Повратак на велику сцену и проклетство какво фудбал не памти

© AP Photo / Antonio CalanniИнтер
Интер - Sputnik Србија, 1920, 11.06.2023
Италијански фудбал се на велика врата вратио на европску позорницу, што потврђују сва три финала која су одиграли клубови са Апенина. Почело је Лигом Европе, преко Лиге конференције, све до Лиге шампиона. Ипак, оно што боли јесте проклетство и чињеница да су сва три италијанска представника у три финала претпела поразе.
Први пут још од 1990. године, догодило се да је једна земља у три финала исте године имала представника, а сва три претрпела су поразе. Италијани су пре 33 године, подигли сва три трофеја, након што је Милан савладао Бенфику 1:0 у европском купу, Јувентус био бољи од Фиорентине (3:1), а Сампдорија успешнија од Андерлехта у Купу победника купова - 2:0.
Реалност је сада потпуно другачија, јер је Интер комплетирао савршен низ - три од три, када су порази у финалима у питању. У истанбулској ноћи изгубили су од фаворизованог Манчестер ситија, минималним резултатом, после гола тихог хероја Пепа Гвардиоле - Родрија у 68. минуту.
Претходно је Фиорентина пала у Прагу пред Вест Хемом и то голом Џерода Бовена у 90. минуту после катастрофално постављене офсајд замке последње линије љубичастих из Фиренце.
Казнио је то Бразилац Лукас Пакета, који је нашао „рупу“ и протурио је лопту до поменутог Бовена који је лако матирао неодлучног голмана Тераћана.
Али, то је само разрада ове приче, пошто је увод у исту уследио недељу дана раније у Будимпешти.
Снаге су одмерили Севиља и Рома предвођена непораженим Жозеом Мурињом у европским финалима, али је и тој серији дошао крај. Иако је бивши српски репрезентаивац Немања Матић одиграо готово савршену утакмицу, на крају је изабран чак и у идеалан тим Лиге Европе, „вучица“ је погнуте главе после пенал лутрије, поражена на „Пушкаш арени“.
Постојала је минимална могућност да Интер избегне пораз и да одведе меч бар у продужетке на Ататурк стадиону, али је трагичар финала био неспретни Ромелу Лукаку.
Белгијанац који је на позајмици из Челсија у Интеру, има иза себе кошмарну сезону зачињену велим бројем нестварних промашаја, почев од оних у репрезентативном дресу против Хрватске на Мундијалу у Катару прошле године, па све до финала Лиге шампиона где му је ударен печат на надимак шепртља!
Просто је невероватно како је лоше реаговао, не једном, него у два наврата. Прво се у 70. минуту нашао на погрешном месту у погрешно време и зауставио је саиграча Федерика Димарка да поравна резултат само два минута од вођства Ситија, да би се у центру пажње нашао у самом финишу сусрета.
Лукаку је са три-четири метра успео да погоди голмана Едерсона у колено, иако је имао имао да бира гле ће главом послати лопту у гол широк седам метара.
Ни то му није било довољно, па је с пуним правом понео епитет трагичара истанбулског финала после ког је Интер остао на три титуле првака Старог континента, док је Сити први пут засео на кров Европе.