Нико никад као Јокић – нови рекорд моћног Николе за историју и вођство Денвера

© AP Photo / Rebecca BlackwellНикола Јокић, Мајами - Денвер, трећа утакмица
Никола Јокић, Мајами - Денвер, трећа утакмица - Sputnik Србија, 1920, 08.06.2023
Kошаркаши Денвера направили су „брејк“ у Мајамију и победом од 109:94 повели са 2:1 у великом финалу НБА лиге. Српски центар Никола Јокић одиграо је још један историјски меч, уписао је нови „трипл-дабл“ са 32 поена, 21 скоком и 10 асистенција, за скоро 44 минута у игри.
Јокић је тако постао први кошаркаш у историји НБА лиге који је у финалу остварио „трипл-дабл“ са најмање 30 поена, 20 скокова и 10 асистенција, што није пошло за руком никоме пре њега.
Уз раме Србину био је Џамал Мареј са 34 поена, 10 скокова и 10 асистенција па је и он нашао своје место у историји уз Николу. Никада се раније није догодило да двојица кошаркаша из истог тима забележе „трипл-дабл“, а притом убаце 30 поена.
Не само у НБА финалу или плеј-офу, ни у једној утакмици у 77 година дугој историји лиге, а управо то се догодило у историјској ноћи на Флориди.
Два различита полуверемена одиграна су у трећем мечу на Флориди. Прво је било неизвесно са седам смена у вођству и припало је на крају гостима (53:48), и друго у којем је Денвер показао потпуни офанзивни потенцијал.
Денвер је са вођством од 14 поена опрезно ушао у последњу деоницу, знајући да је екипа Мајамија више него способна за велике повратке у плеј-офу, а на то им је повремено указивао и тренер Мелоун. Ипак, овога пута домаћин није успео да направи велики обрт.
Мајами није водио ни у једном тренутку у другом полувремену. Последње вођство домаћин је имао при резултату 44:42 на три минута до краја друге четвртине после поена Адебаја са линије за слободна бацања. Међутим, потом је Џамал Мареј постигао тројку и Денверова предност је почела да расте до самог краја и коначног тријумфа.
Поред Јокића и Мареја, одличан меч за Денвер имао је и „новајлија“ Kристијан Браун са 15 поена, док је Ентони Гордон убацио 11.
Kод Мајамија, Џими Батлер је убацио 28, а Бем Адебајо 22 поена. Српски кошаркаш Никола Јовић одиграо је минут и по у финишу, без статистичког учинка.
Наредни, четврти меч у серији игра се у ноћи између петка и суботе од 2.30 сати, такође у Мајамију.