Партизан и Сабах - Sputnik Србија

Партизан поништио заостатак из Азербејџана и кроз пенале наставио пут ка Европи!

Фудбалери Партизана успели су на свом терену да изборе пласман у плеј-оф квалификација за Лигу конференција пошто су најпре надокнадили 2:0 из прве утакмице, а потом су имали прецизне стрелце и сјајног голмана Александра Јовановића у пенал-серији и за учешће у европском такмичењу у наредној рунди играће против данског Нордшјеланда.
Партизан је био веома нервозан, ван фокуса, била је приметна велика жеља, борбеност је била на далеко већем нивоу од оне приказане у претходном дуелу са истим ривалом, али важност меча као да је „скратила“ ноге екипи тренера Игора Дуљаја.
Ипак, на крилима индивидуалних потеза, најпре Матеуса Салдање у 30. минуту и Бибраса Натха у 57, али и поново бриљантног голмана Александра Јовановића, Партизан је стигао до егала, али до краја не и да направи потпуни преокрет па се приступило извођењу једанаестераца.
Сви извођачи су били сигурни, укупно девет пенала је било прецизно, потом је Аласкеров приступио, Јовановић му је одбранио ударац, судија је одлучио да понови пенал, а голман црно-белих је поново бриљантно зауставио шут и донео победу Партизану која је висила у ваздуху током целог меча, али изгледа да није могла да се деси на лак начин.
Јурнуо је Партизан од првог минута, тако да је то могло да му се обије о главу већ на старту, али је одбрана успела да се некако одбрани од изненађујућег атака противника.
Уследио је велики број налета црно-белих играча, Мениг је био активан по левој страни, али је као по правилу слао лоше повратне лопте у шеснаестерац па голман противника није имао већег посла, све до деветог минута када је Кануте главом погодио спољни део пречке, а у 16. је лоше шутирао из изгледне позиције коју је сам себи креирао у шеснаестерцу гостију.
После налета Партизана фудбалери Сабаха су кренули у крађу времена, често су се ваљали по терену без веће потребе, добијали су и жуте картоне, Партизан је нервозно „главињао“ и на силу покушавао да стигне до прилике за гол.
И коначно, све се исплатило у 30. минуту, два лоша шута у истој акцији и на крају трећи прецизан, Салдања је успео да некако угура лопту у гол и преполови заостатак из прве утакмице одигране у Азербејџану.
Активан у нападу Партизана био је Илић, али је генерални утисак био да недостаје агресивности и смирености у нападу па је резултат на полувремену остао 1:0, иако је према приказаној жељи домаћи састав био близу потпуном егалу.
Прву шансу у другом делу имао је Илић, поново главом после корнера, а у наредних десетак минута видели смо офсајде и прекршаје играча Партизана, док је противник и даље крао време како је год стигао.
И коначно, три минута пре истека првог часа игре, Натхо је на спектакуларан начин из скраћеног корнера, после прекршаја Софијана над Салдањом, пласирао лопту директно у гол изненађеног чувара мреже Сабаха, за 2:0, односно неутралисање заостатка из првог меча одиграног у Азербејџану.
Морао је тренер Дуљај да изведе ризичног Канутеа, заменио га је Шћекић у 64. минуту, пет минута касније Калулу је ушао у игру уместо индиспонираног Менига, а између две промене забележен је нови одличан ударац младог Илића.
Послао је Дуљај потом на терен Баждара и Николића уместо Натха и Северине, Калулу се није прославио, Шћекић је добио жути картон, много измена је направио тренер Сабаха, а поједини играчи гостију и јавне опомене због одуговлачења, али је то била слаба утеха за црно-беле који нису имали праву идеју у нападу.
Видело се то код два контранапада, најпре се Николић спетљао и каснио је са додавањем за Баждара, а затим је Калулу поклонио лопту голману противника катастрофалним пријемом лопте у стопроцентној шанси.
Додатних осам минута почели су излежавањем фудбалера Сабаха, у четвртом минуту надокнаде су преко Нуријева имали колосалну прилику за гол, али се на крају ипак отишло у продужетке пошто се до краја регуларног дела меча Партизан грчевито бранио.
За десет минута наставка три корнера Партизана, неколико покушаја напада без идеје, а у 100. минуту голман Јовановић је спасао црно-беле бриљантном одбраном невероватног волеја Муталемова који је ишао под пречку и то је био најважнији детаљ првог продужетка.
Жути картон за Белића, одлична интервенција Илића и појављивање „заборављеног“ нападача Андрије Павловића уместо Салдање обележили су први део другог продужетка, уз наравно дуг прекид и указивање помоћи играчу Сабаха кога је Шћекић нехотице закачио копачком по лицу.
Партизан је у 115. минуту остао без Кристијана Белића који је у кратком периоду добио два жута картона, утисак је да је други престрого додељен јер је у дуелу он био тај који је први стигао до лопте, али је ривал искусно пао преко њега и навео арбитра на брзу и исхитрену одлуку.
У 119. минуту поново је заблистао голман Јовановић извадивши лопту ногом из гола, продужетак је продужен за још два минута, а последњу шансу црно-бели су пропустили после прекршаја над Стојковићем и његовог лошег центаршута, што је значило и одлазак у пенале.
Девет извођача је било сигурно, кључни је био десети пенал, Аласкерову је Јовановић најпре одбранио ударац, судија је одлучио да се то понови, али је бриљантни чувар мреже црно-белих поново прочитао ривала и означио крај драматичне утакмице.
У плеј-офу за улазак у Лигу конференција Партизан ће играти против данског Нордшјеланда који је елиминисао екипу ФЦСБ из Румуније, после нерешеног резултата у гостима, на свом терену играчи тог тима славили су са 2:0.
Ток меча сте могли да пратите уз Спутњик.
23:43 17.08.2023
Пенали – победа Партизана!!!
Павловић први шутира за Партизан и сигурно погађа за 1:0!
Исајев први шутира за Сабах и поравнава на 1:1.
Николић други шутира за Партизан и погађа за 2:1!
Апек други шутира за Сабах и поравнава на 2:2.
Калулу трећи шутира за Партизан и погађа за 3:2!
Нуријев трећи шутира за Сабах и поравнава на 3:3.
Антић четврти шутира за Партизан и погађа за 4:3!
Кристијан четврти шутира за Сабах и поравнава на 4:4.
Баждар пети шутира за Партизан и погађа за 5:4!
Аласкеров пети шутира за Сабах, брани Јовановић, али је пенал поништен и поновиће се!
Аласкеров поново шутира пети пенал за Сабах и поново брани Јовановић за победу Партизана!
23:41 17.08.2023
120' – Партизан иде на пенале!
Ух...
23:39 17.08.2023
119' – Јовановић одличан!
Поново је спасао гол Партизана!
23:34 17.08.2023
115' – Црвени картон за Белића!
Престрога одлука судије, други жути картон за везисту црно-белих!
23:29 17.08.2023
110' – Још једна промена!
Салдања излази, улази „заборављени“ Андрија Павловић!
23:27 17.08.2023
108' – Илић спасава!
Реагује у петерцу испред Апека на једвите јаде!
23:26 17.08.2023
107' – Белић је пожутео
Доста је и издржао...
23:22 17.08.2023
105+1' – Крај првог продужетка
И опет је било свега, само не голова...
И даље Партизан води 2:0, укупно 2:2.
23:16 17.08.2023
100' – Јовановић спасава Партизан!
Муталемов је захватио невероватан волеј, а голман црно-белих је извукао лопту из горњег угла!
23:12 17.08.2023
97' – Очајно...
Много играча Партизана у шеснаестерцу Сабаха и на крају опет ништа.
23:11 17.08.2023
96' – Три прекида и ништа
Два корнера и један аут за Партизан...
И даље 2:0 за црно-беле, укупно 2:2.
23:00 17.08.2023
90+10' – Продужеци!
Играће се још пола сата на стадиону Партизана!
Укупан резултат је 2:2!
22:57 17.08.2023
90+7' – Мучки!
Једва се одбранио Партизан после жестоког притиска противника.
22:55 17.08.2023
90+4' – Невероватно!
Летић центрира право на главу Нуријеву који сам са петерца промашује главом!
22:52 17.08.2023
90' – Сад се и голман повредио...
Невероватни потези играча Сабаха.
22:51 17.08.2023
90' – Ужасно!
Какав ужасан пријем лопте Калулуа кога је Баждар избацио у контранапад.
Ужасно!
22:50 17.08.2023
90' – Осам минута надокнаде!
Још времена за Партизан да избегне продужетке.
22:49 17.08.2023
89' – Штета!
Контранапад Партизана повео је Калулу, Николић се спетљао и није додао лопту Баждару који је дотрчавао без одбране...
Штета, велика штета.
22:43 17.08.2023
83' – Жути за Шћекића