поред јасне хијерархије и стручног штаба, је што после много година ми и даље освајамо трофеје, истиче Гвардиола.

Два су фактора која би могла да утичу да Манчестер сити коначно освоји „триплету“ и потврди апсолутну доминацију у енглеском фудбалу.
Неће Каталонац то рећи наглас, али је евидентно да му је ове године много лакше да обједини сва три трофеја више него икада. Не само јер има најбољи тим на свету, већ и зато што нема тако „напорног“ ривала као што је то био Ливерпул.
Сећате се какве су борбе за титулу водила ова два тима претходних година. То је сигурно извлачило доста емоционалне енергије из играча Манчестер ситија који су потом попуштали у мечевима одлуке у Лиги шампиона које су губили, као финале 2021. од Челсија.
То је мала ствар, али свакако битна. Сити и Ливерпул су претходних сезона захтевали један од другог изузетан ниво квалитета, у тркама за титулу од готово 100 бодова у Премијер лиги, а Арсенал још увек није достигао тај ниво.
Гвардиола, са своје стране, спушта лопту у полемици око освајања Лиге шампиона и трофеја.

„Када смо губили, губили смо углавном у завршницама такмичења, Лиге шампиона или ФА купа. На то сам као тренер најпоноснији. Волим што сам овде и што радим ово све с разлогом. Једном ћемо освојити и сва три трофеја. Не желим само да освојим Лигу шампиона и останем без амбиција. Лига шампиона најчешће уништава пројекте када је освојите или изгубите, али овај клуб не зависи од ње“, тврди Пеп Гвардиола.

Други фактор је Ерлинг Холанд. Сјајни нападач је на 29 одиграних мечева постигао 33. гола, а поготком за 4:1 против Арсенала срушио је рекорд Премијер лиге по броју постигнутих погодака у сезони откако ово такмичење има 38. кола.
Претходни рекорд држао је Мохамед Салах који је у сезони 2017/18. дао 32 гола за Ливерпул, док од оснивања лиге рекорд деле Енди Kол и Алан Ширер који су дали по 34 гола почетком 90-их година. Међутим, тада је лига бројала 22 клуба и сезона је имала четири утакмице више.
Како Холанд тренутно игра, треба очекивати да обори још рекорда у наредних пар недеља, а ако буде тако и Манчестер сити ће стићи до толико жељеног хет-трика трофеја, који би га учинио најбољим енглеским клубом у 21. веку.
Фудбалска лопта - Sputnik Србија, 1920, 26.04.2023
Некада „кука и мотика“ – данас црвени картон за судију, позив полицији и „балонче“ за алкохол