Џикић скинуо круну прваку и одвео Хапоел у финале Лиге шампиона!

© Фото : АБА лига / СЦ ДербиАлександар Џикић
Александар Џикић - Sputnik Србија, 1920, 12.05.2023
Александар Џикић, српски кошаркашки тренер, одвео је израелски Хапоел из Јерусалима у финале ФИБА Лиге шампиона победом од 69:68 над браниоцем титуле екипом Тенерифа.
Џикић проживљава веома тешке животне моменте пошто је пре неколико дана преминула његова мајка Милка Џикић, али је он упркос томе остао уз тим и повео га на завршно такмичење у Малагу.
Капетан црвеног брода је већ освојио Европу гестом због кога му се диви „света земља“
Навијачи су уз последњи поздрав Милки Џикић упутили и поруку свом тренеру.
„Волимо те, тренеру“, наведено је на транспаренту.
Шпанска екипа је боље ушла у дуел, имала је чак и шест поена вишка, али је Џикићев тим успео да се врати на три поена после уводне деонице.
Серијом од 7:0 у другој четвртини преокренули на 30:26 и успели су да сачувају ту разлику до великог одмора.
Добар ритам је донео и двоцифрену предност Хапоелу у трећој деоници, на чак 15 поена (52:37) у једном моменту, али је искусна екипа Тенерифа успела да се врати на 52:42 до краја четвртине.
Велика борба виђена је у финалном кварталу, Хапоел је одржавао предност, низале су се тројке на обе стране, било је веома драматично, а на нешто више од три минута до краја шпански састав је преокренуо на 59:58.
Потпуна драма је виђена у последњем минуту, тројком уз слободно бацање Хапоел је изједначио, уследило је само једно погођено слободно бацање на другој страни и затим тежак кош Керингтона за нови преокрет на 69:68, што је био и коначан резултат.
Управо је Керингтон био најефикаснији у победничком тиму са 19 поена, феноменалан је био Сандер Вене са 15, а на другој страни бољи од осталих били су 39-годишњи ветеран Марселињо Уертас са 20 поена и Гиорги Шермадини са 18.
У другом полуфиналу састале су се екипе Уникахе и Бона, а славио је немачки Бон резултатом 69:67 (22:22, 19:9, 16:19, 12:15).